Minőségi testnevelés az iskolában
A minőségi iskolai testnevelés megvalósításának formái, valamint az iskolai szabadidősport fejlesztésének lehetőségei a fő témái az Európai Testnevelési Szövetség (EUPEA) budapesti kongresszusának.
A Magyar Diáksport Szövetség (MDSZ) szervezésében megtartott rendezvényt Navracsics Tibor, az Európai Unió kulturális, oktatási, ifjúságpolitikai és sportügyi biztosa nyitotta meg. A magyar politikus beszédében hangsúlyozta, hogy EU-s biztosként a sport területén két fő célt tűzött ki. Az egyik a testmozgás népszerűsítése, mivel egy felmérés szerint az uniós állampolgárok több mint a fele fizikailag inaktív. A betegség miatt kiesett munkaórák, valamint a megnövekedett társadalombiztosítási és egészségügyi kiadások évente több mint 80 milliárd euró többletköltséget jelentenek a tagállamoknak, ugyanakkor rontják a tagországok gazdasági eredményét, s ezáltal versenyképességét is.
Navracsics Tibor emellett szeretné fejleszteni az alulról építkező szabadidősportot is, mert álláspontja szerint a sport az egyik legjobb eszköze a társadalmi integrációnak, amely a mostani migrációs hullám idején kiemelt jelentőséget kap.
„A sport által barátságok kötődhetnek, szerelmek szövődhetnek, új közösségek alakulhatnak ki, s ezek nagymértékben elősegíthetik a társadalmi beilleszkedést” – jelentette ki az EU biztosa.
Navracsics Tibor beszélt arról is, hogy a megfogalmazott célok megvalósítására több programot dolgozott ki az Európai Bizottság. Kiemelte, hogy a Magyarországon bevezetett mindennapos testnevelés egyedülálló az unióban, már több más tagállam figyelmét is felkeltette, s gondolkoznak annak átültetésén.
Kitért még arra, hogy az Európai Bizottság két szakértői munkacsoportot fog felállítani, az egyiket a sportdiplomácia, a másikat a szabadidősport területén. Hozzátette: mindkettőnek lesz magyar tagja, az elsőnek Schmitt Pál, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság magyar tagja, a másodiknak Balogh Gábor, az MDSZ elnöke.
Claude Scheuer, az EUPEA (Európai Testnevelési Szövetség) elnöke és az ICSSPE (Sporttudományi és Testnevelési Nemzetközi Tanács) igazgatótanácsának tagja arra hívta fel a figyelmet, hogy a testnevelés az iskolai nevelés szerves része, s ebben nemcsak a mennyiségre, hanem a minőségre is törekedni kell.
Balogh Gábor tájékoztatása szerint a háromnapos rendezvény keretében a résztvevők összehasonlították a nemzeti tanterveket, kicserélték tapasztalataikat, s ajánlásokat fogalmaznak meg arra, miként lehet emelni az iskolai testnevelés minőségét. Az elnök hozzáfűzte: ezenkívül az MDSZ célja az is, hogy megmutassa magát a konferencia külföldi résztvevőinek, akik komolyan érdeklődnek az iránt, milyen igazgatási, szervezési és szakmai irányelvek mentén vezették be Magyarországon a mindennapos testnevelést. Balogh Gábor szerint a program fő célja, hogy olyan új mozgásformákat – például kreatív tánc, stresszkezelés, jóga – vezessenek be a testnevelésben, amelyek segítségével olyan gyerekekkel is meg tudják szerettetni a testmozgást, akikkel a korábbi, hagyományos módszerekkel nem sikerülne.