A csoportjában éllovas magyar labdarúgó-válogatott 2-1-re legyőzte szombaton a vendég szerb csapatot Európa-bajnoki selejtezőmérkőzésen, így, ha kedden Litvániában is begyűjti a három pontot, akkor kijut a jövő évi németországi kontinenstornára.

Telt ház és fantasztikus hangulat fogadta a kivonuló csapatokat. A magyar szurkolók az egyik kapu mögötti részt mind a három szinten piros-fehér-zöldbe borították, emellett felhúzták Rózsa Sándor arcképét, és a híres betyár egyik mondásával üzentek a válogatottnak: „ha mindönki úgy tösz, ahogy tönni köll, akkó mindön úgy lösz, ahogy lönni köll”.

Az első öt percben egyértelműen Marco Rossi szövetségi kapitány tanítványai voltak kezdeményezőbbek, a hazai csapat támadólag lépett fel, próbálta irányítani a játékot, de később kiegyenlítetté vált a találkozó, és többnyire a két büntetőterület között zajlott a játék. Az első igazán veszélyes akciót negyedóra elteltével a szerbek vezették, a magyar ellentámadásnál pedig Szoboszlai csinált bolondot a védőjéből, azonban Nego 16 méteres lövését blokkolták. A szögletből aztán ismét a vendégek vittek végig egy gyors kontrát, két támadó vezette a labdát egy magyar védőre, de végül Dibusz lefülelte Zivkovic kulcspasszát. Amit a szerbek nem tudtak gólra váltani, azt néhány perccel később a magyarok igen: Sallai a jobb szélen indította Negót, aki betört a büntetőterületre, majd középre gurított Varga Barnabáshoz, a ferencvárosi támadó pedig közelről a jobb alsó sarokba lőtt, ezzel idénybeli 19. találatát szerezve (1-0). A góltól még jobban felbátorodott a magyar csapat, amely ebben a periódusban uralta a játékot, volt is néhány ígéretes akciója, de nem sikerült növelnie az előnyét. A vendégek ezek után kissé váratlanul egyenlítettek: a 33. percben, jobb oldali szöglet után Pavlovic a jobb alsó sarokba csúsztatott (1-1). A szerbek öröme azonban alig egy percig tartott, mert Sallai bombagólja visszaállította a két csapat közti egygólos különbséget: a középkezdés után Nego megindult a jobb oldalon, a Freiburg támadójához emelt, aki egy pattanás után 20 méterről a jobb felső sarokba bombázott (2-1). A szünetig hátralévő bő tíz percben többet volt a labda a szerbeknél, de ismét mezőnyjátékkal telt az idő, komoly helyzet nélkül.

Sallai Roland (b2) és Kerkez Milos (j2), valamint a szerb Sasa Lukic (b) és Strahinja Erakovic (j)

Fotó: MTI/Kovács Tamás

Térfélcserét követően hatalmas lendülettel vetették magukat a küzdelembe a szerbek, és beszorították a magyar csapatot. A fölényük kétszer is góllá érett, de mindkét találatot érvénytelenítette a bíró les miatt, így a hazaiak megúszták az első tíz percet, utána pedig kiszabadultak a szorításból. Bár a folytatásban is többet birtokolták a labdát a vendégek, fölényük korántsem volt már annyira nyomasztó, sőt, a veszélyes magyar kontrák egyikének végén Varga Barnabás a keresztlécre fejelte a labdát. Az ismét megélénkülő mérkőzésen a szerbek is közel kerültek az egyenlítéshez, ugyanis egy támadáson belül Tadic és Pavlovic is a bal kapufát találta telibe. A lüktető és élvezetes csata Bolla ziccerével folytatódott, de Sallai remek passza után a Servette futballistája eltévesztette a bal alsó sarkot. Az utolsó negyedórában a magyar nemzeti együttes már próbálta tördelni a játékot, hogy megőrizze minimális előnyét a lefújásig, de ha lehetősége volt, ugyanúgy támadásba lendült, ezekben pedig nagyobb veszély volt, mint a szerb akciókban. A hatperces hosszabbításban kissé beszorult a magyar válogatott, de kivédekezte a hátralévő időt, így az Eb-részvétel kiharcolásának küszöbére ért.

A lefújás pillanatában a két csapat játékosai még összeakaszkodtak – Kalmár második sárgával piros lapot is kapott –, de miután szétválasztották a feleket, a magyar futballisták és a szurkolók érezhetően már-már a kijutást ünnepelték együtt.

Az immár kilenc mérkőzés óta veretlen nemzeti együttes a mostani sikernek köszönhetően kedden Kaunasban úgy lép pályára, hogy ha legyőzi Litvániát, akkor bebiztosítja sorozatban harmadik Eb-részvételét, és az 1986-os világbajnokság óta először egyenes ágon, pótselejtező nélkül jut ki egy világversenyre.

Labdarúgó Eb-selejtező, G csoport, 7. forduló: Magyarország – Szerbia 2-1 (2-1).

Budapest, Puskás Aréna, 58.215 néző, vezette: Francois Letexier (francia).

Magyarország: Dibusz – Fiola (74. Botka), Lang, Szalai A. – Nego (62. Bolla), Nagy Á., Styles (62. Kalmár), Kerkez – Sallai (74. Kata), Szoboszlai – Varga B. (84. Ádám).

Szerbia: V. Milinkovic-

Savic – Erakovic (46. Tadic), Milenkovic, Pavlovic – Zivkovic (75. Radonjic), Gudelj, S. Milinkovic-Savic, Terzic (46. Kostic) – Lukic (84. Ratkov), Mitrovic, Gacinovic (Djuricic, 67.).

Gólszerzők: Varga B. (21.), Sallai (34.), illetve Pavlovic (33.). Sárga lap: Varga B. (78.), Botka (90+3.), Kalmár (90+4., lefújás után), illetve Milenkovic (77.). Kiállítva: Kalmár (a lefújás után).