Több mint 7 millió eurós támogatás ökotermelőknek
2014-09-16 13:33:11
- Mezey Sarolta
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség tájékoztatott, hogy szeptember 28-ig hosszabbították meg az ökológiai termelés és az ökológiai termékek minőségének javítását célzó támogatási kérelem benyújtási határidejét.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség tájékoztatott, hogy szeptember 28-ig hosszabbították meg az ökológiai termelés és az ökológiai termékek minőségének javítását célzó támogatási kérelem benyújtási határidejét. Erre a célra Romániának az európai alapokból 7.098.000 euró támogatást folyósítanak.
Az utólagosan módosított és kiegészített 759/2010-es számú kormányhatározat értelmében a különleges támogatásban azon növénytermesztő és állattenyésztő farmok részesülnek, amelyek jegyzetten ökológiai rendszerben termelnek és amelyek átalakuló-félben vannak, hagyományos mezőgazdálkodásról ökológiai termelésre térnek rá.
Támogatásban részesülnek magánszemélyek, engedéllyel rendelkező magánszemélyek, egyéni és családi vállalkozások, amelyeket a 44/2008-as sürgősségi kormányrendelet értelmében hoztak létre, illetve azon jogi személyek, akik eleget tesznek egy sor követelménynek. Ezek: a mezőgazdasági és vidékfejlesztési igazgatóságoknál jegyzett ökotermelők, minden évben specifikus támogatást igényelnek, szerződéses viszonyban állnak egy, az Európai Unió területén akkreditált felügyelő és minősítő szervvel, olyan, a felügyelő szerv által kibocsátott tanúsító irattal rendelkeznek, amely bizonyítja, hogy hagyományos mezőgazdálkodásról ökogazdálkodásra térnek át, s ilyen értelemben az I., II., vagy III. évi kultúránál tartanak, továbbá azt, hogy hány hektáron termelnek, hány állatot, hány méhcsaládot tartanak, 5 éven át kitartanak az ökogazdálkodás mellett, az ökogazdálkodásra használt földterületük nagyobb 0,3 hektárnál, és betartják az ökogazdálkodás normáit.
A specifikus támogatást egyszer lehet igényelni mind a növénytermesztés, mind az állattenyésztés esetében.
Ha a kérelmező több megye területén rendelkezik földterülettel, akkor annak a megyének az APIA-kirendeltségéhez kell benyújtania a kérelmet, ahol a legnagyobb a földterülete. Az állattartók esetében pedig annak a megyének az APIA-kirendeltségéhez kell fordulni, ahol a farmot működtető gazdasági egységet bejegyezték.
Bővebb tájékoztatás az APIA www.apia.org.ro honlapján olvasható.