A lakótelepeken egyre több olyan sorsára hagyott kiscica kóborol, amelyeknek az állatszeretők próbálnak gazdit keresni, több-kevesebb sikerrel.
A lakótelepeken egyre több olyan sorsára hagyott kiscica kóborol, amelyeknek az állatszeretők próbálnak gazdit keresni, több-kevesebb sikerrel. A legtöbb eset felelőtlen gazdát sejtet, aki ivartalanítás helyett szétszórja az almot, olyan helyet keresve, ahol bárki könnyedén az állatokra találhat.
Ezt az évente ismétlődő jelenséget csakis az állatok ivartalanításával lehetne megfékezni, amit talán a kóbor macskákat gondozó állatszeretők is megszívlelhetnének. A tálnyi víz és macskatáp, tej ugyanis még nem meríti ki az állatgondozás minden vetületét. Azok, amelyek túlélik a hányatott sorsot, de nem találnak befogadóra, az utcán tengődnek és utódokat nemzenek. Esetenként ha a kölykök gazdához is kerülnek, újabb és újabb keverék almokat hoznak létre. Ez a körforgás sosem szűnik meg, ha az ember nem gondolkodik felelősségteljesen és nem cselekszik időben.
Azokat a kutyákat és macskákat, amelyeket nem szeretnének tenyészteni, javasolt ivartalanítani, amit a szakemberek rutinműtétnek tartanak. Ezzel az állatokat is megkímélik a sorozatos tüzelés, álvemhesség, szülés terheitől, mert természetesen nem tesz jót a szervezetüknek a folyamatos vemhesség és a szoptatás. Régebb a cicákat egyéves koruk után ivartalanították, a szakirodalom szerint azonban egyes macskafajták gyorsabban gyógyulnak, ha fiatalabb korban ivartalanítják őket, még a felnőttkor elérése előtt. Ezért érdemes a talált cicákat gondozásukba vevő állatszeretőknek első perctől ezen gondolkodni.
A nőstény macskák egy idényben két-három alom kismacskának adhatnak életet, ami évente tíz cicát is jelenthet. Közülük akár öt is lehet nőstény, melyeknek a következő évben durván számolva ötven utóda is születhet. Ekkora macskaszaporulatnak azonban egyetlen állatszerető sem tud gazdát találni, sem megtartani őket, a velük járó oltási, féreghajtási, ivartalanítási költségek miatt. Így pedig egyre szaporodik a kóbor macskák száma. Az oltások hiányában azonban egyesek megbetegednek, betegségeket terjesztenek, és veszélyt jelentenek mind az emberek, mind háziállataik számára.
A szakemberek nem egybehangzó véleménye, hogy ha a macskát nem ivartalanítják és évről évre tüzel, de nem párosodik, az a méh elgennyesedését okozhatja. Vannak olyan állatorvosok, akik ellenzik a nőstény macskák ivartalanítását, és a hormonkezelést részesítik előnyben. A kandúrok ivartalanítását azonban vállalják, mint jelezték, ezáltal a verekedésektől és sebesülésektől mentik meg az állatot. A legtöbb kandúr hat hónapos korában éri el az ivarérettséget, amelynek nyomán a viselkedése megváltozik. Esetenként megjelöli a falat vagy a bútort, ezzel a macskatulajdonosnak bosszúságot okozhat. Az állatkísérletek alapján a szakemberek megállapították, hogy még azelőtt el kell végeztetni az ivartalanítást, mielőtt a kandúr elérné az egy, legtöbb kétéves kort. A műtét után egy-két napig figyelemmel kell követni az állapotát. Ellenőrizni kell a vágás helyét, hogy nem duzzadt vagy gyulladt-e, netalán gennyes. Korától függetlenül minden macskának szüksége van egy kis időre ahhoz, hogy a műtét után teljesen rendbe jöjjön. A kandúrok gyorsabban gyógyulnak, mivel rajtuk kisebb vágásokat ejtenek.
Az ivartalanítás egyik előnye, hogy egyáltalán nem, vagy ritkábban jelentkeznek az olyan betegségek, mint a gennyes méhgyulladás, petefészek-daganat, méhdaganat, hererák, álvemhesség. Ezen betegségek az ivartalanított macskáknál egyáltalán nem fordulnak elő, mivel az ivarszerveket eltávolították. Ide tartozik az emlődaganat is, melynek előfordulása ivartalanított macskáknál elenyésző. Az ivartalanított macska sokkal kevesebbet kóborol, kevesebbet verekszik más macskákkal, többet tartózkodik otthon a kertben vagy a lakásban, a nyugodtabb életmód miatt sokkal kevesebb állat lesz autóbaleset áldozata, ugyanakkor esetükben a macska-AIDS, a leukózis előfordulása is elenyésző, akárcsak a kandúrokon a verekedések nyomán keletkező sebek, tályogok.
*
Amint dr. Pálosi Csaba tájékoztatott, az árak rendelőnként változnak, és több minden közrejátszik az árak megállapításánál. Mindenekelőtt attól függ, hogy altatógéppel vagy másként (injekcióval) történik az érzéstelenítés. Ez utóbbi esetben is az altatóanyag ára függvényében változik az ár, ugyanis az állat súlya szerint adagolják az altatót. Ugyanakkor az is számít, hogy idős vagy fiatal állatnál kell beavatkozni, esetleg vemhes-e. Hím állat esetében olcsóbb, a nőstény ivartalanítása azonban hasűri beavatkozást igényel. A kandúrherélés hozzávetőleg 120–200 lejbe kerül, a cicaivartalanítás 150–250 lej, kan kutya 150-250 lej, nőstény kutya ivartalanítása 250–350 lej között, de az árak csak viszonyítási alapot képeznek, mivel rendelőfüggők. Míg Magyarországon hozzávetőleg hárommillió kóbor macskát tartanak számon, mifelénk a becslések szerint valószínűleg ötmillió is lehet, de nincs felmérés, ezért minden esetben fontos az ivartalanítás fontosságát hangsúlyozni – mondta a szakember.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató