2024. august 3., Saturday

Városiból lett sárosi birkózóedző

Pataki István két évvel ezelőtt költözött ki Marosvásárhelyről Magyarsárosra. Bútorasztalosként dolgozik, de tulajdonképpen sohasem hagyta abba a sportot. 1989 előtt a hajdani ASA klub birkózócsapatának volt igen eredményes tagja. A klub színeiben és válogatott sportolóként több hazai és külföldi versenyen is részt vett, temérdek éremmel, kupával tért haza.

Visszavonulása után veteránversenyeken vesz részt, ahol már többször dobogós lett. Alighogy Sárosra költözött, volt sporttársával, Orosz Sándorral megalakították a dicsőszentmártoni Sparta birkózóklubot, ahol ma mintegy 40 gyereket és serdülőt edzenek. Ösztönzésére mintegy 15 gyerek kóstolt bele és jár rendszeresen birkózóedzésre. Hogy egyszerűbb legyen a gyerekeknek, eldöntötte, Sároson is alakít egy „fiókot”. Volt edzője megajándékozta birkózószőnyegekkel, míg a Romgaz Rt. helyi kirendeltsége átadta a klubhelyiséget, ahova berendezték az edzőtermet. Itt tartják a heti három edzést, ahova 15 gyerek jár többé-kevésbé rendszeresen. S bár a cél nem az, hogy profi sportolókat neveljenek ki, hanem inkább az, hogy a fiatalok „levezessék fölösleges energiájukat, kevesebbet üljenek a számítógép előtt”, mégis eddig a különböző versenyeken – a dicsői csapattal együtt – több mint 200 érmet és kupát sikerült begyűjteniük. Nemcsak a hazai kupákon, hanem Budapesten és Szegeden is jártak már a Sparta klub versenyzői. A magyarországi fővárosban szervezett találkozóról Gavri Dávid dicsői sportoló kupával tért haza.

A szülők támogatásával sikerül eljutni a versenyekre és edzőtáborokat is szerveznek. Ígéret van arra, hogy a bogácsi polgármesteri hivatal is felkarolja a sporttevékenységet. Alig másfél éve sikerült ígéretes tehetségeket kinevelni, mint Késmárki Delénke és Denisza, Gergely Andrea és Dávid, valamint Bartus Debóra, akik több versenyen jártak már. A dicsői csapatból pedig Gavri Dávid és Orosz Kriszta a 15 évesek korcsoportjában országos bajnoki címet, míg Savu Ioana a 12 évesek korcsoportjában bronzérmet nyert.

10-15 fős csoportban lehet megfelelő edzéseket tartani – mondja Pataki István, aki nem tart attól, hogy most már nem lesz utánpótlás. Jelenléte, tevékenysége mindenképpen színesíti a magyarsárosiak közösségi életét.