Az atópiás dermatitiszről
Napjainkban sajnos egyre gyakoribb az atópiás dermatitisz (AD), egy krónikus gyulladásos bőrbetegség, amely rendszerint csecsemő- vagy kora gyerekkorban kezdődik.
Napjainkban sajnos egyre gyakoribb az atópiás dermatitisz (AD), egy krónikus gyulladásos bőrbetegség, amely rendszerint csecsemő- vagy kora gyerekkorban kezdődik.
Az atópiás dermatitisz tünetei: erősen viszkető, száraz bőr, vörös foltok, hámlás, nedvezés, vakarózásnyomok, gyakori felül-
fertőzések. A tünetmentesség váltakozik a visszaesésekkel. Ősszel-télen gyakoribbak a visszaesések, de a gyerekek többnyire serdülőkorig „kinövik” az AD-t.
Az atópiás dermatitisz okai a genetikai háttérben, a bőr immunrendszerének rendellenes működésében keresendők; ezek különféle külső és környezeti tényezőkkel együttesen (ún. trigger faktorok) váltják ki a tüneteket.
Számos külső, környezeti tényező ronthat a beteg állapotán, például bármi, ami bőrszárító hatású, például a hideg vagy túl száraz levegő, szél, forró zuhany/fürdő. Minden, ami izzadást okoz, például túl nagy meleg, nagy erőkifejtés, izgalom, stressz, túl zárt ruházat, műszálas ruhák, gyapjúval történő kontaktus (ruhák, takarók, szőnyegek). Oldószerekkel, kemikáliákkal, detergensekkel való kontaktus is a tünetek rosszabbodását okozhatja. Kerülendő a dohányzás és a füstös környezet, a por, a pollen, a közeli kontaktus háziállatokkal. Szigorú diéta általában nem szükséges, kivéve, ha alátámasztható egy adott élelmiszerrel szembeni allergia (tojás, tejtermékek és tej, szója, hal, mogyorófélék, csokoládé, eper, citrusfélék stb).
Az AD-ben szenvedőknél sokkal könnyebben alakulnak ki bőrfertőzések, melyek fellángolást okozhatnak és ezért azonnali kezelést igényelnek. Fontos, hogy az atópiás dermatitiszben szenvedő beteg kerülje a közvetlen kontaktust aktív herpeszben szenvedőkkel, és hogy figyeljen egy esetleges bőrfertőzés tüneteire (pattanásszerű elváltozások, láz, erősen gyulladt, fájdalmas bőr).
Az atópiás dermatitisz kordában tartása végett nagyon fontos az előbb említett súlyosbító tényezők kerülése. A helyes ápolás megakadályozza a tünetek kialakulását. A fürdés-zuhanyzás legyen rövid, langyos vízzel, vannak nagyon száraz, atópiás bőrre kifejlesztett tusfürdők, olajok, érdemes ezeket használni. Elengedhetetlen a minél gyakoribb bőrhidratálás-puhítás speciális krémekkel, olajokkal. Zuhanyzás vagy kézmosás után kötelező krémmel bekenni a bőrt! Az érintett személy viseljen pamutruhákat, kerülje a gyapjú és műszálas ruházatot. Hideg évszakokban ajánlott a párologtatás a fűtés miatti száraz levegő ellen és a még gyakoribb krémezés.
Ha a viszketés zavarja a beteget az éjszakai pihenésében vagy a mindennapi tevékenységeiben, ha az otthoni ápolás mellett fellángolás, bőrgyulladás jelentkezik, vagy ha láz, bőrfertőzés alakul ki, ajánlott bőrgyógyászhoz fordulni.
Dr. Gáspár Réka bőrgyógyász