Egy bizonyos: nem panaszkodhatnak az izgalmas mérkőzések hiányára a marosvásárhelyi városi sportklub kosárlabdacsapatának szurkolói. Örülni azonban csak a legutóbbi, a SCM U Craiova elleni hazai találkozó után örülhettek, miután három erősen bosszantó, egyetlen támadásnyi különbséggel elvesztett meccs után most végre fordítva történt, és két ponttal nyertek George Trif tanítványai.

A Craiova elleni mérkőzés is bebizonyította, hogy rendkívül kiegyensúlyozott a mezőny a férfi-kosárlabdabajnokságban, hiszen olyan ellenfelet győzött le újoncként a CSM, amely kiválóan szerepel az európai kupában.

Nemcsak a végeredmény volt szoros, az egész meccs nagyon kiegyensúlyozott volt, egyik fél sem tudott öt-hat pontnál nagyobb különbséggel vezetéshez jutni. Egész a negyedik negyedig, amikor a CSM-nek sikerült hét pontra elhúznia, ez sem volt elég azonban ahhoz, hogy végleg lerázza az ellenfelét. Craiova taktikai szabálytalanságokat követett el, s amikor Person két pontot szerzett, akkor Hopkins úgy válaszolt hárommal, hogy a második szabaddobását nekivágta a gyűrű élének, majd – tudva, hová pattan vissza a labda – megszerezte a lepattanót, aztán egy kétpontost. Az idő lejárta előtt négy másodperccel, egypontos hazai vezetésnél Person első szabaddobása kimaradt, a másodikkal már nem kockáztathatott, így Watsonnak még volt ideje egy kétségbeesett triplakísérletre, ám a vásárhelyiek szerencséjére ez kimaradt.

Három tényezőt emelnénk ki a siker felé vezető úton. Az egyik Jonathan Person, aki, ha kellett, betörésből, ha kellett, távolról hozta mindig vissza játékba a csapatot, ha az ellenfél időlegesen vezetéshez jutott, ellensúlyozva ezzel egyrészt Martinić gyengébb formáját, másrészt azt, hogy Sánta nemigen tudott érvényesülni a palánk alatt Nikolić fojtogató emberfogása miatt. A másik Bölöni Tamás súlyos sérülése utáni visszatérése a csapatba. Bölönit George Trif csak a második félidőben küldte be azzal a megbízással, hogy kapcsolja ki az ellenfél játékmesterét, Giordan Watsont. Akár szabálytalanság árán is, a kiállítás kockáztatásával. Bölöni azonban „tisztán” oldotta meg a feladatot, mi több, egy triplával is segített. A harmadik a játékvezetők döntése két perccel és 13 másodperccel a vége előtt, 67:66-os állásnál, hogy ki is dobhatja be a craiovai kosár alól a labdát, vagy más szempontból, hogy kit érintett utoljára. Elsőre Ciprian Stoica Craiovának adta a birtoklás jogát, azonban a marosvásárhelyi kispad nagyon hasznosan kért ezúttal újranézést, a videó pedig megfordította a döntést. A birtoklást Martinić a labda kétszeri visszaszerzése után két pontra váltotta, ez alapozta meg végül a szoros győzelmet.

Ami biztos, hogy akarásból, küzdőszellemből nincs hiány, azonban a játék minőségén, a statisztikákon a CSM-nek van még mit javítania. Az 50% alatti dobóhatékonyság, különösen közelről, alacsonynak tűnik, a szabaddobások 57%-os értékesítési aránya pedig egyenesen gyenge. Ha egy kicsit is jobban dobnak a csapat játékosai, máris elkerülhető lett volna a szoros végjáték.

A CSM lapzárta után lépett ismét pályára, amikor az eddig a mérkőzésig veretlen Rapid volt az ellenfele a Ligetben.

Fotó: Nagy Tibor

Kosárlabda Nemzeti Liga, 2. forduló: Marosvásárhelyi CSM – SCM U Craiova 75:73 (15-18, 19-11, 18-19, 23-25)

Marosvásárhely, ligeti sportcsarnok, 1400 néző. Vezette: Ciprian Stoica (Nagyszeben), Alin Faur (Temesvár), Șerban Rașoga (Ploiești). Ellenőr: Marius Marinescu (Bukarest).

CSM Marosvásárhely: Person 23 pont (3), Gajović 13 (1), Lowrance 9 (1), Șolopa 9, Martinić 6, Sánta 5, Borșa 5 (1), Bölöni 3 (1), Sólyom 2, Engi-Rosenfeld. Kispadon: Nistor, Mureșan.

SCM U Craiova: Watson 18 pont (1), Mijović 12 (2), Palmi 11 (2), Hopkins 10 (1), Nikolić 8, Flanningan 5, Edwards 4, Coconea 3 (1), Blaj Voinescu 2, Țibârnă. Kispadon: Rogobete, Vlad.

Kosárlabda Nemzeti Liga, 6. forduló:

* A konferencia: Kolozsvári U-BT – Zsilvásárhelyi CSM 92:62, SCM U Craiova – Nagyszebeni CSU 97:72. Az előző fordulóból: Nagyszebeni CSU – Bukaresti Rapid 74-78.

* B konferencia: CSO Voluntari – Bukaresti CSA Steaua 77:79, Nagyváradi CSM – Konstancai CSM Athletic 98:79, Bukaresti Laguna Sharks – Galaci CSM 46:61, Temesvári OMHA Mozzart Bet – Bukaresti Dinamo 91:74. Az előző fordulóból: Bukaresti Dinamo – CSO Voluntari 74:70. A 7. fordulóból előre hozott mérkőzésen: Galaci CSM – Nagyváradi CSM 75:84.

Sirius-vereség Kolozsváron

A Sirius női kosárlabdacsapata újabb vereséget szenvedett a női Nemzeti Ligában. Ezúttal Kolozsváron, az U otthonában kapott ki 55:50-re egy olyan ellenféltől, amely képességeit tekintve a marosvásárhelyieknél szerényebb kvalitású csapatnak számít a bajnokságban.

A vendégcsapatnak a harmadik negyed vége felé megnyugtatónak tűnő tízpontos előnye volt, a végére azonban „elfogyott” a csapat, és nem várt vereséget szenvedett.

A marosvásárhelyi együttes most azzal vigasztalódhat, hogy három játékosát is meghívták hazája válogatottjába: Sólyom Sára Ausztria, Anastasija Podunavac Szerbia, Vita Horobec pedig Ukrajna csapatában szerepel a következő két héten.