Közvita nélkül, miniszteri rendelettel módosította a közoktatási intézmények megszervezésére és működésére vonatkozó rendszabályzatot Liviu Marian Pop tanügyminiszter.
Közvita nélkül, miniszteri rendelettel módosította a közoktatási intézmények megszervezésére és működésére vonatkozó rendszabályzatot Liviu Marian Pop tanügyminiszter. A januári 8-i rendelet 63 pontban változtat a korábbi keretszabályzaton, olyan lényeges kérdésekben is, mint a diszkrimináció bármely formájának a megtiltása a tanintézményekben, az igazgatók visszahívásának lehetősége (ha az iskola vezetőtanácsának kétharmada kéri és a tanfelügyelőség vezetőtanácsának kétharmada jóváhagyja), a két-három szakot magába foglaló osztályok indításának engedélyezése, ha egy adott szakból nincs egy osztályra való diák. És sorolhatjuk, hogy kihágásnak minősül a tanintézmény keretében történő pénzgyűjtés, a szülői bizottság pedig, ha nincsen alapítványként hivatalosan bejegyezve, nem fogadhat el tagdíjat, adományokat és a támogatás semmilyen formáját sem fizikai vagy jogi személyektől.
Pénzbüntetést és anyagiak hiányában kötelező közmunkát helyez kilátásba a rendelet azoknak a szülőknek, akik nem járatják iskolába tanköteles gyermeküket.
A szabályzat leszögezi, hogy a tanintézményekben tilos a dohányzás, megszünteti a tanulói szolgálatot, és bármely tevékenységet, amely korlátozza az órán való részvételt. A 36. cikkely szerint jeggyel nem szabad büntetni a diákot, viszont a csalásért 1-es osztályzat jár. Az óvodás és elemista gyermekeket kötelező módon el kell kísérni a tanintézménybe, és órák után meg kell várni őket. A rendelet szerint tilos megbüntetni azokat a diákokat, akik nem viselnek egyenruhát, de az egyenruha viselésére nem vonatkozik a tiltás, bár több hozzászólásban így magyarázzák a módosítást.
A 63 pont közül a legtöbb vitát a mobiltelefonok tanórák idején való használatának a megtiltása váltotta ki. Ez a tiltás már a diákok jogállását szabályozó dokumentumban is szerepel, de a módosítás tovább megy, és leszögezi, hogy órák alatt az e célra kijelölt helyen kell elhelyezni a kikapcsolt maroktelefonokat, és használatuk csak sürgősségi esetben vagy a tanár beleegyezésével oktatási célokra engedélyezett. Ami, ha arra gondolunk, hogy a ma iskolába járó, „lehajtott fejű” nemzedék kezéből egész nap, sőt egyeseknek éjszaka sem esik ki, a mentális egészség szempontjából akár kedvezőnek is tekinthető. Egyet kell értenem az általam tisztelt, szimpatikus diákszervezeti vezetővel, aki szerint „jó lenne egy olyan rendszerben élni és tanulni, amelyben a tanár képes fenntartani a figyelmet”, de véleményem szerint ez a tanárok mellett a diákokon is múlik. Akik közül egyesek a hozzászokásból eredő „leleményesség” eredményeként már azzal dicsekednek, hogy megtalálták a számukra kedvező megoldást: egy otthon hányódó, használaton kívüli maroktelefont tesznek ki a megadott helyre, és a pad alatt folytatódhat az intenzív üzenetváltás.