Újra eltelt két hét, beköszöntött az igazi ősz. Hűvösebb időben kevesebb időt töltünk a szabadban. Otthonunkban egyre hidegebb lesz, s a barátságtalan légkört azzal oldhatjuk, ha begyújtunk a „laboratóriumban”, s ínycsiklandó fogásokkal lepjük meg magunkat és a családot. Így egyszerre nemcsak meleget, hanem illatot is varázsolunk, amitől igazán otthon érezzük magunkat. S miközben a mézédes szőlőszemeket nassoljuk, kigondoljuk, mi kerüljön a terített asztalra.
Almás, baconos csirkecomb krumplival
Nagyon finom és praktikus fogás, előre előkészíthető, egy tálban készül, minden egyszerre sül a lerben.
Egy étkezéshez személyenként legalább két alsó csirkecombot, ugyanennyi baconszeletet, krumplit és egy fél almát kell számítani.
A csirkecombot jól megtisztítjuk, papírkendővel megtörölgetjük, sózzuk, borsozzuk és betekerjük egy baconszeletbe, majd körkörösen elhelyezzük egy tűzálló edényben, melléje tesszük a fűszerpaprikába forgatott krumplihasábokat, bőven megszórjuk apróra vágott fokhagymával, friss vagy szárított rozmaringgal, olajjal, kevés vízzel és fehérborral meglocsoljuk, majd lefedve a sütőbe tesszük. Amikor a hús és krumpli a gőzben majdnem megpuhult, a fedőt – vagy a fóliát – levesszük róla, a csirkecombok mellé helyezzük az almaszeleteket, és az egészet addig sütjük, amíg szépen megpirul. Mivel az almát meghámoztam, az almaszeletek „besimultak” a krumplis „tájba”, ezért máskor nem hámozom, hogy az almahéjtól még színesebb legyen az étel. Érdemes kipróbálni, nagyon jól passzolnak az ízek!
Hagymás, paprikás szelet
A hagyományos párolt szeletek jól bevált változata, annyi különbséggel, hogy sokkal bővebben van benne hagyma és húsos vagy kápiapaprika. Nyolc szelet sertéshúshoz három nagy fehér hagymát, három húsos paprikát, egy fej fokhagymát olajon megdinsztelünk. Hozzáadjuk a húst, az előre befűszerezett – sózott, borsozott – szeleteket mindkét oldalon fehéredésig sütjük, majd kevés vízzel vagy fehérborral feltöltjük, hogy megpuhuljon.
Párolt rizzsel töltött sült paprikával tálaljuk. A paprikákat kettévágjuk, kicsumázzuk, és csak addig sütjük, amíg még megőrzik eredeti formájukat, hogy fészekként szolgáljanak a rizsnek. Hámozni sem kell, csak ecetes, sós vízbe mártani. Ettől lesz jóízű, jól talál a szaftos hús mellé.
Almás, diós szelet
Nagyon ajánlom azoknak az édesanyáknak, akiknek hirtelen édességet kell elővarázsolniuk, vendégnek vagy pakkba, amit máshol tanuló, mindig éhes diák gyermeküknek csomagolnak. S most, hogy megkezdődött az iskolai és egyetemi év, elég gyakran fordul ez elő. Ez az almás sütemény roppant egyszerű, de annál finomabb.
Hozzávalók: 5 tojás, másfél csésze cukor, két csésze liszt, 7 kanál olaj, 2 csomag vaníliás cukor, 1 sütőpor, 4-5 alma, egy fél citrom héja, 10 dkg dió, csipetnyi só.
A glazúrhoz: 3 kanál kakaó, 20 dkg porcukor, 3-4 kanál forró víz, 1 kanál olaj, egy negyed vaj, kevés dió.
Elkészítése: a tojások fehérjét egy csipetnyi sóval, majd a cukorral, vaníliás cukorral kemény habbá verjük. Hozzáadjuk a tojások sárgáját, az olajat, a citromhéjat, a reszelt almát, egy maréknyi vagdalt pirított diót, majd a legvégén apránként a lisztet és a sütőport.
Az almával gyorsan kell dolgozni, hogy ne oxidálódjon, mert a süteményünk sárga helyett barnás lesz. (Igaz, ez sem baj, ilyenkor adjunk hozzá fahéjat, ami amúgy is barnára festené a masszát.)
Az almás tésztát szép aranysárgára sütjük. Ameddig hűl, elkészítjük a glazúrt. Kis lábasban összekeverjük az összetevőket, a vagdalt dióval együtt, és elkezdjük hevíteni. Ha túl vastag, adjunk még hozzá vajat. Olyan állagú kell legyen, hogy szépen elterüljön a tésztán, hamar kössön meg, és le se folyjon.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató