16 akciónap a nők elleni erőszak felszámolásáért – megyei program
A nemzetközi kampány november 25-től december 10-ig tart.
A címbeli nevet viselő nemzetközi kampány november 25-től december 10-ig tart. Az előbbi dátum a nők bántalmazása elleni nemzetközi nap, az utóbbi az emberi jogok nemzetközi napja, és a két határidő azt a gondolatot hangsúlyozza, hogy a nők bántalmazása, különösen az ellenük elkövetett fizikai erőszak, az emberi jogok megsértését jelenti.
A nőjogi mozgalmaknak a nők erőszakos bántalmazása ellen folytatott munkáját elismerve nyilvánította november 25-ét az ENSZ Közgyűlése is a nőkkel szemben elkövetett erőszak elleni küzdelem világnapjává. Ehhez a naphoz kötődik 1960-ban a dominikai Mirabal nővérek meggyilkolása, s ebből kiindulva foglaltak állást a latin-amerikai és karibi nőszervezetek a nemi erőszak, a családon belüli erőszak, a szexuális zaklatás és a nők kínzása ellen.
A 16 napos kampány célja: erőfeszítéseket tenni a nők bántalmazásának felszámolásáért, a helyi és a nemzetközi erők összefogásának az előmozdítása, egy olyan fórum létrehozása, amelyen népszerűsíteni lehet a hatékony eljárásokat, a világ női közötti szolidaritás megerősítése az erőszak elleni küzdelemben, nyomást gyakorni a kormányokra, hogy gyakorlatba ültessék a nők elleni erőszak felszámolása érdekében tett ígéreteiket.
A két dátum között fontos emléknapok vannak. December elseje az AIDS elleni küzdelem világnapja, december 5-e a nemzetközi önkéntesség napja, december 6-a a montreáli mészárlás évfordulója. (1989-ben egy férfi, aki sikertelenül felvételizett a Montreáli Műszaki Egyetemre, pisztolyával 14 nőt ölt meg és 13 személyt sebesített meg, mivel a nőket okolta, hogy elveszik az egyetemi helyeket a férfiak elől.) December 10-e az emberi jogok nemzetközi napja, amelyet az Egyesült Nemzetek Szervezete kezdeményezésére a II. világháború borzalmaira emlékezve tartanak.
A 16 napos nemzetközi kampány idejére a Marosvásárhelyen működő Kelet-európai Szaporodásegészségtani Intézet, amely időszakos szálláshelyet nyújt a bántalmazott nőknek és gyerme-küknek, gazdag programot szervezett a megyei nevelési tanácsadási és erőforrásközpont, az iskolák, a rendőrség bűnmegelőzési osztálya, a megyei könyvtár, a közegészségügyi igazgatóság, a fogyatékkal élő gyermekeket ellátó megyei központok részvételével. A kampány ideje alatt, amelyet sajtótájékoztatón jelentettek be, arra kérik azokat, akik csatlakoznak a kampányhoz, hogy jól látható helyen viseljenek egy gombot.
A megyei rendőrség bűnmegelőzési osztálya Maros megyeiek biztonsága néven Facebook-oldalán teszi közzé tájékoztatóit, a kampányt meghirdető intézet úgyszintén, a felnőttek rokkantsági fokát megállapító szolgálatnál tájékoztatják a vizsgálatra jelentkezőket és a kampány szimbólumaival ajándékozzák meg őket, hasonlóképpen a megyei könyvtár olvasóit is ebben az időszakban. Az árva gyermekeket gondozó családi típusú otthonokban megbeszéléseket tartanak, a megye iskoláiban és óvodáiban úgyszintén, a tanfelügyelőség szovátai táborában kiképzést szerveztek a Dimitrie
Cantemir Egyetem pszichológushallgatóinak. Az erőszakkal mindig veszítesz címmel esszépályázatot hirdetnek diákoknak, tanácsadást szerveznek tanulóknak és szülőknek, képzést tartanak az egészségügyi asszisztenseknek az erőszak elleni küzdelemről, majd december 19-én kiválósági díjjal jutalmazzák a kampány legaktívabb képviselőjét – tájékoztatott Elena Micheu, az intézet igazgatója.