Nemzeti ünnepünkön Marosvásárhelyen nem csak az 1848–49-es szabadságharcra emlékeztünk, nem csak ünnepi beszédeket hallhattunk, hanem magyarságtudatunk megnyilatkozásának más felemelő mozzanatának lehettünk szemtanúi.
Nemzeti ünnepünkön Marosvásárhelyen nem csak az 1848–49-es szabadságharcra emlékeztünk, nem csak ünnepi beszédeket hallhattunk, hanem magyarságtudatunk megnyilatkozásának más felemelő mozzanatának lehettünk szemtanúi. Ilyen volt az ideig-óráig Pilvax kávéházzá alakított Deus Providebit Ház rendezvénye is, amelynek előcsarnokában eredeti népviseleti ruhákat, s egy olyan divatbemutatót láthattunk, ahol székely motívumokkal díszített magyaros esküvői, ünnepi ruhákat vonultattak fel.
A ruhákat az a székely-udvarhelyi Helvien varroda mutatta be, amely a magyar és a székely nemzet öltözködési hagyományait, ízlését kelti életre, ötvözve mindezt a mai divattal és igényekkel.
A divatbemutatón előbb esküvői női és férfiruhákat, majd ünnepi díszmagyar viseleteket láthattunk, tegyük hozzá, szebbnél szebbeket.
A bemutató után Pál Máriát, a Helvien varroda vezetőjét kérdeztük, hogyan született az ötlet, hogy ilyen stílusú ruhákat varrjanak?
– Tíz éve kezdtem el magyaros ruhát varrni. Bár nem ez az eredeti mesterségem, nagyon szerettem a varrást, ez volt a hobbim. Korábban egy vállalatnál dolgoztam, de keveselltem a fizetést, s úgy döntöttem, hogy önálló vállalkozásba kezdek. Akkor, amikor indultunk, hiány volt az ilyen stílusú ruhákból, szegényes volt a kínálat. Emiatt is sikerült betörni a piacra. A műhelyben tizennyolcan dolgoznak, szabnak, varrnak, vasalnak. Három üzletünk van: Székelyudvarhelyen, Marosvásárhelyen és Brassóban, viszonteladónk van Kolozsváron és Nagyváradon. Ruháinkat esküvőkre, keresztelőkre, konfirmálásra, családi eseményekre vásárolják. Igyekszünk divatszínekből összeállítani a ruhákat, amelyeket hagyományos mintákkal, motívumokkal egyeztetünk össze. A kék, zöld, bordó mellett most például a neonzöldet, a fényes anyagokat is használjuk, mert ezektől sem idegenkednek. Ha jól meg van tervezve, szép rajta a díszítés, jól mutat, szeretik a vásárlók. Az anyagokat Budapestről, Bukarestből nagykereskedőktől, a mezőpaniti szövödéből, a brassói Carpatextől vásároljuk, a zsinórokat pedig a nagyváradi és szatmári gyártótól. A ruhákon található motívumokat mi tervezzük, eredeti mintákat használunk, ehhez Haáz Sándor könyvéből inspirálódunk. Meglátunk egy szép tulipánmintát, megtetszik, ezt kibővítjük, mert úgy találjuk, hogy önmagában kevés. A minta sűrűsége függ a zsinórtól is. Ha vékony a zsinór, több minta kell hozzá, ha vastag zsinórból dolgozunk, akkor lehet, hogy elég az eredeti tulipán is. Persze, ezt a munkatársaimmal közösen döntjük el, mert olyan közöttünk a viszony, hogy ezt megbeszéljük – mondta Pál Mária.
A Helvien márkanevet levédték. Vannak olyan ruhák, amelyekre megkapták az Autentica védjegyet, a Székely termék védjegyet, de egyenként a ruhákat nem lehet levédeni. Vannak nagyon keresett ruháik, amelyekhez hasonlót más vállalkozók is gyártanak. Ha egy csipkét varrnak rá pluszban, már más ruha, nem számít „másolt” ruhának.
– Mindenkinek van helye a piacon. Ha egyszer megtehetném, hogy összefogjam a termelőket, ha leülhetnénk egy asztalhoz, mindenkit arra biztatnék, hogy ne egymás ellen, hanem együtt, igényesen, ne egymás árait aláásva dolgozzunk – hangsúlyozta a Helvien vezetője.
A ruhákat, kosztümöket, férfiujjasokat, zakókat egyénre szabottan, rendelésre is megvarrják. A megrendelő akár saját maga tervezheti meg a ruháját, közösen kiválasztják az anyagot, a motívumokat és méretre szabják ki. A megrendelést és próbákat a bemutatóüzletekben – Marosvásárhelyen is – bonyolítják.
Pál Mária nem titkolt célja, hogy ruhái minél népszerűbbek legyenek, ilyet viseljenek, hiszen ez a miénk!
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató