Január 9-től Aszalos Rozália vallás- és zenetanár személyében új aligazgatója van az 1-es Számú Általános Iskolának.
Január 9-től Aszalos Rozália vallás- és zenetanár személyében új aligazgatója van az 1-es Számú Általános Iskolának.
Aszalos Rozália aligazgató 1997-től tanít a ludasi iskolában, a húszéves „régiség” garancia arra, hogy rálát az iskola életére, a belső és a közösségi viszonyokra. A tanári közösségben elismerést vívott ki, ezt bizonyítja, hogy 39 kolléga közül 29-en (14 magyar tagozatos és 25 román tagozatos) szavazott rá.
– Enyedi Mihály kollégámat váltom ebben a tisztségben, aki mindenben támogat, még az irodát is úgy adta át, hogy az irodafelszerelést itt hagyta. Bármilyen kérdésem van, szívesen segít, eligazít. Ezért hálás vagyok neki. Vallástanárként, de aligazgatóként is az a nagy előnyöm, hogy a gyermekeket előkészítő osztálytól XII. osztályig tanítom, ismerem őket, de a családokat is! Most, hogy aligazgató lettem, a líceumi osztályokat Máté Éva Hajnalka vette át.
– Mit nyújt a gyerekeknek a marosludasi iskola?
– Elsősorban magyar nyelvű oktatást. A környező falvakból, ahol megszűnt a magyar iskola, a szülők nagy anyagi erőfeszítést tesznek, állják a havi 5-600 lejes ingázási költséget, vállalják az utazással járó nehézségeket, hogy gyermekeik magyarul tanulhassanak. Például a csekelaki református lelkész három gyereket hoz az iskolába. Ezért a nagy áldozatért minden tiszteletem a szülőknek. Mit nyújtunk még? Igyekszünk extra tevékenységeket szervezni. Kórusunk van, furulyázni tanulnak a gyerekek, próbáljuk megszerettetni a zenét velük. Próbálunk közösséget kovácsolni, hogy érezzék, összetartoznak.
– Most zajlanak a tantárgyolimpiák, ezeken hogyan szerepelnek a gyermekek?
– Legutóbb a vallásolimpia megyei szakaszán Kocsis Brigitta Edina nyolcadikos tanulónk második lett, dicséretet a VIII. osztályos László Kinga és a VII. osztályos Fülöp Bernadett kapott. Utóbbi Istvánházáról ingázik, s itt jegyzem meg, hogy kis településeken is nagyon jó munkát végeznek a pedagógusok, s jól tanuló gyerekek kerülnek hozzánk. Székely Csenge is a Zrínyi matematikaversenyen jól szerepelt – mondta az aligazgató.
Beléptünk a VI. osztályba, ahol mosolygós arcú gyerekek vártak a tanárnőre. Ebbe az osztályba Marosludast leszámítva hét helységből érkeztek a gyerekek: Gerendkeresztúrról, Csekelakáról, Bükkösről, Ózdról, Kutyfalváról, Marosbogátról és Andrássytelepről. Ezeken a településeken már nincs felső tagozatos magyar nyelvű általános iskolai oktatás, vagy ha van, összevont osztályokban tanulnak. S Marosludason csak úgy teljes az osztálylétszám, hogy ha a környező falvakból származó gyermekekkel egészítik ki.
Húsz évvel ezelőtt, amikor az aligazgató Ludasra került, három magyar IV. osztály volt a városban, most egy van. Két évtized alatt egyharmadára csökkent a gyermeklétszám!
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató