Az orvos-, gyógyszerész- és fogorvosképzésben igen hasznos didaktikai és orvostechnikai eszközökre nyújtott be pályázatot, és kapott kedvező elbírálást a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem tíz oktatója.
Az orvos-, gyógyszerész- és fogorvosképzésben igen hasznos didaktikai és orvostechnikai eszközökre nyújtott be pályázatot, és kapott kedvező elbírálást a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem tíz oktatója. A Studium-Prospero Alapítvány által meghirdetett pályázat nyertesei pénteken délután az alapítvány marosvásárhelyi, Rigó utcai székhelyén írták alá az eszközök ötéves használati jogára vonatkozó szerződést.
– A mai esemény azon elképzelésünk része, hogy évente egyszer vagy kétszer korszerű eszközökkel támogassuk a MOGYE oktatóinak munkáját. Az idei újdonság az, hogy nemcsak az elméleti képzést segítő, hanem olyan orvostechnikai eszközök is átadásra kerülnek, amelyek a gyakorlati oktatásban, kutatásban is használhatók. A megpályázott eszközök összértéke 76.050 lej. Ezért a Bethlen Gábor Alapnak, a magyar kormány Nemzetpolitikai Államtitkárságának és a Studium-Prospero Alapítvány állandó támogatóinak tartozunk köszönettel – mondta a rendezvényen dr. Vass Levente, a Studium-Prospero Alapítvány ügyvezető elnöke.
Vass Levente azt kívánta a pályázat nyerteseinek, hogy saját és munkatársaik, illetve tanítványaik fejlődését tudják szolgálni az új felszerelésekkel. A szerződések aláírását követően a jelen levő oktatók az eszközök célját ismertették.
Dr. Kelemen Hajnal a gyógyszerészeti kar alaptantárgyának számító gyógyszerészeti kémia korszerű oktatásában kapott jelentős segítséget. A pályázaton nyert spektrofotométer a gyógyszeranalízisben, egyebek mellett a gyógyszerek értékeinek meghatározásánál használatos – mondta. A gyógyszerészeti karon oktató dr. Varga Erzsébet szintén egy spektro-fotométerre pályázott, amelyet a növényi hatóanyagok meghatározásánál használhat diákjaival. Dr. Fazakas Zita biokémikus egy olyan hordozható számítógépet kapott, amelynek programja lehetővé teszi, hogy az elsőéves orvos- és fogorvostan-hallgatók vizuálisan is megtapasztalhassák az anyagcserefolyamatokat.
Dr. Székely Melinda, a fogorvosi kar tanszékvezetője harmadszor nyújtott be pályázatot, és miután korábbi próbálkozásai bizonyos formai követelmények miatt nem jártak sikerrel, ezúttal több eszközt – hordozható számítógépet, 3D-s interaktív fogászati atlaszt, fogakkal ellátott alsó és felső tanulmányi modellt, kivetítőt és fényképezőgépet – is kapott.
– Nagyon fontos, hogy a hallgatók ne csak hallják, hanem lássák is az előadások anyagát. Ugyanakkor a kutatások során lehetőségük lesz például különböző fázisokat lefényképezni. Ezekkel az eszközökkel mindenképpen korszerűbbé válik a fogorvosi karon az oktatás, és a tudományos munka is – vélte dr. Székely Melinda.
Dr. Frigy Attila kardiológus, egyetemi adjunktus egy számítógépes EKG-rendszerre, illetve spirométerre pályázott.
– Ez az EKG-rendszer a tulajdonképpeni betegellátásban is használatos. A diákok az eszköz segítségével élőben láthatják az EKG-jelenségeket, görbületeket, ugyanakkor a tapasztaltakat le is lehet menteni, így egy adatbázis is kialakítható – magyarázta a kardiológus.
Dr. Vass Levente az eszközök átadását és bemutatását követően arra is kitért, hogy valamennyi benyújtott pályázat kedvező elbírálást kapott.
– Úgy gondolom, hogy az ilyen jellegű kezdeményezésektől a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem fejlődése, színvonalának emelkedése várható – összegzett a Studium-Prospero Alapítvány ügyvezető elnöke.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató