Olyan rég született Vásárhely komolyzenei életének e meghatározó rendezvénye, hogy a római számok terén kevésbé jártasak számára érdemes megismételni arab számokkal is: 47. alkalommal örülhetünk a fesztivál kínálta élményeknek.
Olyan rég született Vásárhely komolyzenei életének e meghatározó rendezvénye, hogy a római számok terén kevésbé jártasak számára érdemes megismételni arab számokkal is: 47. alkalommal örülhetünk a fesztivál kínálta élményeknek. Az idei Zenei Napok nyitóhangversenye május 4-én, csütörtökön este zajlott le, a zárókoncertre május 25-én kerül sor. Közel fél évszázad alatt számos változásnak lehettünk tanúi, de legjobb tradícióit megőrizte a zenei eseménysor. Mindenekelőtt azt, hogy a Marosvásárhelyi Zenei Napok a lehető legjobbat nyújtsa muzsikából és művészi teljesítményből a közönségnek. A mai szervezőknek ezt a szándékát Vasile Cazan, a Marosvásárhelyi Állami Filharmónia igazgatója alulírottnak meg is erősítette, amikor a rendezvény előestéjén a várható programról beszélgettünk.
Az elkövetkező hetekben nyolc este csendül fel a zene a Kultúrpalotában szimfonikus és kamarakoncerteken, a vásárhelyi zenekedvelők körében jól ismert, nagyra becsült művészegyéniségek éppúgy dobogóra lépnek, mint kivételes, fiatal tehetségek, akikkel először találkozhatunk városunkban. És a helyi talentumok, pályakezdők is lehetőséget kapnak a bizonyításra. A felcsendülő művek műfajilag is változatosak, a megszólaltatott zeneszerzők, szerzemények egytől egyig méltóak a figyelemre. Filharmonikusaink pedig minden bizonnyal most is kiválóan vizsgáznak az előttük álló nagy erőpróbán. Erre az első alkalom már meg is volt a csütörtöki rendkívüli hangversenyen, amellyel a 135 esztendeje született Kodály Zoltán emléke előtt tisztelegtek. A Jankó Zsolt dirigálta koncerten a közkedvelt Galántai táncok mellett Enescu-, Vieuxtemps- és Dohnányi-mű is elhangzott. A meghívott előadó Andra Ţăpurică hegedűművész volt.
Vasárnap este a marosvásárhelyi fiatal tehetségek hangversenyén a Művészeti Szaklíceum zene szakos diákjai koncerteznek: Jakab Roland (hegedű), Rad Radu (ének), Magdó Ráhel (fuvola), Völgyesi Bianca (oboa), Străulea Darius (klarinét), Kelemen Hayashi Jácint Yuka (ütőhangszer), Antal Andrea (zongora). Karmester Remus Grama.
A következőkben az azerbajdzsáni Fakhraddin Kerimov vezényletével Csajkovszkij-, Rachmaninov-, Prokofjev- és Sztravinszkij- szerzeményeket ad elő a zenekar, illetve Oana Csíky zongoraművész. Május 14-én kamaraesten Kónya Attila Levente (gordonka) és Ábrám Endre (zongora) előadásában hallhatók Bach-, Mozart-, Brahms-szerzemények. Ígéretes a május 16-i rendkívüli kamarakoncert is. A 2017-es Stradivarius nemzetközi turné X. kiadásán latin szerzőket szólaltat meg Alexandru Tomescu (hegedű), Sânziana Mircea (zongora, USA) és Omar Massa (bandoneon, Argentína). Egy párizsi Marosvásárhelyen címmel a Franciaországban élő Vizi Ferenc koncertezik május 18-án. Vezényel a holland Theo Wolters. Műsoron C. M. von Weber-, Grieg- és Brahms-szerzemények. Szép élménnyel kecsegtet a magyarországi fuvolaművész, Bálint János és Ion Ivan-Roncea hárfaművész rendkívüli kamaraestje május 23-án. Végül a fesztiválzáró napon, május 24-én A halhatatlan Mozart tetézi a muzsika ünnepének kínálatát. Szokás szerint rendkívüli vokálszimfonikus koncert részesei lehetünk. A helyi szimfonikus zenekart és a vegyes kart a japán Shinya Ozaki vezényli. Közreműködik Aurel Marc (oboa), Claudia Bataragă (szoprán), Molnár Mária (alt), Tiberius Simu (tenor), Balla Sándor (basszus). Karvezető Vasile Cazan, karvezető-
asszisztens Sikó Szidónia. A Don Giovanni-nyitány után a C-dúr oboaverseny csendül fel. Végül a C-dúr Koronázási mise ígér tartós élményt a koncert résztvevőinek.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató