Vissza a reneszánszig
2015-12-13 16:33:10
- Kaáli Nagy Botond
Mantegna, Hogarth és Albrecht Dürer – csak néhány név azon világhírű XV-XVIII. századi képzőművészek sorából, akiknek rézmetszeteit immár a marosvásárhelyi közönség is megtekintheti: a budapesti Szépművészeti Múzeum tulajdonában lévő, e műfajban legszebb alkotásokat hozták el a Kultúrpalotába, az ünnepélyes tárlatnyitóra péntek este került sor.
Noha a tárlat a Maros Megyei Múzeumnak a Kultúrpalotában lévő, emeleti galériájában került berendezésre, a kiállításnyitó ünnepségnek a kisterem adott otthont, szépszámú közönség jelenlétében. Itt elsőként Soós Zoltán, a múzeum igazgatója szólalt fel.
– Mi erdélyiek, magyarok és románok, bebizonyíthatjuk, hogy a kultúra a politika fölé nőhet. A Maros Megyei Múzeum és a budapesti Szépművészeti Múzeum között több mint egy évszázados közös múlt van, a vásárhelyi intézménybe az első kiállított alkotások a Szépművészetiből érkeztek, és az első világháború után végérvényesen itt ragadtak. 2005-ben arról is sikerült megegyezni, hogy immár végleg nálunk maradhatnak. A tizenkilencedik század végi, huszadik század eleji magyar festészet nagy alkotóinak munkáiról, a Bernády-kollekcióról van szó.
Ami a jelen tárlatot illeti, rendkívül különleges alkalomról van szó, hiszen ez az első olyan marosvásárhelyi kiállítás, amelyen ennyi nemzetközi színvonalú, régi korokban élt művész alkotását láthatjuk egyszerre. A rézmetszet világa nemcsak a képzőművészethez kötődik, hanem az ötvösművészethez is. Ezúttal a legnagyobb európai mesterek munkáit állítottuk ki a Kultúrpalotában, 87 műremeket a Szépművészeti Múzeum igen gazdag kollekciójából.
Farkas Balázs, Magyarország csíkszeredai konzulja a két múzeum közötti együttműködés követendő példáját értékelte, Szűcs György, a magyarországi Nemzeti Galéria aligazgatója pedig A vonal dicsérete címmel mondta el tárlatnyitó beszédét.
– A XV-XVIII. századi rézmetszeteink közül válogattunk. A legtöbb alkotó neve az átlagember számára ismeretlenül cseng ugyan, de ezen metszetek rokonai az erdélyi kollekciókban is megtalálhatók: például Dürer munkái a Teleki Tékában vagy a Bruckenthal Múzeumban. Mások alkotásai a British Museumban, a Louvre-ban, avagy a Metropolitanben láthatók. A részmetszetet ódon báj lengi körül, megvalósításukhoz professzionális rajztudás szükséges. A lemezek akár plakettnek, domborműnek is felfoghatók. A metszetek fekete-fehérek, mégis kifejezetten festőiek – nem kell művészettörténeti tudás ahhoz, hogy elmerüljünk a tárlat szépségében. A marosvásárhelyi Kultúrpalota önmagában is az egyik legszebb összművészeti remekmű, a most nyíló kiállítás tökéletes helyszíneként szolgál – mondta beszédében Szűcs György, majd a tárlatnyitó ünnepség méltó záróakkordjaként Lázár Attila tökéletesen korhű öltözékben, elmúlt korok, letűnt idők rég elfeledett bárdjaként adott elő XV-XVII. századi dalokat lanton, kobozon, tilinkón és egyéb korabeli hangszereken – a gyönyörű, lélegzetelállító kidolgozottságú metszetekkel egyetemben mindez olyan volt, akár egy valódi időugrás: út, vissza a reneszánszig.