A külügy a Velencei Bizottsághoz küldené az ukránokat
2017-09-14 16:00:46
- Agerpres
Kijevben ült össze szerdán a nemzeti kisebbségek védelméért felelős román–ukrán kormányközi vegyes bizottság plénuma.
Kijevben ült össze szerdán a nemzeti kisebbségek védelméért felelős román–ukrán kormányközi vegyes bizottság plénuma. A felek az ülés végén közös nyilatkozatot írtak alá, amelyben vállalják, hogy újból napirendre tűzik mindazokat a kérdésköröket, amelyek 1997, vagyis a bizottság megalakulása óta felmerültek a felek érdekeinek védelmében.
A külügyminisztérium, a határon túl élő románokért felelős tárca, az oktatási, a kulturális minisztérium képviselőiből, valamint az interetnikai kapcsolatokért felelős ügyosztály, az egyházakért felelős államtitkárság és a Romániai Ukránok Szövetségének küldötteiből álló román delegációt Alexandru Victor Micula államtitkár vezette.
A külügyminisztérium tájékoztatása szerint a román fél arra kérte ukrán tárgyalópartnereit, hogy mielőtt Ukrajna államelnöke kihirdetné a kijevi parlament által elfogadott új tanügyi törvényt, kérjék ki a Velencei Bizottság (európai bizottság a demokrácia érvényesítésére a jog eszközeivel), valamint az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) nemzeti kisebbségekért felelős főbiztosának véleményét a vitatott jogszabályról.
Az ülés egy közös nyilatkozat aláírásával zárult, amelyben mind a közös konklúziókat, mind a felek eltérő véleményét rögzítették. Ugyanakkor vállalták, hogy a bizottság új ülésszaka során újból napirendre tűzik mindazokat a kérdésköröket, amelyek 1997, vagyis a bizottság megalakulása óta fontosnak bizonyulnak a felek számára.
A külügyi tárca közleménye leszögezi, hogy a kijevi tárgyalások során Románia küldöttsége a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek védelmére vonatkozó nemzetközi normák jóhiszemű tiszteletben tartását szorgalmazta mind az Ukrajnában élő románok, mind a Romániában élő ukránok tekintetében. A nemzeti kisebbségek védelméért felelős román–ukrán kormányközi vegyes bizottság az Ukrajna és Románia között 1997. június 2-án aláírt jószomszédi megállapodás értelmében jött létre.