Dráguláshullámmal köszöntött ránk október. Most lépett életbe az üzemanyag árába visszaépített jövedékiadó-emelés második lépcsője, emellett a villanyáram és a földgáz is drágult, és emelkedett a lej bankközi kamatlába, ami a hitelrészletek drágulásában fog jelentkezni.
Dráguláshullámmal köszöntött ránk október. Most lépett életbe az üzemanyag árába visszaépített jövedékiadó-emelés második lépcsője, emellett a villanyáram és a földgáz is drágult, és emelkedett a lej bankközi kamatlába, ami a hitelrészletek drágulásában fog jelentkezni. Noha e hullámnak a jövedéki adó és kamatláb jelentette részét egyenesen vagy közvetetten a kormány gerjesztette, úgy tesznek, mintha mindezért más lenne felelős, és tovább bolondítják az erre kapható választókat.
Vannak még a kormánynak további, százmilliós nagyságrendű számlái, melyeket szintén az adófizetők fognak állni. Pénteken a vezető kormánypárt elnöke azért emelt szót, mert az állami vasúttársaságnak 142 millió eurót kell kifizetnie magáncégek felé. A szocdem főbáró dokumentumokkal alátámasztott leleplezést ígért az ügyben, ami szerinte érdemes lenne az ügyészek figyelmére is, de nagy szenzációra kár számítani. Ez a veszteség a vasút magán-építőkkel, szolgáltatókkal kötött szerződéseinek be nem tartott kitételeiért kivetett bírságokból áll össze. Ha már állami társaságok hasonló veszteségei felett őrlik magukat a kormányzat irányítói, akkor például az országos úthálózat kezelésével megbízott társaság kapcsán még indokoltabb lenne a felháborodás, annak ugyanis a kétszázmillió eurót is meghaladó követeléseket kell privát üzletfeleknek kifizetnie. Hasonló követelések olyan ügyekből adódhatnak, mint például ha hibás tervek alapján építenek, és a vadonatúj szakasz alatt megcsúszik a talaj, ez történt az átadás előtt álló Szászsebes – Torda pálya egy részén néhány hete, de korábban is volt ilyen eset, vagy amikor a megrendelő, vagyis az állam bármilyen hibájából a munka nem halad a szerződéses kitételeknek megfelelően. Ilyen ügyekben a kivitelezőnek a javításokat el kell végeznie, de akár a feleslegesen álló munkaerő és a felszerelések költségeit is állnia kell, amit majd behajt a megrendelőn. A reálgazdaságot nem politikai szólamok mozgatják, bármilyen szerződéses viszonyban a vétkes fizeti a hibája költségvonzatát, és leggyakrabban még kártérítést is.
Hogy a két szóban forgó állami nagyvállalat közül miért csak a vasút a vétkes, és a nagyobb kárszámlákért felelős úttársaságról szó sem esett a pártvezéri kirohanásban, arra az a magyarázat, hogy az útvállalatnál párthű vezetők ülnek a székekben, a vasút vezetését pedig a technokrata kormány idején nevezték ki. Alighanem van új menedzserjelölt a vasúttársaság élére, hogy ha egyszer majd kegyeskedik a kormány beruházni is, és ide is jut fejlesztési pénz, akkor a munkákból baráti vállalkozók bevonásával a pártkasszának is jusson. A jelenlegi vasútvezér végkielégítését pedig a kárszámlához csapják, azt az adófizető balekok törlesztik.