Lehet kampányakciónak nevezni a marosvásárhelyi tanács RMDSZ-frakciójának múlt csütörtöki látványos kivonulását a tanácsülésről, faültetését a Budai Nagy Antal utcában.
Lehet kampányakciónak nevezni a marosvásárhelyi tanács RMDSZ-frakciójának múlt csütörtöki látványos kivonulását a tanácsülésről, faültetését a Budai Nagy Antal utcában. Talán az is, a kampány része. De lehet, hogy nekik is elegük lett abból, hogy nap mint nap újabb városrészeken látják a megcsonkított egészséges fákat, és így tiltakoztak a durva, szakszerűtlen fakivágások, a környezetszennyezést valamelyest ellensúlyozó zöldövezet zsugorítása ellen. Lehet látszatcselekvésnek nevezni azt, hogy ismét reagáltak valamire, ami évek óta borzolja a kedélyeket, de nevezhetnénk proaktívnak is a fellépésüket, hiszen a városvezetés következő „áldozatai”a Bulevárd romantikus öreg fái lehetnek, a polgármester ezek kivágásához próbálja jó ideje alakítani a közhangulatot. Az RMDSZ-képviselők egy tanácsülés elhalasztása árán is, de figyelmeztették Dorin Floreát, hogy a Vár sétányon tervezett famészárlást nem fogják megengedni.
Nem új keletű a környezetrombolás, az RMDSZ-képviselők sem most tiltakoztak először a fakivágások ellen. 2011-ben Kolozsváry Zoltán a Bolyai téren levő hársfák kiirtását követően vandalizmusnak minősítette, amit a fákkal műveltek, Benedek István pedig gyanúsnak nevezte, hogy az ép fák kivágásából származó faanyagot „valahova elhordják”. A hársak kiirtásáért kirótt 30 ezer lejes bírság – ha ki is fizették a felelősök – az elpusztított fákat már nem keltette életre… A Civitas Nostra városvédő szervezet akkor azon az állásponton volt, hogy az emberek ne csak beadványokkal, írásbeli tiltakozással, sajtónyilatkozatokkal lépjenek fel, hanem összegyűlve is mutassák meg, hogy ragaszkodnak környezetükhöz, és kiállnak érette. A városi képviselők 2013-ban ismét kivonultak tiltakozni, a Vár sétány öreg fáinak kiirtását pedig civil összefogás akadályozta meg, tavaly. A ritka és kevéssé hatásos akciók azonban nem bizonyultak, bizonyulnak elegendőnek ahhoz, hogy megállítsák a fairtást, a fák koronáinak csonkolását, ami végül lassú pusztulásukhoz vezet.
A fagyilkolás tavaszi-őszi szezonja mindig meglepetésként éri a lakosságot, akárcsak a tél beköszönte a hatóságokat…
Ami választott képviselőinket illeti, a kivonulósdi mellett még számos – tisztségük biztosította – eszköz áll rendelkezésükre, amelyekkel meggátolhatják a zöldövezet rombolását, illetve élhetőbbé tehetik városunkat. Ha figyelembe vennék a környezetvédők javaslatait (városrészek védett státussá nyilvánítása, a zöldövezetek regiszterének elkészítése stb.), a civil szféra elvárásait, és tudatosul bennük, hogy a fák ökológiai és esztétikai, gyakran pótolhatalan értéket képviselnek, talán gyorsabban, határozottabban és hitelesebben vállalnák fel a környezetvédelmi kérdéseket.