A keserű gyomorerősítő
Minden harmadik ember szenved valamilyen emésztőrendszeri problémától. Nem volt ez másként 200-250 évvel korábban sem, elődeinket is gyötörték a gyomor-, bél-, máj-, eperendellenességek.
Minden harmadik ember szenved valamilyen emésztőrendszeri problémától. Nem volt ez másként 200-250 évvel korábban sem, elődeinket is gyötörték a gyomor-, bél-, máj-, eperendellenességek. A segesvári patikamúzeumban kiállított gyógyszertároló edények egyikén TINCTURA STOMACHICA felirat olvasható, és egykor keserű gyomorerősítő tinktúrát tartalmazott, Tinctura amara, vagyis keserű tinktúrának is nevezték.
A tinktúra összetételében ötféle növény volt, nevezetesen: keserű lóhere (Trifolium), ezerjófű (Centaurum), tárnics (Gentiana), narancshéj (Cortex aurantii) és fahéj (cinnamomum), ez utóbbi vizes-alkoholos kivonat formájában. A felaprított növényi részeket hat napig áztatták, gyakori rázással, majd leszűrték és a növényi részeket kisajtolták.
A keserű lóhere latin neve Trifolium castoris vagy Menyanthes trifoliata, magyarul több néven is ismerjük még, úgymint: vidrafű, vidraelecke, keserű vidrafű, vízi elecke, bolyhos virág, keserű háromlevelű, hármas levelű. Neve is, levelei is a lóherére emlékeztetnek, de a vidrafű levelei jóval nagyobbak. Szép, hófehér virágai április-június között nyílnak, évelő vízinövény. A leveleit gyűjtik és használják gyógyászati célokra. A szervezetre ható anyagokban gazdag, nagyon keserű kivonatot lehet készíteni belőle. Az északi félteke mérsékelt és szubarktikus (északabbi, szárazföldi területek) területein terjedt el, Észak-Európában, Szibériában, Kanadában, Japánban, de tájainkon is jelen van. Magyarországon védett növény.
A vidrafű leveleiben található keserű anyagoknak köszönhetően étvágygerjesztő és emésztést elősegítő tulajdonságai vannak. Régebben láz- és fájdalomcsillapítóként, hidegrázás, étvágytalanság, fogínysorvadás ellen is használták.
Napjaink kutatásai alátámasztják, hogy jótékonyan hat az emésztésre, szabályozza és segíti a gyomornedvek kiválasztását, javítja az étvágyat és a bélmozgást, mérsékeli a felfúvódást, enyhén hashajtó, szabályozza az epetermelést, májpanaszokat enyhít, serkenti a vérképzést, és a daganatos megbetegedések gyógyításában is felhasználható. A belőle készített tinktúra reuma, köszvény, arcideg gyulladása esetén hatásos. Homeopátiás készítmények előállítására is felhasználják. Hosszú időn keresztüli folyamatos alkalmazása ellenjavallott, állapotos és szoptató anyáknak nem ajánlott anyagokat tartalmaz.
Egyik ógörög mondában a sebesült kentaurt meggyógyító Kis ezerjófű (Centaurium) is a keserű tinktúra összetevője. A növényről, amely emésztést serkentő, epeműködést előmozdító, az Extractum centauriminus elnevezésű készítmény ismertetése során már részletesen írtunk.
A tárnicsgyökér, latinul Radix gentianae kivonata vagy teája fokozza a nyálelválasztást és a gyomorsavtermelést, serkenti az emésztést, epehajtó, májvédő és gyulladáscsökkentő. Általános roboráló (erősítő) hatását különösen a leromlott étvágyú, emésztési zavarokkal küszködő betegeknek ajánlották.
A gyomorerősítő tinktúra következő összetevője a narancshéj, latinul Cortex aurantiorum. A narancs külső rétege, a jellegzetes, sárga színű héja illóolajat, keserű anyagot, narancssavat tartalmaz, közkedvelt ízesítő fűszert készítenek belőle. Gyógyhatása is van, gyomorerősítő, emésztést serkentő, étvágyjavító, vértisztító, ízjavító. Likőrök készítésénél gyakran használják, és a gyógyszeriparban is, ízesítőként.
A keserű tinktúra összetételében részt vevő Aqua cinnamomi spirituosa nem más, mint a fahéj kérgének vizes-alkoholos kivonata, nevezték még borszeszes fahéjkivonatnak, vagy szeszes fahéjvíznek is. A ceyloni fahéjfa (Cinnamomum zeylandicum) ismert konyhafűszert a gyógyászatban is alkalmazták, gyakrabban tinktúráját és illóolaját. A fahéjkivonat hatásos étvágytalan-
ságban, emésztési panaszokban, puffadásban, használták gyomorgörcsök enyhítésére és pestis kezelésére is. Pápai Páriz Ferenc könyvében (1690), a „gyomornak erőtlenségéről” szóló fejezetben azt írja, hogy „a fahéjvízzel való élés magánosan is igen-igen hasznos minden gyomor gyengeségben”, és néhány sorral tovább „fahéjolajat egy-két cseppet erős meleg borban vagy egy kalán égettborban estve-reggel bévenni”.
Összesítésképpen elmondható, hogy a Tinctura stomachica készítmény összetételében jelen levő keserű növények segítik az emésztést, javítják az étvágyat, serkentik az epe- és sósavtermelést, jó hatásuk van a májra és az epehólyagra, a készítmény használható fáradtság és kimerültség ellen is.
Veress László