2023. május 29., hétfő

Hiteles tájékoztatás, közösségformáló vélemények

Marosvásárhely

Hírek, rendezvények

A Boldogasszony zarándokvonat idén is megáll Marosvásárhelyen

Május 25-én, csütörtök délután a Boldogasszony zarándokvonat Marosvásárhely nagyállomásán is megáll, ahová várhatóan 17.49 órakor érkezik, és a 40 perces pihenőt követően robog tovább Csíksomlyó felé. A Magyar Állami Vasút (MÁV) különvonatos szerelvényén közel 900 zarándok utazik Nagyváradon, Kolozsváron, Marosvásárhelyen és Gyergyószentmiklóson át egészen Csíkszeredáig. A résztvevők között Magyarországról és a nagyvilág sok tájáról a Rákóczi Szövetséggel 300 középiskolás diák utazik a csíksomlyói pünkösdi búcsúra. Marosvásárhelyen az állomáson a szászcsávási fúvószenekar játszik közismert dallamokat, Soós Zoltán polgármester a város nevében, Kovács Mihály Levente alelnök a Maros Megyei Tanács nevében köszönti a zarándokokat. Péter Arthur marosvásárhelyi főesperes, valamint Felföldi László pécsi megyéspüspök áldását követően pedig közös imára is sor kerül. Szeretettel várják a marosvásárhelyieket és környékbelieket csütörtökön délután 17.45 órára, hogy köszöntsék az anyaországból érkezőket, és közösen imádkozzanak a zarándokokkal.

Közzétették a nyertes pályázatok jegyzékét

A Maros Megyei Tanács honlapján közzétették azon pályázók listáját, akik vissza nem térítendő finanszírozást nyertek idei projektjeik lebonyolításához. A civil szervezetek kulturális, egyházi, sport-, ifjúsági rendezvényekre és szociális tevékenységekre pályázhattak. A nyertes pályázók a megyei tanács 60-as termében kell aláírják a finanszírozási szerződést a közzétételt követő 30 napon belül. 

Haydn: A teremtés

Az oratóriumirodalom kiemelkedő darabját, Haydn A teremtés című zeneművét hallgathatja meg a marosvásárhelyi közönség május 26-án, pénteken 19.30 órától a Kultúrpalotában a Jubilate Alapítvány által elindított Oratórium projekt révén. A darabot a New Hope zenekar és az Oratórium Projekt kórusa (karigazgató Kenneth Tucker) adja elő Georgiana Simonov, Daniel Zah és Lucian Oniţa énekesek fellépésével. Vezényel Vass András. Az előadást 16.30 órától a Rejtett kincsek című leckehangverseny előzi meg, 17.30-kor a Plus Műhely képzőművészeti kiállítása nyílik meg a palota előterében. 18.30-tól Az isteni tökéletesség árnyéka Michelangelo víziójában címmel dr. Amiel Drimbe tart előadást román nyelven. Jegyek elővételben az eventim.ro honlapon, illetve a helyszínen válthatók.

Mese- és társasjáték-délután

Május 25-én, csütörtökön 18 órakor újabb mesedélutánra várják a gyermekeket a Maros Megyei Könyvtár gyermekrészlegére. Meghívott Tekei Erika, az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány munkatársa, aki játékokkal is készül az együttlétre. Szintén csütörtökön 18 órakor a könyvtár periodikatermében (Városháza/Primăriei utca 2. szám) társasjátékozni lehet.

Fába vésett szentek 

A csíksomlyói pünkösdi búcsú programjába illeszkedően május 25-én, csütörtökön 17 órakor megnyílik Demeter József marosszentannai fafaragó Fába vésett szentek című tárlata. A DEMIART KFT. vezetőjének alkotóműhelyében készülő szobrok, domborművek a világ minden tájára eljutnak. A kiállítás anyaga az elmúlt 25 év példányaiból áll össze. A tárlaton több mint félszáz, stációkat ábrázoló domborművet, valamint Mária, az apostolok, az Árpád-házi szentek szobrait tekinthetik meg az érdeklődők. A kézi faragású, finoman megmunkált alkotások egyediek. A kiállítás május 25-29. között tekinthető meg Csíksomlyón, a Szék útja 123. szám alatt, a volt községháza épületében, naponta 9-19 óra között.

40 éves a Szabadság úti református egyházközség

Június 4-én a 13 órakor kezdődő hálaadó istentiszteleten emlékeznek meg a marosvásárhelyi VII. Szabadság úti református egyházközség fennállásának 40. évfordulójáról. Az ünnepi istentiszteleten igét hirdet Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke – tájékoztatott Les Júlia, az egyházközség lelkipásztora. 

Emil Constantinescu könyvbemutatója

Május 27-én 17 órától a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház előcsarnokában bemutatják Emil Constantinescu volt államelnök és Oana-Elena Branda A világ helyzete a pandémia után, a béke és a háború között című vita- és esszékötetét. Ugyanitt népszerűsítik Laura Ganea Románia és az USA stratégiai partnerkapcsolata című, a két ország 1997–2000 közötti diplomáciai kapcsolatáról szóló könyvét. A volt államelnök a TEDx Cornisa keretében tart előadást a színházban.

Dr. Csókay András előadása 

Pünkösdvasárnap a marosvásárhelyi belvárosi római katolikus templomban a déli szentmise után előadást tart dr. Csókay András idegsebész főorvos. Az előadás, amelynek témája az ellenségszeretet, a szentmise után, 12.30-kor kezdődik.

Zárul a Marosvásárhelyi Zenei Napok

Az LII. Marosvásárhelyi Zenei Napok 25-én, csütörtökön a 19 órakor kezdődő rendkívüli szimfonikus hangversennyel zárul. Az Erdély Tv-vel közösen szervezett koncerten, a Kultúrpalota nagytermében a Marosvásárhelyi Állami Filharmónia szimfonikus zenekarát Cristian Mandeal vezényli, zongoraszóló: Oxana Corjos és Cristian Niculescu (Németország). Műsoron: Csíky Boldizsár-, Poulenck-, Debussy- és Ravel-művek.

Kamarazeneest

Május 26-án, pénteken 18 órakor a Tiberius vonósnégyes kamarazeneestjére kerül sor a Kultúrpalota kistermében. A nagyérdemű Wagner- és Beethovenműveket hallgathat.

Mini-Manó fesztivál Csittszentivánon

Szombaton 12 órától az Összefogás Csittszentivánért Egyesület második alkalommal szervezi meg a Mini-Manó fesztivált. A megnyitó után arcfestés lesz, és különböző ügyességi versenyekre számíthatnak a résztvevők. 15 órától gyermekjátékokra kerül sor, animátor Kozma Emőke. A település központjában szervezett közösségi rendezvényen való részvétel ingyenes. 


Ez a weboldal sütiket használ

A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt: Adatvédelmi tájékoztató