A hagyományos húsvéti ételek, a sonka, a sült bárány, a piros tojás, a sütemények az asztalra kerülnek, s ennek jegyében készültünk is az ajánlattal.
Alig járt le a farsang, ebben a hol havas, hol borongós, hol napos, szeszélyes tavaszban húsvét nagyhetében járunk. Ez az időszak a lelki megtisztulásé, a keresztre feszített Krisztus szenvedésének nagypénteki átéléséé. Nem is lenne ildomos ma gasztronómiai finomságokról beszélni, de az ünnepre készülve mégis ide tartozik a sütés-főzés. A hagyományos húsvéti ételek, a sonka, a sült bárány, a piros tojás, a sütemények az asztalra kerülnek, s ennek jegyében készültünk is az ajánlattal.
Húsvétreggeli sonkás tál
A sonka a húsvét elengedhetetlen fogása. A kereskedelemben többfélét lehet kapni, de mégis az otthon pácolt, füstölt és érlelt, majd lassan megfőzött a legfinomabb. Ebben biztosan nincs sem adalék, sem színezék, a són kívül más tartósítószer sem. Akinek nincs házi, az kedve szerint válogathat a bolti kínálatból.
Az, hogy mennyire nyeri el a család tetszését a húsvétreggeli sonka, az nagyban függ a tálalástól. Ajánlatos salátaágyra helyezni a sonkaszeleteket, főtt tojás, retek, olajbogyó mellé. Nem árt rá egy kis salátaöntet sem, ami olívaolajból, egy kis francia (vagy más) mustárból, citromléből készül. A mustár íze amúgy is illik a sonkához.
A hozzávalókat érdemes este előkészíteni – a hajnali szentelésre indulók ezt amúgy is megteszik –, hogy reggel ne keljen sokat bíbelődni vele. Így templomozás előtt kényelmesen „összedobható”, és meg lehet reggelizni.
Elkészítése: az élesztőt kevés langyos tejjel felfuttatjuk. A hozzávalókból lágy tésztát dagasztunk, és fél órát kelesztjük.
Közben elkészítjük a kakaós krémet. A lágy vajat eldolgozzuk a cukorral és a kakaóval. Ha a tésztánk megkelt, négyfelé osztjuk. A cipókat egyenként téglalap alakúra nyújtjuk, megkenjük a szintén négyfelé osztott kakaós krémmel. A megkent tésztát feltekerjük, és az így kapott rudakat kettesével összefonjuk. A kalácsokat margarinnal kikent és kilisztezett kalácsformába helyezzük, ismét kelesztjük, és sütés előtt bekenjük tojással. Előmelegített sütőben sütjük. Nagyon finom és mutatós kalács.
Húsvéti tehéntúrós torta
Lisztérzékenyeknek, gyerekeknek különösen ajánlott, de nem csak nekik.
Hozzávalók: 50 dkg tehéntúró (ha lehet, házi tejből, házi készítésű), 3 tojás, 4 kanál joghurt, egy vaníliaízű pudingpor, 3 kanál kakaó, egy kanál kókuszreszelék, tetszés szerint cukor (én 3 kanállal tettem). A tetejére gyümölcs vagy (húsvét táján) színes cukorka.
A tehéntúrót mixerrel simára dolgozzuk, hozzáadjuk a joghurtot, majd egyenként a tojásokat és a kókuszreszeléket. Vigyázni kell, hogy ne maradjon csomós. A masszának kivesszük egyharmadát, és kakaót keverünk hozzá. Sütőpapírral bélelt, 18-20 cm átmérőjű tortaformát készítünk elő. Előbb a sárga masszából, majd ennek közepébe a barnából töltünk. Ezt a töltögetést többször megismételjük, így a süteményünk szép csíkos lesz.
Amikor megsült, megkenjük lekvárral vagy tejszínhabbal, megrakjuk cukorkával. A gyerekek kedvence lesz.
Elkészítése: a tojások fehérjéből kemény habot verünk, majd a cukrot és a tojások sárgáját is beledolgozzuk. A diót, a sütőport és a lisztet összekeverjük és beleforgatjuk a habba, rumaromával ízesítjük. Sütőpapírral bélelt tepsiben megsütjük.
Közben elkészítjük a krémet. Kikavarjuk a vajat, külön habosra keverjük a cukrot és a tojások sárgáját. A vaníliás cukrot és az instant kávét a tejjel simára kavarjuk, majd a tojássárgájához adjuk. Ezt a krémet lassanként adjuk a vajhoz, folyamatos kavargatás közben. Majd a vágott diót is beletesszük. A krémet a tészta tetejére kenjük, és félórára hűtőbe tesszük. A csokoládét felolvasztjuk, a vajat is hozzáadjuk, majd ráöntjük a süteményre. Hűtőben megdermesztjük, s azután szeleteljük.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató