Az élelmiszer-biztonságról az egészségügyi világnapon
Az április 7-i világnapi rendezvényeken az Egészségügyi Világszervezet ajánlása alapján a fő témát az élelmiszer-biztonság jelentette.
Az április 7-i világnapi rendezvényeken az Egészségügyi Világszervezet ajánlása alapján a fő témát az élelmiszer-biztonság jelentette. Amikor az áruházakban bevásárolunk, néha érdekes lenne számba venni, hogy a világ mely országaiból származnak azok az élelmiszerek, gondoljunk például csak a zöldségekre és gyümölcsökre, amelyek a kosarunkba kerülnek. Tagadhatatlan tény, hogy az élelmiszer-ellátás globalizálódott, ami szükségessé teszi az élelmiszer-biztonsági rendszerek megerősítését, hogy az igen változatos helyszínekről érkező áru ne legyen káros hatással az egészségünkre. Az élelmiszerek ugyanis baktériumokat, vírusokat, élősködőket és különböző káros vegyi anyagokat tartalmazhatnak, amelyek 200-féle betegség forrásai lehetnek a hasmenéstől egészen a daganatokig – olvasható dr. Puiac Claudiu, a megyei kórház igazgatójának sajtónyilatkozatában.
A világnap alkalmat teremt arra, hogy felhívja a kormányok, a gyártók, a kereskedők, az egészségügyi szakemberek és a fogyasztók figyelmét arra, hogy milyen szerep hárul rájuk az élelmiszerek biztonságának láncolatában. „Ez mindannyiunk közös felelőssége, ezért orvosként azt ajánlom, hogy ellenőrizzék az élelmiszerek szavatossági idejét, kinézetét, s tartsák be a higiéniai szabályokat, hogy csak biztonságos élelmiszerek kerülhessenek mindannyiunk tányérjába” – olvasható a közleményben, amely felsorolja a világszervezet által ajánlott öt tanácsot: a tisztaság megőrzése, a nyers és a feldolgozott élelmiszerek elkülönítése, az élelmiszerek alapos sütése és főzése, biztonságos hőmérsékleten való tárolásuk, biztonságos víz- és nyersanyag-használat.