„State of the Union”
2017-09-11 15:42:57
- Mózes Edith
Az Európai Parlament e heti strasbourgi plenáris ülésén a képviselők szerda reggel értékelik a Juncker-bizottság félidei teljesítményét és az EU előtt álló feladatokat, főleg, ami a polgárok biztonságát, a munkahelyeket és a gazdasági növekedést illeti.
Az Európai Parlament e heti strasbourgi plenáris ülésén a képviselők szerda reggel értékelik a Juncker-bizottság félidei teljesítményét és az EU előtt álló feladatokat, főleg, ami a polgárok biztonságát, a munkahelyeket és a gazdasági növekedést illeti. A vita a Bizottság elnökének hagyományos nyitóbeszédével kezdődik.
Jean-Claude Juncker elnök várhatóan az EU jövője kapcsán idén felvázolt öt lehetséges forgatókönyvről beszél, a frakciók pedig a 2019-es választások előtt megvalósítandó feladatokról fognak véleményt mondani.
WiFi4EU: végszavazás a közterületek behálózásáról
Ma vitázik és szerdán szavaz a Parlament az EU-szerte ingyenes wifi projekt első fázisáról, ahol több mint 5000 új helyszínt (kórházakat, könyvtárakat, stb.) kapcsolnak be egy egységes hitelesítési rendszerű hálózatba.
A digitális unió kiteljesítését szolgáló pilot projekt célja az, hogy a közterületeken mindenki ingyenesen férjen hozzá wifihez. Az ehhez tartozó pénzügyi támogatást földrajzilag kiegyensúlyozottan kell felhasználni, és aki hamarabb jelentkezik, hamarabb vehet részt a programban.
A gázellátás biztonsága
Kedden vitázik, szerdán szavaz az EP a Parlament és a Tanács által kötött informális megállapodásról, amelynek értelmében a gázellátási krízishelyzetbe kerülő tagországok ezentúl számíthatnak szomszédjaik segítségére.
Ha egy tagország bajba kerül, hivatalos vészjelzést adhat le, és az ellátás folyamatosságát lehetővé tévő segítséget kaphat szomszédjaitól. A vészhelyzetek kezeléséről szóló rendelet az energiaunió második jogszabályi pillére, ami a Parlament elé kerül. A harmadik országokkal között energiaügyi megállapodásokat szabályozó első uniós rendeletet az EP márciusban hagyta jóvá. Az új jogszabálynak még a tél beállta előtt életbe kell lépnie.
Tojásbotrány
A majd minden uniós országot érintő Fipronil rovarirtó szeres szennyezést és a riasztási rendszer javítását tárgyalja az EP kedd reggel a Tanács és a Bizottság képviselőivel.
A képviselők az élelmiszer-biztonság érdekében hozott eddigi intézkedésekről és a fogyasztói bizalom megőrzését szolgáló egyéb feladatokról kérdezik vitapartnereiket. Az EP mezőgazdasági bizottságának augusztus végi ülésén azt hangoztatták, hogy sokkal gyorsabb információcserére és szigorúbb szankciókra van szükség a csalók ellen.
A bolhák és atkák ellen bevetett Firpronil az Egészségügyi Világszervezet szerint mérsékelten veszélyes, az EU-ban a használata az élelmiszerként hasznosuló állatok kapcsán tilos. Az Európai Bizottság a szer illegális belgiumi és holland használatáról először július 20-án értesült az élelmiszerekre és takarmányokra vonatkozó sürgősségi riasztórendszeren (RASFF) keresztül. Ezek után tojások millióit kellett levenni a polcokról.
Termékek és szolgáltatások akadálymentesítése
Egy új jogszabálytervezet értelmében a fogyatékkal élő emberek a jövőben könnyebben használhatnak olyan fontos termékeket és szolgáltatásokat, mint a telefonok, ATM-ek, jegyautomaták és beléptető rendszerek – erről szerdán vitázik és csütörtökön szavaz az EP.
Jelenleg mintegy 80 millió ember él valamilyen fogyatékkal az EU-ban. Az európai akadálymentesítési intézkedéscsomag számos termék és szolgáltatás kapcsán ír elő jobb hozzáférhetőséget. A listán pénzfelvevő automaták, jegyárusító automaták és beléptető rendszerek, számítógépek, telefonok és tévék, valamint banki szolgáltatások, e-könyvek, weboldalak és rengeteg egyéb mobilalapú szolgáltatás szerepelnek. A követelmények között találjuk az épített környezet átalakítását is, ha erre az adott szolgáltatásnál (pl. közlekedésnél) szükség van. Az EP csütörtökön a tanácsi tárgyalási mandátumról szavaz.
Erdőkkel a klímaváltozás ellen
Szerdán szavaz az EP az erdők szén-dioxid-felvételének fokozása és az üvegházhatású gázok csökkentése kapcsán született jogszabályi javaslatról.
Az erdőket kivágó tagállamoknak új fák ültetésével vagy a meglevő erdők, rétek jobb kezelésével kellene kompenzálnia a kiesett szén-dioxid-felvevő kapacitást. Az európai erdők az EU teljes üvegházhatású gázkibocsátásának 10%-át nyelik el.
Ugyanakkor jelentéstervezet készül az üvegházhatású gázkibocsátásnak és -elnyelésnek a 2030-ig tartó időszakra vonatkozó éghajlat- és energiapolitikai keretbe történő beillesztéséről.
Megkezdi a munkát a terrorellenes harccal foglalkozó különbizottság
Ma választják meg az uniós terrorizmus elleni harc gyakorlati és jogi hiányosságait feltáró bizottság tagjait, az első ülésre csütörtökön kerül sor.
A Parlament júliusban döntött a különbizottság felállításáról, amely az európai terrorveszély mértékét elemzi és feltárja azokat az esetleges hibákat, amelyek hozzájárulhattak egyes terrortámadásokhoz. A 30 képviselőből álló bizottság mandátuma 12 hónapra szól, ami meghosszabbítható. A bizottságnak félidős és zárójelentést kell készítenie, és felkeres többek között parlamenteket, hatóságokat, bűnüldöző szerveket is.
Észak-koreai nukleáris fenyegetés
A kialakult válsághelyzetet tárgyalja az EP ma, kedden Federica Mogherini külügyi főképviselővel.
2016 októberi állásfoglalásában az EP felszólította Phenjant, hogy tartózkodjon minden további provokatív lépéstől és hagyjon fel a nukleáris töltetekkel folytatott ballisztikus kísérletekkel.
Állásfoglalás a nukleáris biztonság és az atomfegyverek elterjedésének megakadályozásáról (2016. október).
Az EU–Törökország kapcsolatok jövője
Ankara uniós jövője, visszalépése a jogállamiság, az emberi jogok és sajtószabadság helyzetében – ezek lesznek a fő témái a külügyi főképviselővel folytatott mai vitának. A vonatkozó állásfoglalásról októberben lesz szavazás. Az EP már júliusban megkongatta a vészharangot a török csatlakozási tárgyalások kapcsán.
Migrációs válság a Földközi-tengeren
Ma vitázik az EP a migrációs válság csillapításának lehetőségeiről a külügyi főképviselővel, Federica Mogherinivel.
A témák között szerepel az afrikai államoknak nyújtott segítség a határok menedzselésében, az európai menekültjog felülvizsgálata és Líbia stabilizálása. A balkáni útvonal lezáródása és a Törökországgal között megállapodás életbe lépése után a legtöbben Olaszországba érkeznek – tavaly 180 ezren, idén eddig majd 100 ezren. Az ENSZ szerint csak idén 2537 menekült fulladt a Földközi-tengerbe.
Szigorúbb uniós kontrollt a fegyverexportra
A tagállamoknak következetesnek kell lenniük a fegyverexport ellenőrzésében, ha pedig szükséges, ellenőrző testületet kell felállítani – várhatóan ezt akarják a képviselők.
Ma kerül napirendre, hogy mennyire működik a gyakorlatban a „katonai technológia és felszerelések kivitelének ellenőrzésére vonatkozó közös szabályok” és hogy kellene javítani a rendszeren. Szavazás szerdán lesz.
A javaslatok között szerepel, hogy a tagállamok egészítsék ki a közös álláspontot egy újabb kritériummal azért, hogy az engedélyek megadása során kellőképp vegyék figyelembe a korrupciós és emberi jogi kockázatot – illetve legyenek szankciók a szabályok alól kibújó tagállamok ellen.
Az USA után az EU28 a világ második legnagyobb fegyverexportőre. 2012 és 2016 között rekordmennyiségű fegyvert adtak el világszerte.
Korrupcióellenes fellépés a jogsérelmek visszaszorítására
A harmadik világ országaival kötött minden megállapodásban szerepeljen korrupcióellenes fejezet és a „whistleblowerek” (leleplezők) védelmét erősíteni kell, olvasható a szerdán szavazásra kerülő, az emberi jogok védelmének erősítését célzó állásfoglalásban.
A ma délután Federica Mogherinivel folytatott vitában a képviselők várhatóan azt hangoztatják, hogy a korrupció az emberi jogok csorbulásának az egyik leginkább elhanyagolt területe. A szerdán szavazásra kerülő szövegben a külügyi főképviselőt arra buzdítják, hogy tegyen többet a fokozottabb a korrupcióellenes stratégiák összehangolását célzó nemzetközi együttműködésért.
(Forrás: az Európai Parlament Tájékoztatási Irodája Magyarországon)