Évről évre nő a kutyák és macskák daganatos megbetegedéseinek száma. Egyesek szerint a jelenség egyik oka az ipari kutyatápokban keresendő.
Évről évre nő a kutyák és macskák daganatos megbetegedéseinek száma. Egyesek szerint a jelenség egyik oka az ipari kutyatápokban keresendő. A szakemberek és a tenyésztők véleménye azonban megoszlik, az igazság valahol félúton található.
Egy amerikai szervezet kutatása szerint manapság a nem természetes halállal halt kutyák ötven százaléka rosszindulatú daganatos megbetegedés következtében pusztul el, ezért sokan teszik fel a kérdést: vajon lehet-e összefüggés a kutyatápok és a rákos megbetegedések között? Néhány szervezet bizonyos laboratóriumi kiértékeléseket követően sokkoló adatokra mutatott rá – olvasható a www.mindenamikutya.hu honlapon. A rendelkezésre álló nemzetközi kutatási eredmények és vizsgálatok során napvilágot látott információk alapján összefüggés lehet aközött, hogy az egykori főzött házi koszt helyett a kellő marketinggel kínált kutyatápokat adnak az állatoknak, valamint hogy az elmúlt évek során jelentősen megnövekedett a rákos megbetegedések száma. Amint egy nemzetközi portálon olvasható, nincs arra vonatkozó adat, hogy a napi szinten adagolt kutyatáp hosszú távon mit okoz, azonban újabb és újabb vizsgálati adatok arra következtetnek, hogy a kutyatáp a húsipari végtermékek korlátlan bedarálása és újrahasznosítása mellett gyakran tartalmaz rákkeltő tulajdonsággal is bíró kémiai összetevőket. „A kisállateledel iparágát maroknyi multinacionális vállalat uralja, a nyereség csak a legolcsóbb lehetséges összetevőkkel őrizhető meg, amit még a szabályozás megenged” – írta Rebecca Hosking a DailyMail lapban, ahol a kutyaeledel iparága kapcsán a kutyák „mérgezési” ügyeként vetette fel a témát. Nemrégiben a South China Morning Post újság tette közzé a Hongkong Fogyasztóvédelmi Tanácsa által közölt adatokat, melyeket 40 kutyatáp bevizsgálását követően összesítettek. A vizsgálatok során fény derült arra, hogy mind a száraz, mind a nedves kutyatápokban olyan adalékanyagokat használnak, amelyek a tartósítást szolgálják, vagy azt, hogy az ízvilág csábító legyen. Ugyanez érvényes az embereknek készült élelmiszerekre is, csak míg az emberi fogyasztásra szánt termékek esetében rendkívül komoly szabályok vonatkoznak az adalékanyagok felhasználhatóságára, addig a kutyatápok gyártási folyamata során már jóval lazább előírások vannak arról, hogy mi kerülhet a tápba és mi nem.
Minőségi száraz tápot
Ballai József komondor- és pulitenyésztő kérdésünkre elmondta, hogy húst és tápot egyaránt fogyasztanak az állatai. Versenyek előtt áttérnek a kutyatápra, mivel a hústól az állatok kellemetlen bűzt árasztanak. Az sem mindegy azonban, hogy milyen az ipari táp minősége. „Olcsó tápból a nagyobb testű kutya egy nap alatt elfogyaszt két kilogrammot is, de az olyan jellegű táp fogyasztásával napi három ürüléke lesz. Egy minőségi tápból elegendő fél kg naponta, és csupán egyetlen ürüléke van. Ezért is érdemes a minőségre helyezni a hangsúlyt a kutyatápok kiválasztásánál” – mondta a Hídvég utcai komondorkennel tulajdonosa.
Dr. Borka-Vitális Levente állatorvos szerint nehéz konszenzusra jutni a kutyatáppal vagy főzött koszttal való táplálás kérdésében. Az ipari tápokban kételkedők táplálhatják főzött étellel kedvenceiket, a kettő vegyítése általában nem működik. Amennyiben az állat megízlelte a főtt kosztot és megszerette azt, legtöbb esetben nem fogadja már el a kutyatápot. A kutyatápok rákkeltő hatása egyelőre még nem bizonyított. Tény, hogy az elmúlt tizennyolc évben jelentősen megnőtt a daganatos megbetegedések száma. Míg ezelőtt tizenöt évvel tíz műtétből kettő-három volt daganatműtét, ez az arány igencsak megnőtt, tíz műtétből hat-hét a daganatos bántalom miatti beavatkozás. Azonban mindaddig, amíg nem készül egy olyan tanulmány, amellyel alátámasztható lehet a daganatos megbetegedések gyakoriságának kiváltó oka, nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy az ipari tápok rákkeltő hatásúak. Megyeszékhelyünkön a daganatos megbetegedések számának növekedése ráfogható a vegyipari kombinátra is, de bizonyítani egyiket sem lehet – hangsúlyozta a szakember.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató