Valamikor úgy gondoltam, hogy az igazi ínyencség kizárólag az uraság kiváltsága. Lassan rájöttem, egyáltalán nem így van.
Valamikor úgy gondoltam, hogy az igazi ínyencség kizárólag az uraság kiváltsága. Lassan rájöttem, egyáltalán nem így van. Kiváltságos az, aki olyan tápláló élelmet – és nem élelmiszert – fogyaszthat, ami a kertben, a háztájiban terem, beleértve idézőjelesen a szárnyast, a sertést, a bárányt és így tovább. Az én egykori elképzelésem megdőlt, s belátom, az ínyencségeket, az igazi finom falatokat ma is falun ízlelgetik. Én is azok közé tartozom, akiknek jut még néha-néha egy-egy szép sárga tyúk. De tömött kacsa, vagy ahogy nálunk, a Mezőségen mondták, tőtett réce, már nem. Ezzel sok a baj, ezt csak a nagymamám korabeli asszonyok csinálták, amikor három héten át vízbe áztatott kukoricával degeszre tömték a kacsát, libát, annyira, hogy meg sem tudtak mozdulni. Csak híztak. De három hét múlva olyan kacsa- és libamájat, kacsa- és libasültet, kacsa- és libatepertyűt ettünk, amit azóta soha. S akkor lássunk hozzá. Kacsából fokhagymás levest, sültet készítünk, nyomtatéknak pedig egy finom szőlős lepényt.
Fokhagymás leves
A kacsa (vagy más sárga zsírú majorság) csontos részét forrásban levő sós vízbe főni tesszük. Amikor a hab felemelkedett, lyukas kanállal leszedegetjük. A húst addig főzzük, amíg félig megpuhult, aztán hozzáadjuk a felvagdalt zöldséget: két-három murkot, egy petrezselymet, egy fehér hagymát, egy fej fokhagymát, egy kisebb gogospaprikát, zellert, zellerlevelet, petrezselyemlevelet, majd a legvégén két-három kanál rizst és egy újabb fej apróra vágott fokhagymát. Amikor ez is megfőtt, elkészítjük a habarást. Ehhez három kanál tejföl és két, lehetőleg házi tojás sárgája szükséges. Hőkiegyenlítést végzünk – kanalanként levest merünk a habarásba –, majd az egészet beletöltjük a levesbe, amit megszórunk petrezselyem zöldjével és tálalhatjuk is. Ellenállhatatlan. A háziasszony figyeljen arra, hogy a leves szép színes legyen. Ahogy édesanyám mondja, ne legyen sápadt!
Kacsasült káposztával, almával
Idén újítottam. Nem csak vörös káposztát dinszteltem a kacsacomb mellé, hanem fehér káposztát is, sőt almát is „fonnyasztottam”. A kacsacombokat megtisztítjuk – lehet, elő kell venni a szemöldökcsipeszt is –, majd sózzuk, borsozzuk, fokhagymázzuk. A fűszerekkel együtt állni hagyjuk, hogy ezek jól átjárják a húst. Ezt követően serpenyőben fedő alatt megpároljuk. (Kerá-miával bevont serpenyőt használok, hogy a hús ne kapjon oda.) A pároláshoz kevés víz és legalább egy deciliter fehérbor szükséges. A combok zsírt engednek, így nem kell más zsiradékot használni. Amikor a combok megpuhulnak, zsírjára, pirosra sütjük. (Lerben lefóliázva is lehet sütni.)
Közben elkészítjük a köreteket. A piros káposztát és a fehér káposztát sarvaljuk vagy reszeljük, sózzuk és két külön lábasba, pici vízzel, olajjal párolni tesszük. A vörös káposztát borsozzuk, majd kevés citromlével lilából visszahozzuk a szép vörös színét. A fehér káposztához két, citromlével locsolt reszelt almát adunk, s ezzel különleges ízt adunk neki. Két köret már megvan. Jöhet a harmadik.
Az almákat meghámozzuk, cikkekre vágjuk és citromlével locsoljuk, azért, hogy ne oxidálódjanak, ne barnuljanak meg. Egy kerámiaserpenyőben három-négy kanál cukrot aranybarnára karamellizálunk, narancslével, citromlével meglocsoljuk és beleforgatjuk az almaszeleteket. Amikor ezek megpuhultak, a kacsacomb és a kétféle káposzta mellé emeljük. A háromízű köret egyenként is remek, de együtt fenséges!
Szőlős lepény
Bevallom, főzőműsorban láttam ehhez hasonlót, kipróbáltam, sikerült.
A tésztához szükséges: 30 dkg liszt, 3-4 kanál cukor, egy tojás sárgája, 2-3 kanál olívaolaj, tejben felfuttatott diónyi élesztő, citromhéj, vaníliás cukor. Ezekből könnyű tésztát gyúrunk, majd kelesztjük. Olívaolajjal megkent lapítón elserítjük a tésztát és szintén olívaolajjal kikent tepsibe (40x30 cm) tesszük. Miután még egy picit a tepsiben is kelt, fekete szőlővel megrakjuk. Lehet az Izabella, Hamburg vagy más illatos fajta. A szőlőszemeket ujjal a tésztába nyomkodjuk, úgy hogy reccs, szétpattanjanak. Ezzel szabad utat adunk a mustnak. A tésztán bordó erezet jelenik meg. Szárított rozmaringgal, cukorral meghintjük és megsütjük. Illatos, zamatos lepényünk lesz, kár kihagyni!
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató