Semmi sem lehet finomabb ilyenkor, a zimankós adventi időszakban, mint egy kiadós, ízletes leves, egy cserépben sült főfogás vagy egy omlós, illatos diós kifli.
Semmi sem lehet finomabb ilyenkor, a zimankós adventi időszakban, mint egy kiadós, ízletes leves, egy cserépben sült főfogás vagy egy omlós, illatos diós kifli. Így hát aktív pihenésként mindenképp ajánlatos befordulni a konyhára sütni, főzni, amivel saját hangulatunkon is javíthatunk, s örömet szerzünk a körülöttünk lévőknek.
Tárkonyos leves
Füstölt hússal – oldalassal, sonkával – készül, sok zöldséggel.
Hozzávalók: három murok, egy petrezselyem, egy kisebb fej zeller, egy paprika, egy negyed káposzta, fagyasztott zsendült paszuly vagy zöldborsó, két-három tojássárgája, 1 dl tejföl, só, bors, sóban eltett tárkony, tálaláskor zöldpetrezselyem. Ha nincs zsendült paszuly, jó a száraz is, csak előtte pár órával be kell áztatni.
Az elkészítése egyszerű. A füstölt húst főni tesszük, amíg félig megfő, addig megpucoljuk a zöldséget, felvágjuk és beletesszük a levesbe a fagyasztott paszullyal együtt. Fűszerezzük, óvatosan sózzuk, mert a hús sós. Amikor minden puhára főtt, a csontról leszedjük a húst, feldaraboljuk, és visszatesszük a levesbe. Közben elkészítjük a tojásos-tejfölös eresztéket. A tojássárgákat a tejföllel és az összevagdalt tárkonyt simára keverjük, hőkiegyenlítéssel beletöltjük a levesbe.
Ponty római tálban
Hozzávalók: kb. egy kilogrammnyi pontyszelet, egy kg krumpli, 3 murok, 2 hagyma, 8 cikk fokhagyma, só, bors, paprika, fél dl olívaolaj.
A pontyszeleteket sóval, borssal, paprikával, olívaolajjal jól bedörzsöljük, és addig hagyjuk állni, amíg a zöldségeket megpucoljuk és a feldaraboljuk. A hagymát, murkot a római tál aljába helyezzük, rá a pontyszeleteket, majd körös-körül a négybe vágott krumplit. A tetejére a felaprított fokhagyma, esetleg egy kis chilipaprika kerül. A tálat lefedjük, s a sütőbe tesszük. A sütési idő körülbelül egy óra, addig minden megpuhul. Ha azt szeretnénk, hogy a krumpli egy kicsit megpiruljon, a fedőt vegyük le, s úgy is süssük.
A töltelék: 20 dkg darált dió, 8 dkg cukor, 2 kanál baracklekvár, 2 kanál prézli, 80 ml víz; ízesítők: 2 csomag vaníliás cukor, egy fél citrom és egy fél narancs reszelt héja.
A kenéshez: két kisebb vagy egy nagy tojás. Ha a tojássárgája nem szép sárga, egy késhegynyi kurkumát adhatunk hozzá.
Elkészítés: a lisztet, a cukrot, sót, margarint elmorzsoljuk, majd hozzáadjuk a hideg tejben feloldott élesztőt, amibe belekevertük a tojássárgát is. Jól összegyúrjuk, ha úgy látjuk, hogy nem áll össze a tészta, töltsünk még egy kis tejet hozzá. Ha könnyű tésztát kaptunk, lefóliázzuk, és fél órát a hűtőben pihentetjük.
Amíg a tészta pihen, elkészítjük a diós (vagy mákos) tölteléket.
A diót összekeverjük a prézlivel, a vizet a cukorral és a többi hozzávalóval felforraljuk, majd a baracklekvárral együtt a dióhoz adjuk. Jól összedolgozzuk, és hagyjuk kihűlni.
A tésztából 32 golyót formálunk (a tésztát négybe, majd a negyedeket nyolcba osztjuk). Ugyanígy járunk el a töltelékkel is. A tésztagolyókat oválisra nyújtjuk, a tölteléket hosszúkás, ceruza alakúra nyújtjuk, az ovális lap hosszanti részére helyezzük, majd beletekerjük, és szép patkókat alakítunk. A kifliket sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük. (Két nagyobb tepsire lesz szükség.)
A kifliket megkenjük a tojás sárgájával, majd a tepsit hideg helyre tesszük, míg a sárgája rászárad. Ezt követően fehérjével kenjük le, a tepsit most a konyhában hagyjuk, míg a kiflikre rászárad a máz. Sütőben aranybarnára sütjük.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató