Közismert vadmadarunk. Hajdani hazája a Kaukázustól az Amurig és Burmáig terjedt. Az utóbbi századokban eredeti hazájától messzire is elterjedt, főként betelepítés révén. Közép-Európában már a középkorban meghonosodott. Szent Heléna szigetén már 480 éve kedvelt madár. Japánban is mindenfelé él. Betelepítették Észak-Amerikába, a Hawaii-szigetekre és Új-Zélandra is. A fenti állományok leginkább 30 vadon élő alfaj keverékéből állnak. A hazai állomány többségénél fehér nyakörvet látni, amely elválasztja a fej zöldes fényű színezetét a hát rézvörös és aranybarna, fekete pikkelyes mintájú színeitől. Ez mutatja a kínai örvös fácán erős behatását.
A kakas 70-90 cm, ennek fele a farok. A szürkésbarna tyúk jóval kisebb. A tojó 8-14 tojást rak, a kicsiket egyedül gondozza.
Áprily Lajos ötvennél több csodaszép verset írt a madarakról. Visegrád közelében, Szentgyörgypusztán gyönyörködött a fácánok tavaszi viselkedésében, nászuk első jeleiben:
Fácános erdőn
Nincs fegyverem. De ha volna is,
így állnék itt tavaszi „vadlesen”.
Figyelgetném: a kakas már hamis,
a tyúkok sétálgatnak szemérmesen.
A betelepített fácán utódai nemcsak Magyarországon, hanem Maros megyében, Szováta dombjain és Parajd bozótosaiban is vadon élnek. Csikorgó hidegben is találnak magot rejtő magas füveket, bogyós cserjéket, és ezek termésével átvészelik a telet.
Királyfácán (Syrmaticus reevesi)
Színpompás tollazatával a legszebb fácánok közé tartozik. Észak-Kínában jól ismerik. Négy rokonának a színe is hasonlóan szép. Ennek a ritkás erdőkben élő fajnak a színe aranysárga, amelyet sűrű, fekete pikkelyes rajzolat díszít; a farka szép harántcsíkos, és ezzel együtt eléri a két métert. Szerte a világban minden állatkertben látható. A pompás rézfácán (Syrmaticus soemmeringii) jóval ritkább, Japán erdős részein él. Rézvörös színezetében világos és sötét árnyalatok váltakoznak.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató