2026. június 26., péntek

Hiteles tájékoztatás, közösségformáló vélemények

Marosvásárhely

*Liliomfi
Fotók: Bereczky Sándor


Június 20-án, múlt szombaton megtartotta évadzáró társulati gyűlését a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata. Ezzel a hagyományos zárómomentummal hivatalosan is véget ért a 2025–2026-os 81. évad, amelynek során öt új produkció született a marosvásárhelyi teátrum magyar tagozatán. 

2025. október 23-án az Én nem tudok versben hazudni. Vers-ülés József Attilával című, Henn János által rendezett produkciót, 2025. október 25-én és 26-án Maxim Gorkij A nap gyermekei című művéből a Botos Bálint rendezte előadást mutatta be a társulat. Szilveszteri produkcióként, 2025. december 29-én és 30-án ezen évadban Szigligeti Ede Liliomfi című vígjátékát mutatták be Keresztes Attila rendezésében, míg tavaszi ősbemutatóként az Andrei Măjeri által írt és rendezett Emberek és istenek című produkció került a társulat műsorrendjére 2026. március 10-én. Az új bemutatók sorát Tadeusz Słobodzianek A mi osztályunk című művének premierje zárta 2026. május 21-én, Béres Attila rendezésében.


A mi osztályunk


 A mi osztályunk


A premierek, vendégjátékok és fesztiválszereplések mellett a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata a 81. évad folyamán is több eseményt szervezett, amelyek közül a legjelentősebb az idén tavasszal a társulat 80. évfordulója kapcsán életre hívott, március 10-e és 18-a között zajlott I. INTACT Színházi Fesztivál volt. Ennek keretében a szatmárnémeti, sepsiszentgyörgyi, marosvásárhelyi, budapesti, zentai és beregszászi alkotók előadásai mellett szakmai találkozókra, színháztörténeti kiállításokra és kerekasztal-beszélgetésekre, vetítőhelyiséges (BOX) előadásokra, koncertekre és táncház-estre is sor került, a szakma és a mindvégig  telt házas közönség szeretetteljes visszaigazolása pedig megerősítette a szervezőket eredeti szándékukban, amely szerint a szemlét folytatni kell. A fesztivál létrejötte jelzi, hogy a marosvásárhelyi teátrum nemcsak befogadója, hanem alakítója is kíván lenni a magyar és a regionális színházi életnek, sikere pedig üzeni, hogy a kulturális intézményeknek nem pusztán előadásokat kell létrehozniuk, hanem közösségi tereket is képezniük.

A fesztivál keretében bemutatott Emberek és istenek című produkció premierjét követően került sor a társulat belső szakmai díjainak – a Mosoly, a Vastaps, a Bioeel–Kemény- és első alkalommal a Multinvest–Pittner-díj – átadására.

A társulat önkénteseinek Mosoly díját Gecse Ramóna színésznő és Ferenczi H. István színész kapták, a munka mennyiségéről szóló elismerést, a Vastaps díjat Szabó Fruzsina és Rózsa László érdemelte ki. Idén első alkalommal került sor a Multinvest–Pittner-díj átadására, amely a műszaki személyzet tevékenységét méltatja. A díjat Koszta Nimród világosító és Zólyomi Endre kellékes kapták. A tizedik alkalommal átadott Bioeel–Kemény-díjra pedig ez évben Moldován Orsolya színművésznőt érdemesítette a társulat művészeti tanácsa.

A belső szakmai díjak mellett a Tompa Miklós Társulat munkásságát ez évben is több jelöléssel, illetve díjjal méltányolta a hazai és a külföldi szakma. 

László Csaba a Radu Afrim Ház a blokkok között című előadásában nyújtott szerepéért a legjobb férfi főszereplő kategóriában elnyerte a magyarországi színházi élet legrangosabb szakmai kitüntetését, a Színikritikusok Díját. A díjat a 46. alkalommal adták át a 2024/2025-ös évad kiemelkedő színházi teljesítményeinek elismeréseként. Ugyancsak a Ház a blokkok között című produkció négy UNITER-jelölést érdemelt ki (legjobb rendezés, legjobb előadás, legjobb női főszereplő – Berekméri Katalin, valamint legjobb férfi főszereplő – szintén László Csaba), amelyekből a 2026-os díjátadó ünnepségen a produkció írója és rendezője, Radu Afrim kapta a legjobb rendezésért járó Lucian Pintilie-díjat. 

A Rinocerul című, hazai színházi szaklap díjai közül a legjobb drámai előadás díját nyerte idén a Ház a blokkok között című produkció, a legjobb mellékszereplő díját pedig László Csaba és Bartha László Zsolt.

A 2025–2026-os évad folyamán a társulat az előadásokkal együtt összesen 129 eseményt szervezett, a nézőszám pedig a tavalyi évadhoz képest 11 százalékkal emelkedett.

A társulat a nyári szünet alatt több fesztiválmeghívásnak is eleget tesz: június 28-án és július 2-án a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiválján lép fel az Alaszka és a Santa Lolita című produkciókkal, július 31-én a Gyulai Várszínházban, az Erdélyi hét keretében mutatja be a Ház a blokkok között című produkciót, augusztus 6-án pedig a SEAS (Stagiunea Estivală a Artelor Spectacolului) keretében Konstancán játssza az Emberek és istenek című előadást.


Emberek és istenek 


A 82. évadban a tervek szerint négy új darabbal bővül a Tompa Miklós Társulat repertoárja. 2026 őszén Bodó Viktor rendezésében kerül színpadra egy új, Csehov műveiből – az Ivanovból, a Platonovból és a Sirályból – összeállított előadás a Nagyteremben, dramaturgként Székely Csabát hívta meg a társulat. Ezt követően Sebestyén Aba rendezésében kerül a Kisterem színpadára Elise Wilk egy új szövege, majd Keresztes Attila rendez ifjúsági előadást Berg Judit Rumini Tükör-szigeten című művéből. Jövő tavasszal pedig Bélai Marcel rendezésében láthatja az évad sorrendben utolsó bemutatóját a közönség. A részletekkel természetesen időben visszatérünk.

A társulat ezúton közli, hogy június 30-ig, keddig hétfőtől péntekig a jegypénztár 10 és 14 óra között tart nyitva (hétfőn és kedden), a nyári szünet alatt, augusztus 16-ig pedig zárva tart, és hálásan köszöni a közönség, a támogatók, a mecénások, a sajtó és minden színházbarát támogatását. 

A szeptemberi viszontlátásig!


A Tompa Miklós Társulat sajtóirodája

Ez a weboldal sütiket használ

A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt: Adatvédelmi tájékoztató