Arany-szótár
Arany János születésének 200. évfordulójára jelent meg Beke József Arany János költői nyelvének szókészlete című háromkötetes munkája.
Arany János születésének 200. évfordulójára jelent meg Beke József Arany János költői nyelvének szókészlete című háromkötetes munkája. Az Arany-szótár 262.404 szóelőfordulásából 22.423 szótári szót (egyedi szót) tartalmaz, értelmez és magyaráz, szövegösszefüggésükben vizsgálja a szavak jelentését.
A grandiózus Arany-szótár (több mind 3.000 oldalas mű) az Anyanyelvápolók Szövetsége és a Magyar Nyelv és Kultúra Nemzetközi Társasága kiadásában jelent meg.
A szerző intézményi háttér nélkül készítette el nyolcévi munkával. Korábban Katona József Bánk bán című drámájának nyelvét szótározta, aztán Zrínyi Miklós életművének magyar szókészletét állította össze, majd Radnóti Miklós költői nyelvéből szerkesztett írói szótárt.
A mű bevezetésében Balázs Géza nyelvész hangsúlyozza: „Arany János lehet a legnagyobb szókincsű költő. De mennyi az annyi?… Beke József munkája révén kiderült, hogy Arany verseinek szókészlete azért nem nagyobb Petőfi szókészleténél (22.719), mert amíg Petőfi esetében a teljes költői-írói életműről van szó, addig Arany esetében csak a költőiről, ami értelemszerűen kisebb számot jelent”.
Az Arany-szótár nemcsak az irodalomtudomány és a nyelvészet, hanem a nemzeti nyelv összetartó erejének és az Arany János-i hagyomány továbbőrzésének szempontjából is rendkívül fontos.
Szolgálja a minden szintű oktatást, a tudományosságot és szókincsünk benne lévő részének számontartását.
Egy szócikket mellékelek a szótárból:
hajdú 26 fn (hajdu 14)
1 (rég) ‘gyalogos katona’ Zengett az ég szörnyen, csattogott, villámlott:/ Az Isten haragja megütött egy hajdút (Toldi VII-1)// Ennyi a lovasság. A magyar, cseh, német/ Gyalog hajduk száma szint’ olyanfelé ment (Losonczi 16)
2 ‘ezek leszármazottjai’ S tanulom, melynek tanui, a mondát:/ Hogy telepedtek volt hajduk Köleséren,/ Bocskaitól nyerve faluhelyet véren (Toldi sz. VI-18)// Szolgálta királyát, – majd a fejedelmet,/ Kinek én ezt írám tört címere mellett/…/ Nagyfalusi Arany, szalontai hajdú (Toldi sz. XII-111)
3 (rég) ‘ várúr v. nagybirtokos katonája’ ... az udvari hajdúk/ Négy borjút, hatszáznyi tojást, tíz jókori bárányt,/ Száz csirkét s ugyanannyi köcsög vajat összezsaroltak/ Létemen örvendő jobbágyim szeretetéből (Az elv. alk. II-164)// Kürtölteti össze hajduit, cselédjét/ A kaput, a kastélyt hogy halálig védjék (Toldi sz. XII-70)
4 ‘altiszt; hivatalos szolga’ Itt a szolgabirót hajdúja kiséri (Az elv. alk. VI-39)// S így kiált a hajdu, ki a dobot verte:/ „Becsületes népség, hallja kigyelmetek! A királykisasszony igen nagyon beteg” (A Jóka ö. V-42)
Simon György