– a szó szinte szoros értelmében

Továbbjutott a kosárlabda-Románia-kupában a csoportkörből a Marosvásárhelyi  CSM. A C csoportban az utolsó mérkőzést a Foksányi CSM 2007 ellen győző két csapat vívta, a győztes kiléte pedig az utolsó másodpercekig kérdéses maradt. A marosvásárhelyi együttes botrányosan gyenge első negyed, egy hajszálnyival jobb második negyed, és fizikai küzdelemmel bőven megspékelt második félidő után gyakorlatilag visszaverekedte magát a meccsbe, majd szinte kiengedte a kezéből a végére a sikert. Küzdeni akarásból megérdemlik a tízest, minden egyébből azonban csak a győzelem miatt jár az átmenő jegy.

Elképesztően rosszul kezdte a mérkőzést a házigazda alakulat, amely – talán a Foksány elleni könnyed siker következtében – kissé lábujjhegyen lépett pályára. Csak akkor kezdett kissé jobban odafigyelni, amikor már nagyon elhúzott az ellenfél, 16 ponttal is, szünetre pedig 14 pont hátránnyal vonult. Néhány elgondolkodtató adat: csupán az első negyedben hét (!) támadó lepattanót gyűjtöttek be a galaciak, ugyanannyit, mint a CSM összesen. Galac öt triplát dobott csak az első tíz percben, míg a vásárhelyiek a teljes első félidőben egyet sem (0/10). Az első félidőben már 11 eladott labdánál tartott a városi sportklub, igaz, ez a második félidőben sem javult sokat. 20 eladott labda egy felnőtt-kosárlabdamérkőzésen pedig nagyon-nagyon sok.

Ami megváltozott a második játékrészben, hogy a marosvásárhelyiek sokkal harcosabban jöttek vissza az öltözőből. Miután a játékvezetés igencsak szabadon hagyta a meccset, a pályán egyfajta lövészárok-háború bontakozott ki, néha amerikai futballt megszégyenítő ütközésekkel, ádáz csatával minden egyes labdáért palánk alatt és a félkörön túl, álló és néha fekvő helyzetben. Ez a végletekig fokozott fizikai küzdelem segítette visszakapaszkodni a hazai csapatot. A rövidebb kispadú galaciakat kimerítette ez a csata, ráadásul a lelátókról érkező lélektani nyomást is érezhették, mert egyre kevésbé voltak pontosak, a szünetben még 50%-os triplamutatójukat lerontották 31%-ra. Eközben a továbbra is túl sok eladott labda dacára a CSM lassan visszakapaszkodott, 68:68-nál pedig egyenlített.

Az utolsó percek idegtépőek voltak, mindkét oldalon rengeteg hibával. Három perccel a vége előtt Galacnak ismét négy pont előnye alakult ki (76:80), s a következő két marosvásárhelyi támadás ráadásul eredménytelen maradt! Végül 68 másoperccel a vége előtt Gajović szerzett két pontot, s miután egy újabb galaci kísérlet nem hozott pontot, Martinić dobása sem talált be. Ám Sánta megszerezte a támadó lepattanót és Jeremić 30 másodperccel a vége előtt bevágott egy triplát, az egyetlen hármasát ezen a meccsen.

Ruffin dobása célt tévesztett, Martinić ellen pedig sportszerűtlen szabálytalanságot követett el. Noha csak tíz másodperc volt még hátra, így sem volt még vége. Martinić csak az egyik szabaddobását értékesítette, aztán az oldalbedobás után labdát vesztett, Ionescu szerezte meg. Bőven volt még ideje Galacnak legalább az egyenlítésre, ám Patasuri passzát Martinić még elcsípte, jóvátéve előbbi hibáját.

A győzelemnek köszönhetően a CSM ott lesz a kupa nyolcas döntőjében, amelyet február 13-18-a között rendeznek. A nyolcas döntőben a hat csoportgyőztes mellett a két legjobb második helyezett is ott lehet, s ez a szabály ismét megmutatta a jelenlegi lebonyolítási rend visszásságait. Miután a tavaly a CSM azért maradt le a nyolcas döntőről, mert az egyik csoportot később játszották, és pontosan tudták, milyen eredmény kell a másodiknak a továbbjutáshoz, ezúttal három csoportban is csillagászati eredményekkel nyertek a továbbjutásra esélyesek. Gyalázatos a Nagyváradi CSM – Bukaresti Dinamo 121:39-es végeredménye, s nem tudjuk sajnálni a Brassói Coronát sem, amely nem kevesebb, mint 53 ponttal nyert – ám ez sem volt elég.

Fotó: Nagy Tibor

Kosárlabda-Románia-kupa, C csoport, 3. mérkőzés: Marosvásárhelyi CSM – Galaci CSM 82:80 (19-28, 17-20, 25-20, 21-12).

Marosvásárhely, Simon László Sportcsarnok, 1300 néző. Vezette: Stretea Máté András (Nagyvárad), Șerban Rașoga (Ploiești), Vlad Dumitrescu (Bukarest). Ellenőr: Doru Vinași (Kolozsvár).

Marosvásárhely: Martinić 23 pont (1), Lowrance 13, Sánta 11, Borșa 9 (1), Jeremić 7 (1), Gajović 6,  Person 5,  Bölöni 5 (1), Sólyom 3, Paliciuc. Kispadon: Mureșan, Nistor.

Galaci CSM: Razdevšek 23 pont (1), Ionescu 19 (5), Ruffin 15 (3), Johnson 8, Patasuri 5, Ciotlăuș 4 (1), Calenic 4, Swopshire 2, Boghean. Kispadon: Brăilescu, Buboiu.