Az EP-képviselők az „azeri pénzmosoda” felgöngyölítését sürgetik
2017-09-14 16:18:50
- Mózes Edith
Az Európai Parlament szerdai strasbourgi plenáris ülésén a képviselők az azeri pénzmosási botrány kivizsgálását követelték, és állásfoglalásban sürgették az „azeri mosoda” néven elhíresült korrupciós botrány szálainak felgöngyölítését.
Az EP képviselők elítélik, hogy „Azerbajdzsán és más autoriter rezsimek megpróbálnak törvénytelen módszerekkel befolyást szerezni az európai döntéshozók között”. Véleményük szerint a Parlamentnek ki kellene vizsgálnia az ügyet és határozott intézkedéseket hozni az ilyen korrupciós esetek megelőzésére.
A korrupció az emberi jogok csorbulásának egyik leginkább elhanyagolt területe, az EU-nak pedig tennie kellene a fokozottabb korrupcióellenes nemzetközi együttműködésért. A vonatkozó – a korrupció és az emberi jogi sérelmek kapcsolatát vizsgáló – állásfoglalást 578 szavazattal, 19 ellenében, 68 tartózkodás mellett fogadták el.
Javaslatok az EU-nak
Ugyanakkor javaslatokat is megfogalmaztak az Európai Unió számára, mindenekelőtt azt, hogy szerepeljen antikorrupciós záradék a harmadik országokkal kötött megállapodásokban, szorosan és folyamatosan figyeljék az uniós pénzből finanszírozott projekteket a helyi hatóságokkal együttműködve, illetve, hogy ha másképp nem megy, vessenek be szankciókat vagy függesszenek fel megállapodásokat az emberi jogok sérelmét okozó rendszerszintű korrupció esetén. A javaslatok között szerepelt, hogy támogassák és védelmezzék a független médiát, a civileket és „whistle-blowereket”, akik a veszély ellenére feltárják az ilyen eseteket. Végül pedig azt, hogy kerüljön minél hamarabb az orosz Szergej Magnyitszkij meggyilkolásáért felelős 32 orosz állami hivatalnok nevét tartalmazó szankciós lista a Tanács elé, és léptessenek életbe szankciókat a szóban forgó emberek ellen.
Petras Auštrevičius (ALDE, LT) jelentéstevő elmondta: „A Lux Leaks, a Panama-iratok és az orosz, azeri pénzmosodák eseteiből is jól látszik, hogy a korrupció nem ismer határokat, és drámai következménye van a döntéshozatalra. Ebben a jelentésben a nemzeti és nemzetközi testületek számára a legmagasabb etikai és átláthatósági követelmények fenntartását sürgetjük, az EU tekintetében pedig olyan jogi keretek felállítását, amelyek kiiktatják a csalás és korrupció minden formáját”.
(Forrás az Európai Parlament Tájékoztatási Irodája Magyarországon).