A napokban ismertették az általános iskolák 5-8. osztályainak új kerettantervét.
A napokban ismertették az általános iskolák 5-8. osztályainak új kerettantervét. Ami ezúttal is egy egyetemi tanár irányításával készült el, aki bármennyire is elismert a legfelsőbb tudományos körökben, az eredmény szerint kevés fogalma van arról, hogy mire képes a romániai általános iskolás gyermekek többsége. Az alapszerkezetet megőrző és új tantárgyakkal dúsított tanterv megalkotóit látszólag nem érdekelték az évek óta hangoztatott kifogások: sok a tanóra, a gyermekek túl hosszú ideig tartózkodnak az iskolában, mégsem jut elegendő idő az ismeretek begyakorlására. Rengeteg a házi feladat, amivel egy közepes vagy gyengébb képességű gyermek nem tud megbirkózni, sőt, kevés kivételtől eltekintve a jobbak sem, ha nem járatják különórákra a szülők.
Az új tanterv törzsanyaga az ötödik osztályban heti 25, tehát napi öt órát tesz ki (a választható tantárgyakkal együtt 26-28-at), hatodik osztályban heti 27 órát (a választható tantárgyakkal 28-30-at), hetedik osztályban heti 30 órát (illetve 31-33-at), nyolcadikban heti 30 órát (illetve 31-34-et). Ne feledjük el, hogy a tervezet a román tannyelvű osztályok számára készült, a nemzetiségi diákok tantervét ugyanis egy későbbi időpontra ígérik. Ha a fent említett óraszámokhoz hozzáadjuk az anyanyelvi órákat, akkor a nemzetiségi diák a 2017-es tanévtől napi hat-hét órát kell az iskolában tartózkodjon abban az esetben is, ha semmilyen szabadon válaszható tantárgy sem szerepel az órarendjében. A házi feladat elkészítéséhez szükséges időt is hozzászámítva, naponta több mint tíz órát kellene tanulással töltenie egy diáknak. Ezt csak néhányan bírják ki, a többiek lemaradnak vagy feladják, az illetékesek pedig továbbra is csodálkoznak a felmérők eredményén.
A tanterv szerkesztői nagylelkűen megváltak heti egy románórától az ötödik osztályban. Bevezették viszont ötödiktől nyolcadikig az informatikaórát, a gyakorlati ismereteket oktató technológiaórát, a társadalmi nevelési órákat. Nőtt a történelemórák száma, és minden osztályban lesz egy személyiségfejlesztésre és tanácsadásra szánt óra is hetente. A sokat hangoztatott egészségügyi nevelés csak választható tantárgyként szerepel, mivel az ortodox egyház nem ért egyet azzal, hogy „szexuális ismereteket is oktassanak” az általános iskolában.
A felvetésre, hogy túlzsúfolt a tanterv, az illetékesek válasza az volt: jó dolog, ha a diákok többet tartózkodnak az iskolában, mert a szülők munkaideje hosszabb, ezért jó néven veszik, ha gyermekeik felügyelet alatt vannak (???).
Egyet is érthetnénk a nagylelkű gesztussal, ha a diákok ezt az időt például mozgással, sporttal töltenék, amire a mai ülő életmódhoz szokott és a mobiltelefonjához tapadt nemzedéknek a heti két testnevelésóra mellett a legnagyobb szüksége volna.
De szokás szerint az illetékesek újra elvetették a sulykot, s az új tanterv olyan lett, mint egy zsúfolt szekrény, amiből az ölébe ömlik a ruha annak, aki kinyitja.