A mozgás menő, a szép tartás nyerő!
Az iskolapadban vagy a számítógép előtt a napi többórás gubbasztás, az SMS-ezés előrehajtott fejjel, esetleg az önbizalom hiánya miatt felvett, állandósuló görnyedt testtartás rendszeres testmozgás hiányában mind-mind hanyagtartáshoz vezethet.
Az iskolapadban vagy a számítógép előtt a napi többórás gubbasztás, az SMS-ezés előrehajtott fejjel, esetleg az önbizalom hiánya miatt felvett, állandósuló görnyedt testtartás rendszeres testmozgás hiányában mind-mind hanyagtartáshoz vezethet. A helytelen tartás korrigálása különösen fontos, hiszen ha ez nem történik meg, visszafordíthatatlan strukturális deformitások jöhetnek létre.
Gyermek- és serdülőkorban – döntően a mozgásszegény életmód következtében – az izomzat fejlődése úgymond lemarad a test gyors növekedéséhez képest (csontozat, termet), így a megnövekedett fizikai terhelésnek az izomzat nem tud kellőképpen megfelelni, ezért a görbületek akár egészséges gerincben is átmenetileg fokozódhatnak. A gerinc végleges formája a serdülőkor elejére alakul ki, az izomzatnak azonban még ezután is fontos szerepe van a gerincoszlop alakjának és funkciójának megtartásában.
A tartási rendellenességek kialakulása így döntően az általános és középiskolás időszakra tehető. Gyakran a hanyagtartás csak részjelensége az izomrendszer gyengeségének – laza ízületek, lúdtalp, előboltosuló has, előreeső vállak, túlfokozott vagy ellaposodott deréktáji homorulat, azaz a teljes test korrigálásra szorul.
Már gyermekkorban törekedni kell arra, hogy a rendszeres testgyakorlatok, a mozgás az életmód részévé váljon, fontos már ekkor elsajátítani, mi a szervezetnek megfelelő és kímélő testtartás ülés, állás, fekvés és mozgás közben.
Nagyon fontos, hogy a gyermekek mozogjanak, sportoljanak, mert az erős izomzat alapvető feltétele a gerinc stabilitásának. A túlsúly és az egészségtelen életvitel mozgásszegény életmóddal kombinálva megpecsételheti egy fiatal életét. Mozogni azonban nem csak annak kell, aki ezekkel a problémákkal küszködik. Fontos tudnunk, hogy egy kiegyensúlyozott, magabiztos fiatal felnőttkorában is nagy valószínűséggel ezt az életvitelt követi, amit megtaníthat ő is a gyerekeinek. Mivel ebben az esetben nem betegségről van szó, a gyógytorna szerepe sajnos háttérbe szorulhat.
Hogy a mozgás életünk fontos részévé váljon, mi arra törekszünk, hogy ezt már fiatalkorban megtanítsuk. A csoportos testtartásjavító tornán heti két alkalommal egyórás időtartamú foglalkozást tartunk bemelegítéssel, komplex trükkös gyakorlatokkal, melynek során a teljes gerincszakaszt átmozgatjuk. A gerinc menti és a helyes tartásért felelős csípő- és vállizmokat erősítjük. A végén nyújtással és relaxációval zárjuk az órát, hogy elejét vegyük a túlzott izomfeszülésnek és izomláznak. A fiatalok így megtanulják elsajátítani a helyes és szép tartás minden csínját-bínját.
A csoportot állandó felügyelet mellett vezetjük, folyamatosan figyelve arra, hogy a gyakorlatok kivitelezése helyes legyen.
Fontos, hogy gyermekünkkel együtt találjunk olyan mozgásformát, melyet szívesen végez. A társaságba, csapatba tartozás érzése, az új emberek megismerése és a rendszeres testmozgás egy egészséges életvitelű fiatalnak elengedhetetlen, tehát mindenképpen ajánlott.
Lokodi Kincső, Procardia Alapítvány