Itthon a kilencedikben
2013-10-06 16:29:31
- Kaáli Nagy Botond
Nagy volt a nyüzsgés az elmúlt hét végén a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház környékén.
Nagy volt a nyüzsgés az elmúlt hét végén a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház környékén – szakmai értekezések, kiértékelők, közönségtalálkozók, táncházestek és előadások váltották egymást az épület nagytermében, illetve a főtéri Cézár vendéglőben: csütörtöktől vasárnap estig a IX. Erdélyi Magyar Hivatásos Táncegyüttesek Találkozója zajlott a fent említett helyszíneken. Az eltelt esztendők során rangot és elismerést szerzett rendezvény vándortalálkozó. Az idén – 2006 óta először – a Maros Művészegyüttes
szervezésében került sor rá Marosvásárhelyen, és az esemény megmozgatta a város lakosságát. Igencsak szép számú közönség tette tiszteletét az öt fellépő együttes – a szervező Maros Művészegyüttes, az Udvarhely Táncműhely, a Nagyvárad Táncegyüttes, a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes, valamint a Háromszék Táncegyüttes – előadásain, illetve a kiegészítő rendezvényeken. Délelőtt szakmai értekezések, illetve kiértékelők zajlottak, délután kerültek sorra az előadások. Szombat estére például megtelt a Nemzeti Színház előcsarnoka. Az aznap esti, táncszínházi produkciónak – a Háromszék Táncegyüttes Tékozló fiú című sorsjátékának – színpadszerelési gondok miatt csúszott a kezdési időpontja, de ez ezúttal nem volt zavaró. A szép számban érkezett publikum belakta az előcsarnokot: korzózott, beszélgetett, avagy a Maros Művészegyüttes előadásain készült fotókból összeállított tárlat képeiben gyönyörködött, kezdésig.
A Háromszék sorsjátéka ezúttal sem okozott csalódást. Egyszer már bemutatták Vásárhelyen, már akkor emlékezetes előadásként vonult be a közösségi tudatalattiba, olyan produkcióként, amely a néptánc és népzene (de nem csak) nyelvén meséli el a vidékről elszármazott, jussát kikérő, majd a nagyváros viszontagságaiba, felületességébe és kegyetlenségébe belefáradó, megtört ifjú hazatérését. Aki ezzel újra önmagára, igazi életére, társára talál. A lenyűgöző koreográfia és a több zenei stílt (népzene–dzsessz–rockabilly) ötvöző, élő muzsika ellentétezte a történet látszólagos és hatásos egyszerűségét, mindezek ereje pedig a kitörő tapsban mutakozott meg. A produkciót (mint mindegyik előadást) közönségtalálkozó követte, méltó zárásaként az emlékezetes estének.
Az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozója vasárnap délután, a díjkiosztó ünnepséggel egybekötött gálaesttel ért véget. A részletekre hamarosan visszatérünk.