Új rendeltetésű épületben és új lendülettel folytatódhat az a természeti-környezeti nevelési munka, amelyet a marosvásárhelyi Fókusz Öko Központ (FÖK) folytat, s ehhez egyre több partnert talál az oktatási intézményekben.
Új rendeltetésű épületben és új lendülettel folytatódhat az a természeti-környezeti nevelési munka, amelyet a marosvásárhelyi Fókusz Öko Központ (FÖK) folytat, s ehhez egyre több partnert talál az oktatási intézményekben.
A kétezres évek elején hozta létre a FÖK és Nyárádgálfalva Polgármesteri Hivatala a kisadorjáni Környezetvédelmi Információs és Fejlesztési Központot a kis falu közepén üresen mradt egykori iskolaépületben. Az volt a cél, hogy egy olyan helyet teremtsenek, amely alkalmas a nyárádmenti fenntartható fejlesztési programok kidolgozására, mintaprogramok kipróbálására. Az azóta eltelt időszakban sok tevékenység, program zajlott le itt, mint a Nyárádmente Kistérségi Társulás megalakulásának kezdeményezése, vizes élőhelyek rehabilitációs programja, nyárádmenti élőhelyek azonosítása, alternatív energiahasználat és számos természetismereti nevelési program, tábor. A múltbeli tapasztalatokra alapozva és a jövő igényeit, lehetőségeit figyelembe véve úgy döntöttek, a központnak új rendeltetést adnak, és ezután Természet Háza néven működtetik tovább az önkormányzat által nemrég felújított ingatlanban – hangzott el a pénteken délután tartott megnyitón, ahol a két partnerintézmény mellett nyárádmenti és marosvásárhelyi pedagógusok vettek részt.
Dr. Hajdu Zoltán, a FÖK elnöke reméli, a központ szolgáltatásaira ezután is igény lesz. Az erdélyi és nyárádmenti táj, természet és életforma annyira érdekes, hogy kell egy hely, ahol mindez „összefoglalva” bemutatható a turistáknak és fiataloknak. Míg Magyarországon az iskolák megpályázzák egy-egy hasonló program költségeit, erre nálunk nincs lehetőség, ezért a programokat továbbra is egy jelképes ár mellett tudják biztosítani az igénylőknek. A központ programjait a pedagógusokkal közösen fogják kidolgozni, és az elmúlt évek projekteredményeit is hasznosítani fogják, hiszen létesült itt már hat kilométeres agrobiodiverzitás tan-ösvény tizenegy pihenő- és tevékenységi ponttal, ahol a résztvevők megismerhetik ezt a kultúrtájat, a mezőt, rétet, erdőt, gyümölcsöst és egy helyi gazdaságot is. A központ tevékenységeit egynaposra tervezik, de természetesen bármely csoport maradhat az épületben a program után is a saját felelősségére, hiszen alváslehetőség és konyha is a rendelkezésükre áll. Az épületben elhelyezett új szekrényekben számos tan- és ismertető anyag, vízmérő felszerelések, mikroszkóp, kőzet- és tojásgyűjtemény és egyebek találhatók, amelyek felhasználhatók a tevékenységek során, de itt kaptak helyet a legjobb munkák is, amelyek révén a csíkfalvi diákok a vízmozgást modellezték, az ákosfalviak pedig egy hagyományos és egy ipari mezőgazdasági farmot. Hajdu örömét fejezte ki, hogy már négy nyárádmenti iskolával működnek együtt: a csíkfalvi, nyárádgálfalvi és ákosfalvi általános és a nyárádszeredai középiskolával, továbbá több vásárhelyi tanintézménnyel, a pedagógiai líceummal és a MOGYE-val is.
Jó lehetőség
Balogh Tünde csíkfalvi tanítónő úgy véli, jó lehetőség, hogy egy ilyen központ létezik a vidéken, és a diákok környezeti nevelési programokban vehetnek részt, hiszen a világ gyors technológiai fejlődése a falusi gyerekeket is magával ragadta, és már alig ismerik a háziállatokat. Ezért is jó lesz elhozni őket ilyen programokra. Oltyán Judit tanárnő a csíkfalvi általános és a szeredai középiskolában tanít, és úgy véli, a pedagógusokon múlik, hogy kihasználják-e a gyerekek ezt a lehetőséget, megismerik-e a természet szépségeit és örömeit. Pedagógusként ez a központ sokat segíthet a munkájában, és már dolgozott is együtt a FÖK-kal néhány programban. Domokos Erzsébet a marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem adjunktusaként azért örül ennek a lehetőségnek, mert elhozhatja ide nyári gyakorlatra a hallgatókat. A gyógyszerészeten az elsőévesek tanulnak gyógyszerészeti botanikát, az egyetemnek van is egy botanikus kertje, ott is lehet gyakorlatozni, de a spontán flórából ott nem sokat találnak meg, míg itt fajgazdag a terület, ezen a vidéken a hallgatók megismerhetik a gyógynövényeket és azok hatóanyagait is – mondta el érdeklődésünkre véleményét az oktató.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató