2026. június 24., szerda

Hiteles tájékoztatás, közösségformáló vélemények

Marosvásárhely

Egy csokorravalót gyűjtöttünk ki a városlakók panaszaiból. A másfél századdal ezelőtt élt polgárok törődni látszottak a városi állapotokkal, és a beküldték észrevételeiket a sajtónak. A Székely Hírlap hűségesen közzé is tette, a városi képviselő-testület (mai szóval a tanács) és a rendőrség figyelmébe ajánlva. Például a február 9-iben azt írja egy kedves olvasó, hogy „Városi rendőrségünket – több oldalról vett fölszólalás folytán – figyelmeztetjük, hogy utczai világításunk bérlője igen takarékos, amennyiben, kivált a félreeső utczákban vagy föl sem gyújtatja a lámpákat, vagy ha föl, csak is pro forma, melyek pár órai pislánkolás után csöndes álomra térnek. Egy járatlanabb utcza 3 lámpáját mi magunk is több idő óta kísérjük figyelemmel, amíg a főutcza felőli lámpa teljes fénnyel világít, a más kettő inkább sötétít. A városnak pedig minden lámpa 17 frtjába kerül évenként”. 

Leginkább a főtér, a nagypiac állapotával elégedetlen az adófizető közönség. Az április 2-iban írják a lapnak: „Pár szó piac/a sétányunk ügyében. Pár évi vajúdás után csakugyan új kerítést kapott sétányunk, mely ha tartóssági szempontból nem is üti meg éppen a mértéket, itt nálunk, Vásárhelytt elég csinosnak nevezhető, legalább nem bosszantja többé szemünket a régi kerítés düledező, szétmállott korlátaival. Hanem véleményem szerint itt megállani nem szabad. Múlhatlan szükség: az oldalösvényeken, a korlát hosszában felgyűlt szemetet, piszkot eltakarítani, a főjárda egyenetlenségeit még most, a nyirkosabb időszakban gondosan kitöltögetni s meghengereltetni, vagy legalább döngöltetni, hogy ne süllyedezzünk, mint valami homokos Szaharában a lazán szétszórt, apró kaviccsal kevert fövényben, mint tavaly. Igen kívánatos lenne továbbá a gyöngébb nem, s egyátalában a közkényelem kedvéért a fák alatt elhelyezett ülőpadok mindenikét háttámmal látni el. Mindössze 11 darab hát nélküli pad van, melyeknek háttámmali fölszerelése, kiegészítése úgy hiszem, alig kerülne többe 40 – 50 frtnál, mely csekély költség a sétányt élvező közönségnek igen kellemes meglepetést okozna minden bizonnyal! A 250–260 lépés hosszúságú sétánysor megvilágítása végre, – hogy most egyebeket mellőzzek, 14 szerényen pislogó lámpa mécsére van bízva. Köztudomású azonban, hogy a nyári idény rekkenő meleg napjaiban leginkább alkonyat után, az est óráiban szokta fölkeresni közönségünk a sétányt, mikor is ez árva lámpa oly halvány, kétes világot hint maga körül, hogy az bizony legszerényebb igényeinknek sem képes megfelelni. Tehát még 4 lámpát kérünk, melyeknek kiállítása és fönntartási költsége alig okozna észrevehető különbséget a város évi budgetjében” azaz költségvetésében.

Visszatérő panasz: „Nem tehetjük, hogy a tanács figyelmébe ne ajánljuk az elhagyatott és csaknem árvaságra jutott, úgynevezett Királykút mostani állapotát. Ugyanis a Poklos patakán átvezető pallónak egy része letört; a még meglévő két szál gerenda is annyira rothadásnak indult, hogy a szolgálatot nem sokáig fogja kiállani, de főkép azért is kijavítandó a mostani átjárat, mivel az oly keskeny, hogy az átmenő a leesés veszélyének van kitéve, – aztán karfával sem ártana ellátni.”

A város tisztasága enyhén szólva kétes. „Egy séta M. Vásárhely főutczáin: a Szentgyörgy, Szentkirály, Deák, Szentmiklós utczákon, a kenyérpiaczon, az Elbához vezető úton át meggyőz mindenkit, hogy M. Vásárhely rendőrségének csakis a rendetlenség, a piszok, sár, kocsitolongás, bűz fenntartására van gondja és rendszeresen oda hat, hogy Vásárhelynek szagérzékeiben még el nem tompult közönsége ne merjen kimozdulni szobáiból. Levelezőnk alázattal kéri M. Vásárhely rendőrségét, fordítsa a piszok fenntartása körül kifejtett buzgalmát a városnak tisztába hozatalára, s ne süllyessze a székelység fővárosát Augiás istállójának állapotára.” Továbbá: „A helybeli rendőrség figyelmét kénytelenek vagyunk egy, a város közepén levő, tivornyázó barlangra hívni fel: – van ugyanis a Szentgyörgy utczában, a szökőkuttal szemben, egy úgynevezett »lebuj-korcsma« mely éjjel nappal, a városon csavargó – munkakerülő mindkét nembeli söpredéknek tanyája, a hol mindennemű lopott tárgyak rendesen elrejtetnek, ahol éjszakának idején, a csendes polgárok nyugalmát felrázó – botrányos czivódások, és az utczára is kiterjedő verekedések csaknem mindennapiak, a nélkül, hogy vagy egy rendőri közeg bár békítőleg közbe lépne; s végre a honnan oly dögleletes, dühödt – egészséget, és életet veszélyeztetető levegő áramlik ki, hogy az embert szédülés fogja el, ha az ajtón vagy ablakokon kitóduló légeny véletlenül megcsapja. Az elősoroltakat is elegendőknek hisszük arra, hogy a rendőrség ezen tivornyát, ha már annak megszüntetését, vagy legalább a város közepéről eltávolítását kieszközölni nem képes, éberebb figyelemmel kisérje.” 

És amint a szép idő beköszönt, a panaszok a kényelem hiányára vetülnek: „(május 25.) Miután a sétatéri zenének az a czélja, hogy a városi közönséget gyönyörködtesse, s annak a nap hősége, fáradalmai után, nehány kellemetes perczet szerezzen, bátrak vagyunk fölkérni azokat, kiktől a zene idejének meghatározása függ, hogy az ne akkor legyen amikor még a hőség a kis, és éppen nem nagyon árnyas sétatéren oly nagy, s amikor a por a hazatérő csorda miatt oly kiállhatatlan, hanem legyen estve 8 órán kezdve, amikor az előbbi kellemetlenségek sincsenek meg, s amikor szokott különben is legnagyobb része a közönségnek ott üdülést keresni; ha pedig az a kifogás, hogy akkor nem látnak a zenészek, akkor legyen szíves a város s tétessen saját kényelme és gyönyörűségére még egy pár lámpát. Az illetők minél előbbi intézkedését elvárjuk. Többen.” (Kiemelés tőlünk, S.M.)

Innentől kezdve még csak 33 évig kell várni Bernády György föllépésére.


Ez a weboldal sütiket használ

A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt: Adatvédelmi tájékoztató