A macskák háztartásokban való jelenléte több ezer évre nyúlik vissza. A kinti és benti tartásmód előnyeiről és hátrányairól, a kiegyensúlyozott háziállatok tartásának módjáról kérdeztük a szakembert.
A macskák háztartásokban való jelenléte több ezer évre nyúlik vissza. A kinti és benti tartásmód előnyeiről és hátrányairól, a kiegyensúlyozott háziállatok tartásának módjáról kérdeztük a szakembert.
Amint dr. Pálosy Csaba állatorvos bevezetőjében kifejtette, macskát tartani nem egyszerű, mivel sok ápolást és odafigyelést igényel. Ennek ellenére a macskák csodálatos, szerető élőlények, amelyek társaságát évekig lehet élvezni.
A szabadban tartott macskákat számos veszély fenyegeti. Ezek a fertőző betegségek, külső és belső élősködők, más ragadozókkal való harcokból származó sérülések, járművek okozta balesetek vagy a különböző mérgezések. Sajnos az egyéb ragadozókkal (pl. kutyák, vadon élő állatok stb.) való érintkezést sem lehet kivédeni, akárcsak a környezetben előforduló méreganyagokat. A veszélyforrások közül egyeseket igen, azonban sokat nem lehet elhárítani, vagy csak részben.
A fertőző betegségek ellen – macskaherpesz, macskanátha, a macskaleukózis vírusa stb. – védelmet nyújt a védőoltás, de javasolt a veszettség elleni védőoltás is, mert a szabadban veszettséghordozó állatokkal érintkezhetnek. A bolhák, kullancsok, különböző rühatkák ellen védhetik meg az állatot az erre a célra gyártott nyakörvek. Ajánlatos minden esetben elolvasni a tájékoztatót, mivel nem mindenik készítmény véd a felsorolt élősködők mindegyike ellen. A belső élősködők ellen háromhavonta történő rendszeres féreghajtással lehet védekezni. Fontos, hogy a választott készítmény fonál- és galandféregfajok ellen is hatékony legyen.
Az ivartalanított macskák nem keresik más macskák társaságát szaporodás céljából, ami rendkívüli előny. Ezért az ivartalanítás a szabadban élő macskák számára éppoly elengedhetetlen, mint az oltások. A macskák a területi harcok, illetve a kandúrok a párzás idején folytatott küzdelem során sérüléseket szerezhetnek, ami elfertőződhet, a harapások és karmolások elkerülhetetlenül sérüléshez vezetnek. A nőstény macskák is sérülhetnek az udvarlási rítus és a párosodás során, illetve elkaphatják a gyógyíthatatlan vírusos betegségeket, és azokat a születendő kismacskáknak adhatják át. A veszélyforrásokkal szemben egyetlen előny írható a szabad életmód javára, éspedig az, hogy a lehető legtermészetesebben elégíti ki a cicák igényeit.
Életmód a lakásban
A lakásban tartott macskák védve vannak a kinti világ veszélyeitől, azonban az elszigetelt, ingerszegény környezet unalmassá válhat számukra, amit az állatok stresszként élnek meg. A lakásban tartott macskák is ki lehetnek téve a fertőző betegségeknek, amit akár a gazdi is (pl. lábbelijén) hazavihet. Ezért a benti életmódot folytató macskákat is javasolt beoltatni, és háromhavonta féregteleníteni. Minden macska más-más szinten, de sok törődést és foglalkozást igényel. Ha az igénye nincs kielégítve, a stressz viselkedészavar kialakulásához vezethet. Olyankor többet nyávog, megváltozik az étvágya, hiperaktív, agresszív vagy éppen félősebb lesz, elveszíti a szobatisztaságát stb.
De lehetnek komplexebb kórképek is, mint a pszichogén szőrhiány vagy az ún. idiopatikus hólyaggyulladás. Akárcsak az embereknél, a macskáknál is vannak stresszre kevésbé, illetve érzékenyebb egyedek.
– Miként lehetne csökkenteni az ilyen stresszbetegségek kialakulásának esélyét? – kérdeztük az állatorvost.
– Lehetőleg minél természetesebb körülményeket kell biztosítani a macskák számára. Érdemes magasra helyezett búvóhelyeket készíteni, ahonnan jól beláthatják a környezetet, ideális lehet egy széles, napos fekvésű ablakból való kilátás. Magasan fekvő lakások esetében azonban meg kell bizonyosodni arról, hogy az állat nem tud kijutni, mert megtörténhet, hogy lezuhan. Ezért akár szúnyoghálóval is, de meg kell akadályozni az emeleti lakásokból való kijutását. Évente többször kell emeletről kizuhanó macskát ellátnunk. A különböző macskajátékok, kaparófák, mászókák is a cicák természetes játékigényeit igyekeznek kielégíteni. Fontos odafigyelni az alomtálcák számára és elhelyezésére. A cicák kényesek a tisztaságra, ezért az alomtálakat ajánlott minél távolabb helyezni az ételtől és víztől, és rendszeresen tisztítani. A cicák számára sok szobanövény mérgező, ezért azokat is gondosan meg kell válogatni.
Az állatok viselkedésével kapcsolatosan bármilyen gond merül fel, az állatorvos tanácsát kell kérni, ugyanis a megváltozott viselkedésformák, illetve betegségek tünetei nem mindig specifikusak, és a háttérben más, akár életet veszélyeztető kórképek is állhatnak – hangsúlyozta a szakember.
Az elmondottak szerint a benti életmód sokkal kevesebb veszélyt tartogat a macskák számára, azonban a kijáró macskák kiegyensúlyozottabbak.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató