Arthur Rimbaud A kredenc című verse – Tellér Gyula fordításában – mintha november fanyar meséivel üzenne.
Hatalmas tölgykredenc. Faragott barna fája
vén s mint vénséges arc: nyájasdad és nyugodt.
Ajtaja nyitva van, s körül a félhomályba
mint óbort, ont nehéz, bódító illatot.
Csupa avítt kacat van belegyömöszölve,
megsárgult és dohos vászon, gyűrött ruha,
asszonyé, gyermeké, kifakult, régi csipke,
nagyanyák sáljai, díszük: griff-figura.
S találni benne még medaillont és levágott
ősz s szőke tincseket, arcmást, szikkadt virágot,
melynek szagát gyümölcs szaga tetézi meg.
– Vénséges vén kredenc, mesék tudója: várod,
hogy szólalhass, s szavad súrlódik és zizeg,
ha két nagy és sötét ajtód lassan kitárod.
Arthur Rimbaud A kredenc című verse – Tellér Gyula fordításában – mintha november fanyar meséivel üzenne. 126 éve, 1891. november 11-én indult utolsó útjára a költészet legnagyobb kalandora. November kredencének csikorduló ajtaja mesékkel izen a mának, megfontolandókat.
„mindannyian ugyanazon a bolygón élünk, és mindannyian a bioszféra részei vagyunk; …az emberiség jövője elválaszthatatlanul összekapcsolódik a globális létfenntartó rendszerek megőrzésével és az élet valamennyi formájának fennmaradásával. Felszólítjuk a világ valamennyi nemzetét arra, ismerjék el annak sürgető szükségességét, hogy a természet- és társadalomtudományokból származó ismereteket az emberi szükségletekre használják fel anélkül, hogy visszaélnének ezekkel az ismeretekkel. A tudománynak az egész emberiséget kell szolgálnia, és biztosítva a természet és a társadalom teljesebb megértését, hozzá kell járulnia egy mindenki számára jobb életminőség és egy egészséges és termékeny környezet biztosításához a jelen és a jövő nemzedékei számára.”
E szöveg 1999-ben, az UNESCO az év júniusában Budapesten szervezett Tudomány a huszonegyedik századért: új elkötelezettség című konferenciáján záródokumentumként született. Akkor döntöttek arról is, hogy november 10-ét a tudomány a békéért és a fejlődésért világnapjává nyilvánítják.
November 10-én, 1759-ben, 258 évvel ezelőtt született Az örömhöz szerzője, Friedrich von Schiller is. Gondolatait sokan ismerhetjük, talán éppen Rónai György tolmácsolásában:
Gyúlj ki, égi szikra lángja,
szent öröm, te drága, szép!
Bűvkörödbe, ég leánya,
ittas szívünk vágya lép.
Úgy fonjuk szent kötésed,
mit szokásunk szétszabott.
Egy-testvér lesz minden ember,
hol te szárnyad nyugtatod.
Milliók ti, kart a karba!
Gyúljon csók az ajkakon!
Túl a csillagsátoron
él mindnyájunk édesatyja!
(…) Ő a rúgó, ő az élet
ösztökéje: az öröm;
tőle, tőle jár a létnek
óraműve bölcs körön;
csíra szárba tőle szökken,
mennynek napja tőle kél;
szférákat hajt mély ködökben,
hova látcső el nem ér. (…)
E gondolatok zenei tükrözete Beethoven – már süketen írt – IX. (d-moll) szimfóniájának utolsó tétele, az Örömóda. A klasszikus zene egyik legismertebb alkotása az UNESCO listája szerint a világ emlékezete program része. Majd fél évszázada szöveg nélküli részlete az Eurovízió műsorainak indító zenéje volt, ma az Európai Unió hivatalos himnusza.
141 éve, 1876. november 10-én született Nagybányán Kazay Endre gyógyszerész, az első magyar nyelvű gyógyszerészeti lexikon szerkesztője. Négykötetes Gyógyszerészi lexikonja 1900-ban jelent meg szülővárosában. Kémiával, csillagászattal, meteorológiával, zeneesztétikával, irodalommal, fizikai eszközök szerkesztésével, címertannal, antropológiával, geológiával, pirotechnikával is foglalkozó polihisztor volt. Cikkei jelentek meg a Gyógyszerészeti Hetilapban, a Gyógyszerészi Közlönyben, a Magyar Chemiai Folyóiratban, az Időjárásban, a Természettudományi Közleményekben.
Napra rá, 11-én már Szent Mártont ünnepeljük. Immár 1700 éve. A nagylelkű katonaszent, Tours püspöke, Kr. u. 317-ben, mások szerint egy évvel hamarabb született Savariában (Szombathely).
Az advent előtti utolsó ünnepi étkezés a Márton-napi lúdlakoma. Az új bornak Márton a bírája, ezen a napon készítik a friss marcipánt is. Aki Magyarországon Márton éjszakáján álmodik, boldog lesz – így a mondás, s bizony ez utóbbinak is igazsága van: „Márton olykor fehér lovon jár.”
Ej, ej, garázda tél apó!
Ki ördög hítta kelmedet,
Hogy sz. Mártonnap tájba’ hó
Borítja házi telkemet?
– így dorgálja Arany János 1850. novemberében írt Téli versében tél apót. –
(…) De én kemencém oldalán
Csak fumigálom a telet;
Megfér kívül szobám falán!
Ne bántsa ezt a kis helyet.
Most fázok, mert van benne mód
Míg el nem ég félölnyi fám:
Akkor... ha elrontom a szót
És fázom, – nem az én hibám.
12-én emlékezzünk meg arról, hogy 1888-ban olvasta fel Eötvös Loránd a Magyar Tudományos Akadémia Matematikai és Természettudományi Osztályának ülésén a Vizsgálatok a gravitáció jelenségeinek körében című értekezését. Ez volt első közlése a földi nehézségi (gravitációs) erőtér megismerésére, felderítésére vonatkozó kutatásairól. Ezzel a bejelentéssel indította el élete végéig tartó, korszakos jelentőségű kísérleteinek és tanulmányainak sorát. Hadd idézzek azonban most A fizika tanításáról az egyetemen című rektori beszédéből:
„Az emberi tudás könyvében bizonyára nincsen fényesebb lap, mint az, a melyre Galilei mechanikája és Newton gravitáczió-elmélete van följegyezve. Ha ezt a lapot elolvassuk, az eredmények nagyszerűségénél, az egész rendszernek részarányos művészi felépítésénél még inkább bámulatra ragad, és még többre tanít az az elfogulatlan ítélet, mely a gondolatmenetnek minden állítását valódi értékében tünteti fel és mely, bár lépten-nyomon tudásunk korlátoltságára int, tudásvágyunknak mégis megnyugvást szerez az által, hogy legalább számot ad arról, mennyire közelítettük meg az igazságot. A természettudományoknak nincsen más ilyen fényes lapjok; vannak ugyan meglepőbb kísérleti eredményei, vakmerőbb következtetései és pontosabb mérései, de nem jött még el a mester, ki azokból olyan egészet tudott volna alkotni, mint a milyen naprendszerünk mechanikája.”
Lőrincz József Galilei versciklusának Őszi ars poeticájában olvasom:
Az ősz a nyár tüzeit színekre váltja.
Tanulj meg színesen szólni.
Ha szólsz,
Vetkőzz anyaszült igazságra.
Légy maga az igazság!
Sose tagadd meg azt!
Földig aláz a szó mindenkit,
Ha nem igaz.
A 130 éve, 1887. november 14-én Brassóban született Áprily Lajos November versével fejezem be e heti sétámat:
Még fény ölel, remegő sugarak.
De szél jár és levelek hullanak.
El ne seperje innen senki se:
A teraszunk őszi poézise.
Hív a pirók. Egyhangú, bús a dal.
November hangja. Vajon hova csal?
Egy mélabús meseországba tán,
ahol ezer pirók süvölt a fán.
Hosszúra nyúlt az út, anyám,
sok volt a seb, s a béke késett.
S ma mégis, mégis köszönöm
világra szülő szenvedésed.
Annak reményében, hogy a Márton-napi álom boldogságot hoz egész nagy Magyarország területén, maradok kiváló tisztelettel.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató