2024. july 2., Tuesday

A magyar kézilabda-válogatott 33-25-re kikapott Norvégiától az olimpiai kvalifikációs világbajnokság 5-8. helyéért rendezett pénteki mérkőzésén Stockholmban.

A várakozásoknak megfelelően gyors, pontos játékkal kezdtek a skandinávok (5-2), de az egyre jobban – és a két nappal ezelőttihez képest sokkal jobban – védekező magyarok csakhamar egyenlítettek (6-6). Erre távoli átlövésekkel reagáltak a kétszeres vb-ezüstérmes norvégok, és 10-7-nél megint három találat volt az előnyük. José María Rodríguez Vaquero szövetségi kapitány már az első félidőben lehetőséget adott Szöllősi Szabolcsnak és Ligetvári Patriknak, akik a korábbi mérkőzéseken kevés játékidőt kaptak. Bár Hanusz Egon és Ligetvári vezérletével a csapat felzárkózott 12-11-re, a folytatásban a támadásban elkövetett hibákat villámgyors ellenakciók végén rendre megbüntette az ellenfél, amely 16-12-re ellépett, a szünetben pedig három góllal vezetett.

A játék képe a második félidőben sem változott, a támadásban elkövetett hibák számából eredt az alapvető különbség a két csapat között, és az határozta meg az eredmény alakulását is. Előbb a magyaroknak volt egy 4-1-es sorozatuk, majd a norvégok egy 5-1-es szériával a játékidő háromnegyedénél eldöntötték a meccset (24-19). A skandinávok – akik ekkor már sokkal hatékonyabban védekeztek ellenfelüknél – ezzel nem elégedtek meg, tovább növelték előnyüket (30-22), és végül az erőviszonyoknak megfelelő, fölényes győzelmet arattak.

A két csapat 32. egymás elleni mérkőzésén 18 magyar győzelem és két döntetlen mellett 12. alkalommal nyertek a norvégok.

Lékai Máté (b) gólt dob, szemben Torbjorn Bergerud norvég kapus (k) és Kevin Maagero Gulliksen (j) a férfikézilabda olimpiai kvalifikációs világbajnokság 5-8. helyéért játszott Magyarország – Norvégia mérkőzésen Stockholmban 2023. január 27-én

Fotó: MTI/Kovács Tamás

Kézilabda-vb, az 5-8. helyért: Norvégia – Magyarország 33-25 (16-13).

Stockholm, Tele2 Aréna, vezette: C. Bonaventura, J. Bonaventura (franciák).

Norvégia: Bergerud – Björnsen 3 gól, Gullerud 1, Röd 1, O’Sullivan 2, Sagosen 7 (1), Barthold 4, cserék: Saeveras (kapus), Överjordet 4, Reinkind 2, Överby 4, Johannessen 3, Gröndahl, Guilliksen 2, Blonz.

Magyarország: Mikler R. – P. Rodríguez 3 gól, Ilic Z. 1, Hanusz 1, Bánhidi 1, Bodó 5, Bóka 1, cserék: Rosta M., Sipos A. 1, Lékai 6 (6), Szita, Ligetvári 4, Szöllősi Sz. 1, Ancsin G. 1.

Kiállítások: 4, illetve 6 perc.

Hétméteresek: 2/1, illetve 7/6.

Mestermérleg

* José María Rodríguez Vaquero (Magyarország): „Mentálisan és fizikálisan is jobbak voltunk, mint két napja, a Dánia elleni súlyos vereség alkalmával, körülbelül ötven percig jó meccset játszottunk, de utána sajnos elléptek a norvégok, és onnan már képtelenek voltunk visszajönni. Az olyan csapatok, mint Svédország, Dánia vagy Norvégia mindig gyors lerohanásokkal és gólokkal büntetik a hibáinkat, a labdaeladásainkat. Ellenük hatvan percig kell összpontosítani, és hatvan percig kell magas szinten kézilabdázni. Játékosaink becsülettel tették a dolgukat, akartak és mindent megtettek a pályán. Láttam a tüzet és a küzdőképességet rajtuk, emiatt boldog vagyok és büszke. Persze, az eredmény láttán nem vagyunk boldogok, mert mindig győzni akarunk, és amikor nem sikerül, csalódott vagyok.”

* Jonas Wille (Norvégia): „Nehéz volt ez a meccs, mert alig vagyunk túl a spanyolok elleni vereség miatti csalódáson, de a magyarok ellen minden energiánkkal javítani akartunk, ami sikerült, ezért büszke vagyok a játékosaimra. Tíz-tizenöt percenként cserélni tudtam, és mindenki odatette magát, hatvan percen át százszázalékos teljesítményt nyújtottunk, támadásban elkaptuk a fonalat, ez a siker igazi csapatmunka volt.”

Kis híján újabb piros lapos csúcs

Rosta Miklóst az 52. másodpercben piros lappal végleg kiállították, mert úgy lőtt a hálóba egy büntetőt, hogy a labda súrolta a kapus fejét. A Szeged beállója nem döntötte meg Sipos Adrián „csúcsát”, mert utóbbi a 48. másodpercben kapott pirosat a Portugália elleni csoportmeccsen.