Maros megyében 29 egyetem előtti oktatási intézményt vontak be az Egészséges étkezés országos programba, mellyel az iskolaelhagyást és a lemorzsolódást próbálják visszaszorítani. A programból összesen 13.764 diák részesül.
Az idén több mint 1.200 iskolát vonnak be az Egészséges étkezés elnevezésű országos programba, amelynek keretében a diákok naponta ingyen meleg ebédet vagy élelmiszercsomagot kapnak. Románia Hivatalos Közlönyének 2024. február 27-i 161. számában jelent meg az Oktatási Minisztérium és a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium közös rendelete, amellyel jóváhagyták az Egészséges étkezés nemzeti programba az idei tanévben bekerülő egyetem előtti oktatási intézmények listáját. Több mint 450.000 gyermek kap ingyen egy meleg ebédet vagy élelmiszercsomagot tanítási napokon. Idén a program finanszírozására összesen több mint egymilliárd lejt utalnak ki. Az Országos Egészséges Étkezési Program diákonként napi 15 lej értékben ingyenes étkezési támogatást nyújt, amely meleg ebédből, vagy ha a meleg étkezés nem biztosítható, élelmiszercsomagból áll. A kormányhatározatot elfogadták, a következő lépés, hogy a helyi önkormányzatok megszervezzék a gyermekek étkeztetését.
Gyenge iskolai eredmények, hátrányos helyzetek
A 2024. január 15-i 3.070. számú rendelet kiválasztási kritériumai alapján az oktatási intézményeknek az Országos Egészséges Étkezési Programba való felvételére vonatkozó kritériumai között szerepel a hátrányos helyzetű kategóriákból származó tanulók megnövekedett aránya, a sajátos nevelési igényű, különleges védelmi rendszerben lévő diákok nagy száma, roma óvodások/diákok, külföldön dolgozó szülőkkel rendelkező óvodások/diákok; az oktatás minősége, amelyet a kiválasztást megelőző tanévben az óvodások/diákok által elért gyenge iskolai eredmények alapján ítélnek meg. Hasonlóképp az oktatás minősége, amelyet a képesítés nélküli helyettesítő tanárok megnövekedett arányával mérnek a tanárok összlétszámához viszonyítva; az oktatási intézmény távoli földrajzi elhelyezkedése, amely a környezeti feltételek – hegyvidék, síkság, elnéptelenedett terület – miatt nehezen megközelíthető.
Maros megyében Marosugra, Zágor, Jedd, Alsóbölkény, Désfalva, Szásznádas, Mezőszengyel, Nagyernye, Vajdaszentivány, Fehéregyháza, Balavásár, Palotailva, Gernyeszeg, Csíkfalva, Bátos, Görgényhodák, Mezősályi, Petele, Héjjasfalva, Búzásbesenyő, Marosfelfalu, Ratosnya, Nyárádszereda, Ákosfalva, Nyárádremete, Beresztelke általános iskolái mellett Mezőbándon a szakiskola, Dédán a szakközépiskola és Görgényszentimrén az erdészeti szakközépiskola is a program részese.
A tanintézmények országos listája megtekinthető a https://www.edu.ro/sites/default/files/Anexa_Pro-iect_HG_repartizare_sume_PNMS_2024_lista_scoli.pdf honlapon.
Jogosítvány a jövőhöz
35 hátrányos helyzetű fiatal pályázata nyertes
A Jogosítvány a jövőhöz program 9. kiírásában, B, C/CE és D/DE kategóriájú gépjárművezetői engedély megszerzésének támogatására 35 fiatal pályázatát ítélték sikeresnek. A MOL Románia és A Közösségért Alapítvány közzétette a tavaly november végén meghirdetett Jogosítvány a jövőhöz program kilencedik kiírásának pályázati eredményeit.
A 381 beérkezett pályázat kiértékelése nyomán 35 hátrányos helyzetű fiatal részesül összesen 140.000 lej támogatásban a sofőriskola költségeinek és járulékos kiadásainak fedezésére. A program eddigi kilenc kiírásában 372-en kaptak anyagi támogatást a sofőriskola elvégzéséhez. A MOL Románia finanszírozásából fedezni lehet a sofőriskola költségeit és járulékos kiadásait.
A 2023. november 24. és ez év január 24. közötti két hónapos pályázati időszakban 381 fiatal nyújtott be támogatási kérelmet, ezzel túllépve a jelentkezések minden eddigi számát a 2015-ben indított program keretében. Pályázatok érkeztek az ország 39 megyéjéből és a fővárosból. A 381 pályázó közül 319 fiatal B, BE és B átalakított személygépkocsi kategóriára, 51 C és CE, 7 D és DE kategóriára, négy mezőgazdasági vontatóra és egy villamos vezetéséhez szükséges jogosítvány megszerzéséhez igényelt támogatást.
„A hátrányos helyzetű fiataloknak nagyobb kihívást jelent a munkavállalás, szerény anyagi lehetőségeik akadályozhatják őket a jobb munkahelyekhez szükséges képesítések megszerzésében. A Jogosítvány a jövőhöz program révén a nehéz helyzetben lévő fiataloknak segítünk: rendelkezésükre bocsátunk anyagi forrásokat a gépjárművezetői engedély megszerzéséhez bármely kategóriában. Ezáltal konkrét segítséget nyújtunk, hiszen megkönnyítjük a hozzáférést egy klasszikus és hasznos eszközhöz, amely egyben olyan képesítést is jelent, amelynek birtokában nagyobb eséllyel szállhatnak versenybe a munkaerőpiacon.
A Jogosítvány a jövőhöz azon hagyományos programjaink egyike, amelyekkel a MOL Románia segíti a közösségeket, amelyekben maga is tevékenykedik, és továbbra is elkötelezettek maradunk a hathatós segítséget nyújtó programokba történő befektetések mellett” – nyilatkozta Mozga Gábor, a MOL Románia ügyvezető igazgatója.
A kedvezményezett fiatalok 21 megyéből származnak – Argeş, Bákó, Bihar, Botoşani, Brassó, Călăraşi, Galac, Gorj, Hargita, Hunyad, Iaşi, Kolozs, Konstanca, Kovászna, Máramaros, Maros, Szatmár, Szucsáva, Temes, Tulcea, Vrancea –, valamint Bukarestből. A 35 nyertes pályázó közül harminc B, négy C/CE és egy D/DE kategóriájú jogosítvány megszerzéséhez részesül támogatásban.
„A nyertes fiatalokkal szerződést kötünk, ezt követően pedig egy hónapon belül beiratkoznak az általuk kiválasztott, lakhelyükhöz legközelebbi sofőriskolába. Közösen megállapítjuk azokat a határidőket, amíg elvégzik az iskolát, és beiratkoznak a vizsgákra. A program tizedik kiírását november végén hirdetjük meg. Az érdeklődők honlapunkról tájékozódhatnak vagy felkereshetnek bennünket telefonon is” – nyilatkozta András Imre, A Közösségért Alapítvány ügyvezetője.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató