Sziget a Szigeten
2017-08-24 13:28:49
- Nagy Székely Ildikó
A magyar főváros nyári arcát körvonalazza, színeket, hangulatokat villant fel rövid sorozatunk.
A magyar főváros nyári arcát körvonalazza, színeket, hangulatokat villant fel rövid sorozatunk. A teljesség igénye nélkül vonultat fel pillanatokat a júliusi Budapesről, mindössze annyit, amennyit egy egyhetes kirándulás során láthatatlan élménybőröndjébe gyűjthet, és hazacipelhet az utazó.
*
Hűvösebb nyárvégi napokon gondolataim az elmúlt hetek, hónapok fürdőhelyein kalandoznak. Mind közül az egyik legnagyobb élményt a margitszigeti Palatinus strand jelentette.
Azon a július eleji vasárnapon több száz hűsölni vágyó várakozott a pénztárablakok előtti sorokban. Keleti arcok, hosszú szoknyák, nejlonszatyros, hangos társaságok között csapongott a tekintetem, a tömegben kevés volt az igazán pestinek tűnő, kimérten elegáns vagy fiatalosan laza fürdővendég. Azt hittük, fél órába is beletelik, amíg belépőjegyet válthatunk, de 15 perc sem telt el, és már meg is kaptuk a sárga karszalagot. Csomagunkra senki sem volt kíváncsi, üdítőt, harapnivalót is bevihettünk a zöldövezetével, tiszta vizű, kellemes medencéivel hívogató, árnyas fák őrizte vizes szigetre. (Ott láttam először strandon sétáló gólyát, de nem ez volt az egyetlen meglepetés.) Aquafitnesz, zenei kísérettel óránként beharangozott hullámfürdő, meleg vizű medencék, amelyek vize esőben a legsimogatóbb, a megéhezőnek, szomjazónak sorszámot adó büfék villámgyorsasága, és mindenekelőtt a természetközelség – címszavakban ez maradt meg bennem a Palatinus strandon eltöltött órákból. Szigetbe rejtett sziget volt ez a hely nekem, tisztás a betonrengetegben, amelybe az este megérkeztével újra jó volt visszatérni.
„Készületlenül” mentem a margitszigeti fürdőhelyre, semmit nem tudtam a történetéről, sorsa alakulásáról. Mulasztásomat ezúttal a létesítmény honlapját átböngészve pótolom.
A Palatinus Strandfürdő volt az első szabadtéri fürdőhely Budapesten. 1919-től üzemel, de véglegesen 1921-ben nyitották meg. Akkoriban három medencével és egy úgynevezett kosaras uszodával rendelkezett. A nagymedence több mint 5000 m2-es vízfelületével Európa legnagyobb strandmedencéje volt. 1937-ben kezdték bővíteni, ekkor épült a központi öltöző és a hullámmedence, amelynek falát Bálint Endre festőművész szürrealista mozaikja díszíti. Ennek megrendelését a hatvanas évek közepén a medence átalakítása tette szükségessé.
2002-ben a kor igényeinek megfelelően építették át, és látták el vízforgató berendezésekkel a medencéket. A nagymedencét három részre – úszó-, élmény- és strandmedencére – osztották, úgy, hogy közben megőrizték az egybefüggő vízfelület hatását, a strand ugyanis műemléki védettség alatt áll. Az élménymedencébe sodrófolyosót, vízsugármasszázst, nyakzuhanyt és látványszökőkutakat is beépítettek. 2013-ban a termálmedencét korszerűsítették, ekkor kaptak helyet a strandon az óriáscsúszdák is. A lesiklás élménye a multimédiás csúszdában a legteljesebb, ahol zene és fényjáték kíséri a vizes kalandot.
A Palatinus strand pár éve felkerült a legszebb kültéri úszómedencéket összegző listára, amelyet a The Guardian brit napilap tett közzé honlapján. Az olvasók szavazatait összesítő listán a magyar mellett amerikai, ausztrál, brit, portugál, dél-afrikai és szingapúri helyszínek szerepelnek.
Idén július közepén adták át a fürdő fedett egységét. Szeptembertől a beltéri medencéken kívül egy kültéri termálmedence és egy szintén kültéri, 26 fokos vizű úszómedence is várja a vendégeket. Szintén szeptemberben kezdődik a fürdő előterét egykor díszítő Pekáry István: Dál-kisasszonyok násza című falkép rekonstrukciója is az eredeti színterv alapján. A munkálat befejezése november közepén várható.