A Spitzer űrteleszkóp segítségével a Földtől 40 fényévre található ultrahideg törpecsillag körül, a Trappist-1 bolygórendszerben hét Föld-méretű égitest kering, amelyek közül három a lakható zónában van.
Az Amerikai Egyesült Államok országos repülésügyi és űrhajózási hivatala, a NASA szerda este sajtótájékoztatón jelentette be: a Spitzer űrteleszkóp segítségével a Földtől 40 fényévre található ultrahideg törpecsillag körül, a Trappist-1 bolygórendszerben hét Föld-méretű égitest kering, amelyek közül három a lakható zónában van.
A NASA szerint a Trappist-1 bolygórendszer mind a hét bolygóján előfordulhat víz, de a három, a lakható övezetben levő, sziklás kőzetű bolygón nagy valószínűséggel folyékony víz található. A NASA közölte: ez az első alkalom, hogy egyetlen csillag lakható övezetében három Föld-szerű bolygót is találtak, és ugyancsak az első alkalom, hogy sikerült megmérni ezek sugarát és felbecsülni a hét bolygó közül hatnak a tömegét. A Földtől 40 fényévre, a naprendszerünkön kívül eső bolygórendszer a tudósok szerint „viszonylag közel van hozzánk”, az e, f és a g exobolygó esik a lakható övezetbe. Az infravörös Spitzer űrtávcsővel felfedezett exobolygók igen közel keringenek csillagukhoz, közelebb, mint például a Merkúr a Naphoz, és egymáshoz is igen közel találhatók. Az űrkutatások az elkövetkező években e bolygók légkörének tanulmányozására irányulnak. A Spitzer, Hubble és Kepler űrteleszkópok mellé 2018-től várhatóan a James Webb, az előzőeknél sokkal érzékenyebb űrtávcső is csatlakozik, a kutatók ez utóbbival vizsgálják majd az exobolygók összetételét, illetve légkörük más komponenseit.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató