Ha egészen pontosak akarunk lenni, akkor szerzőként a Mezőség kapujában levő község, Mezőcsávás és a hozzá tartozó falvak, Mezőfele, Galambod, Mezőménes lakóit kell megemlítenünk.
Vagy a tüdő, vagy a máj, attól csappan meg háj, azt mondja majd neked: állj.
Várd meg az estét, jönnek a kecskék, fogd meg a farkát, potyognak az almák.
Törtfuszulykás a szája, menjen haza, mossa meg, aztán házasodjon meg!
Túrót ettem, nem ordát, attól nőttem ekkorát!
Mindössze néhányat válogattunk a népi bölcsességet és humort is tükröző mezőcsávási közmondásokból, amelyek a Mentor Kiadó egyik utolsó kötetében jelentek meg. A szerző V. Péter Ilona, a kötet címe: Nincsen annak jó embere… Ha egészen pontosak akarunk lenni, akkor szerzőként a Mezőség kapujában levő község, Mezőcsávás és a hozzá tartozó falvak, Mezőfele, Galambod, Mezőménes lakóit kell megemlítenünk. Tőlük gyűjtötték, írták le V. Péter Ilona egykori tanítványai a gyermekfolklór mellett az idén kiadott kis kötetben olvasható szólásokat és közmondásokat is.
„A pedagógus energiájának nagy részét a tanítványaitól kapja. Az ő derűjük, optimizmusuk, folytonos tettrekészségük azt is cselekvésre sarkallja, aki amúgy a csendesebb vizeken szeret evezni. Ezt vallom most is, nyugdíjasként, ezt bizonyítják tapasztalataim… A mezőcsávási iskola folklórkörében a tanítványaimmal együtt – odaadással és tiszta szeretettel – végzett munka hosszú éveken át értelmet adott életemnek, igazi tartalmat pedagógusi munkámnak” – olvasható a könyv fülszövegében. Az előszóból pedig kiderül, hogy dr. Faragó József folklórkutató, akadémikus, kolozsvári egyetemi tanár biztatására a mezőcsávási iskolában megalakított folklórkör milyen összetartó gyűjtőmunkára, önálló vezetésre, szervezésre ösztönző, a gyűjtés módszerét és fontosságát átadó, s a gyűjtött anyag előadása során a kifejező szövegmondást, a tiszta éneklést, színpadi beszédet, a mozgáskészséget fejlesztő hatással volt a gyermekekre. Akik szüleiket, nagyszüleiket, a falu idős lakóit faggatták, s közben alaposan megismerték a helyi hagyományokat, s témás táncként magyartanárnőjük vezetésével színpadra vitték a mezőfelei hagyományos gyékényfonást. Az 1961-től összegyűjtött 700 szólásból és közmondásból készült csinos kicsi kötet valamennyi ismert és kevésbé ismert erdélyi szólásunkat, közmondásunkat magába foglalja. A kötetet a szerzőtől lehet megvásárolni.
Befejezésképpen néhány újabb példa a gazdag gyűjtésből:
Gazda kell szerezze, gazdaasszony őrizze a vagyont.
Ha a kakas jól telel, kilenc tyúknak megfelel.
Előbb tanulj meg szitálni, s azután derekad riszálni.
Csíp a bolha, rúg a légy, azt kívánom, boldog légy!
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató