2023. szeptember 26., kedd

Hiteles tájékoztatás, közösségformáló vélemények

Marosvásárhely

Informatikából rekordot döntöttek

Hét tantárgyból mérték össze tudásukat Erdély 28 magyar és magyar tagozattal működő középiskoláinak diákjai május 10–11-én a Bolyai Farkas multidiszciplináris tantárgyversenyen, amelynek az idén is a Bolyai Farkas Elméleti Líceum volt a színhelye.

A szombat reggeli nyitóünnepséget követően zajlottak a vetélkedők, majd amíg a dolgozatokat javították, a vendégdiákok Máthé Márta tanárnő előadásából a vendéglátó iskola történetével ismerkedhettek, amit városnéző séta követett. A várva várt eredményhirdetés délután 6 órakor kezdődött, amelyen Forgó Erika tanárnő szólította színpadra a részt vevő 28 iskola képviselőit, hogy a részvételért járó oklevelet átvegyék. Ezt követeően dr. Dávid László egyetemi tanár, a Sapientia EMTE rektora, a verseny központi bizottságának elnöke köszöntötte a közönséget, és értékelte, hogy a részt vevő diákok „ügyesen” gondolkodnak, jól érvelnek, ami egy olyan társadalomban, amelyben élünk, fontos tényező. Örömmel jelentette be, hogy amire évek óta vár, beteljesedett, informatikából a nyertesnek sikerült a maximális pontszámot elérnie, majd hangsúlyozta, hogy lévén országosan elismert vetélkedő, a matematikából, informatikából és fizikából díjat nyert diákok felvételi vizsga nélkül, ösztöndíjasként beiratkozhatnak a Sapientia EMTE műszaki karára.

 A Nyárádi Erasmus Gyula biológia tantárgyverseny növény- és állatbiológia-vetélkedőjének eredményeit dr. Benedek Klára egyetemi adjunktus ismertette, aki kiemelte a beküldött tudományos munkákban kidolgozott jó ötleteket és az írásbeli vizsgán elért eredményeket. Ezt tükrözte a három első díj mellett a sok dicséret és a Babeş–Bolyai egyetem különdíja is. Az anatómia és élettan (orvosi biológia) vetélkedő eredményeit dr. Metz Júlia egyetemi adjunktustól hallottuk, aki értékelte, hogy a helyes választ adó diákok – logikusan gondolkodva – felismerték az összefüggéseket, képesek voltak a tanult ismeretek alkalmazására is. A BBTE különdíja itt sem maradt el.

Fotó: Molnár Zoltán


A Teleki Sámuel földrajz tantárgyversenyen is elhangzott a fontos bejelentés, miszerint a három első helyezettet a társadalom- és természetföldrajz szakról az érettségi eredmények figyelembevétele nélkül felveszik a Babeş–Bolyai Tudományegyetem földrajz szakára. A bejelentést dr. Bartos-Elekes Zsombor egyetemi docens közölte, aki ismertette a nyertesek nevét.

A Kalkulusz informatika tantárgyverseny eredményét senki sem hagyhatta szó nélkül, különösen informatikából. Dr. Kása Zoltán egyetemi professzor, a zsűri elnöke sem, aki örömel jelentette be, hogy a verseny történetében először láttak tökéletes választ programozó szakon. Mózsa Attila, a vendéglátó iskola diákja száz ponttal került az első helyre, és tegyük hozzá, hogy a második, harmadik díj és egy dicséret is bolyais diáké lett. Számítástechnikából a bolyais versenyzők egy második díjat és egy dicséretet nyertek, az első a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium diákja lett. A nyertesek már sapientiás hallgatóknak tekinhetik magukat, jelentette be a zsűri elnöke. 

A Societas Humana társadalomtudomány tantárgyverseny vállalkozó szellemű nyerteseinek kilétét Kacsó Csongor tanár fedte fel.

A rendszerváltás volt a Historia Nostra történelem tantárgyverseny témája, aminek döntőjére 16-an jutottak el, és heten szereztek a lehetséges száz potból 75-nél többet, köztük a dicsőszentmártoni középiskola versenyzője is – számolt be dr. Lönhart Tamás egyetemi docens az eredményekről.

Az értékelőbizottság pozitív tapasztalatáról szólt dr. Donáth Nagy Gabriella egyetemi előadótanár, aki a diákok mellett gratulált a felkészítő tanároknak, mielőtt a Fabinyi Rudolf kémia tantárgyverseny győzteseit bejelentette volna. Megjegyezte, hogy a két részből álló vetélkedő szervetlen kémia szakán érdekes esszék születtek a százéves periódusos rendszerről. Az első helyen Kiss Anita bolyais diák végzett. Róth Apor, a Székely Mikó Kollégium tanulója, aki korábban első helyen végzett a nemzetközi matematikaversenyen, harmadik lett. A zsűri elnöke elismerte, hogy a szerves kémia feladatok annyira nehezek voltak, hogy aki megbirkózott velük, az a diák biztosan bejut a marosvásárhelyi egyetem gyógyszerészeti karára. Ugyanakkor ismertette, hogy a Richter Gedeon cég ezúttal is tárgyi ajándékokkal tetézte a díjazást. 

A Heinrich László fizika tantárgyversenyen tökéletes megoldás nem született, de az elért pontszámok alapján nemcsak három díjat, ugyanannyi dicsérő oklevelet is osztottak mind a IX-X., mind a XI-XII.-es versenyzőknek – értékelte a diákok teljesítményét Jakab Farkas László egyeteni tanársegéd. A IX.-esek csoportjában Szilágyi Sándor Zsolt, a Bolyai középiskola diákja első lett. Az értékelésen elhangzott, hogy nehéz volt különbséget tenni a nagyobbak csoportjában az első két helyezett között. Amikor felmentek a színpadra a díjért, kiderült, hogy egy ikerpárról van szó, a László testvérek a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium diákjai.

– Hét tantárgy 12 szakából mérte össze tudását 28 iskola 216 diákja, akiket 80 tanár kísért el a magyar középiskolások országos versenyére – nyilatkozta a díjkiosztó ünnepséget követően Mátéfi István, a Bolyai Farkas Elméleti Líceum igazgatója, ahol a nemzetközi matematikaversenyt követően tartották az országos tantárgyversenyt. Bár nehézségek voltak a szervezésben, mivel a pogármesteri hivatal törölte a költségvetéséből a verseny támogatását, nehezen, de sikerült megoldást találni, hogy ne valljanak szégyent – tette hozzá. Kimondottan büszke arra, hogy egyetemi oktatók értékelték a diákok teljesítményét, ami jelzi, hogy rangos vetélkedőről van szó. A diákok bizonyítani tudták eddigi ismereteiket, s mind ők, mind tanáraik meggyőződhettek arról, hogy az országos rangsorban hol helyezkednek el. 

– Tanárkollégáim és diákjaink tevékeny és kitartó munkáját bizonyítja a díjazási ünnepség. Kimondottan büszke vagyok az informatika szak eredményeire, ahol 14 év után először sikerült a maximális pontszámot elérnie egy diáknak. Mózsa Attila Ignát Anna tanárnő tanítványa, és a következő helyezettek is a mi diákjaink – válaszolta örömmel érdeklődésünkre. 

A 14. Bolyai Farkas multidiszciplináris tantárgyversenyen a vendéglátó iskola mellett kiválóan szerepeltek a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium, a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium, a szatmári Kölcsey Ferenc Főgimnázium, jó eredményt értek el a Nagy Mózes Elméleti Líceum, a Nagykárolyi Elméleti Líceum, a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnázium, a Székely Mikó Kollégium, a székelyudvarhelyi Benedek Elek Pedagógiai Líceum, a Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium diákjai és volt egy díjazott tanulója a marosvásáráhelyi Elektromaros Technológiai Líceumnak is.


Ez a weboldal sütiket használ

A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt: Adatvédelmi tájékoztató