a Rapid 1923 és a Sepsi OSK is haragudott a bíróra!

A vitatható játékvezetői ítéletek és a gólok száma tekintetében is döntetlenre zárult Cristiano Bergodi edző volt és jelenlegi csapatának összecsapása a Szuperliga 1. fordulójában.

Gól nélküli döntetlenre játszott a Rapid 1923 és a Sepsi OSK a román labdarúgó Szuperliga 2023/2024-es szezonjának első fordulójában, péntek este. A mérkőzés nem volt annyira szoros, mint amennyire az eredmény mutatja, de az eredmény igazságos, hiszen mindkét csapatnak megvoltak a lehetőségei a gólszerzésre. Ugyanakkor mindkét oldalon lehetett panasz a bíráskodásra, ti. erősen vitatott játékvezetői ítéletek születtek, amelyek az eredmény alakulását is befolyásolták.

A Rapid 1923 viharos időszakon van túl, miután a vezetőedzője, Adrian Mutu váratlanul úgy döntött, hogy elhagyja a csapatot, és Azerbajdzsánban vállal feladatot. Helyére Cristiano Bergodit szerződtette a giulești-i klub vezetősége, így érdekes helyzet alakult ki, hiszen az olasz szakvezető éppen volt klubja, a Sepsi OSK elleni találkozón mutatkozhatott be. A vizet erősen felkavarta az ős-rapidosnak számító Marius Șumudică is, aki éppen nincs alkalmazásban, így értetlenül fogadta, hogy amikor megnyílt a lehetőség, nem rá esett a vezetőség választása.

A Rapid 1923 ilyen előzményekkel várta a találkozót, és sokan attól tartottak, hogy a szurkolók esetleg ellenségesen fogadják majd Cristiano Bergodit. A mérkőzés előtti napokban azonban többen megszólaltak az olasz mester védelmében, a többi között a csapatkapitány Cristian Săpunaru is felelevenítette, milyen volt vele fiatalként dolgozni.

Végül kiderült, fölösleges volt tartani a Rapid-drukkerek ellenszenvétől, a szurkolók, akik megtöltötték a giulești-i stadion lelátóit, frenetikusan biztatták kedvenceiket a bajnokság első mérkőzésén, de az új edzőjükkel nem foglal-koztak. A fővárosi alakulat ennek megfelelően nagy lendülettel kezdte a játékot, az első félidőben sokat támadott, de a labda nem talált utat Niczuly hálójába. A legnagyobb lehetőségek Cătălin Cîrjan előtt adódtak: a 28. percben az Arsenaltól érkezett játékos elcselezgetett a szélen, lövését a gólvonalról tisztázták. A következő támadás lezárásaként pedig ugyanő fejelt kapura, Niczuly pedig a keresztlécre tolta a labdát. Az első félidő végén ugyanezzel a Cîrjannal szemben szabálytalankodtak a büntetőterület szélén, a bíró befújta a faultot, de a tizenhatoson kívül jelölte meg a helyet, ahonnan a szabadrúgást el kell végezni, miközben a Rapid 1923 játékosai büntetőt reklamáltak. A televíziós közvetítés visszajátszásai nem tudták egyértelműsíteni, hogy a szabálytalanság bár a vonalon történt volna (ebben az esetben járt volna a tizenegyes), a videóbíró pedig nem avatkozott be, így a Rapid 1923 végül nem kapott büntetőt, a szabadrúgásból pedig nem született gól.

Az első félidő eseménydús utolsó negyedórája után arra lehetett számítani, hogy szünet után a Rapid 1923 ott folytatja, ahol abbahagyta, azonban nem ez történt. A vendégek sokkal motiváltabban jöttek ki az öltözőből, és többet labdázgattak az ellenfél térfelén. A 65. percben pedig Marius Ștefănescu hosszú passzt kapott Niczulytól, és miután könnyedén túljutott a védőjén, tökéletesen helyezett a kapu jobb alsó sarkába. A gólt azonban nem érvényesítették, mivel a videóbíró szerint a lesen álló Safranko zavarhatta a Rapid 1923 kapusát a védésben. A Sepsi OSK játékosa valóban a házigazdák védősora mögött állt Ștefănescu lövésének pillanatában, de a labda röppályájától távol, így a játékvezetők döntése enyhén szólva is megkérdőjelezhető – a bukaresti sporttelevíziókban megszólaltatott szakértők java része szerint. A székelyföldi csapat játékosai is számonkérték Sebastian Colțescun a döntését, repkedtek is a sárga lapok, a bíró gyors egymásutánban háromszor is felmutatta a figyelmeztető cédulát a magukról megfeledkezett futballistáknak, Ștefănescunak, Niczulynak és Rodrigueznek.

A történtek rányomták bélyegüket a játékra, az utolsó 25 percben a labda többet maradt Bergodi mostani csapatánál, de az igazi gólszerzési lehetőségek már elmaradtak. A vége 0-0 lett, ami a pályán történteket tekintve igazságos eredménynek nevezhető.

A 2. fordulóban a Rapid 1923 Medgyesen a Kolozsvári FCU vendége lesz, míg a Sepsi OSK a FC Universitatea 1948 Craiova látogatását fogadja.

Fotó: a Sepsi OSK közösségi oldala

Labdarúgó Szuperliga, 1. forduló: Bukaresti Rapid 1923 – Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK 0-0.

Bukarest, Giuleşti Superbet Aréna, 11.800 néző. Vezette: Sebastian Colţescu (Bukarest). Partjelzők: Daniel Mitruţi (Craiova), Mihai Marius Marica (Beszterce); tartalék: George Cătălin Găman (Craiova). Videóbíró: Horia Gabriel Mladinovici (Bukarest); videóbíró-asszisztens: Bogdan Gheorghe (Bukarest). Ellenőr: Dan Victor Berbecaru (Râmnicu Vâlcea), Imilian Şerbănică (Bragadiru).

Rapid 1923: H. Moldovan – Onea, Cristea, Săpunaru, Braun – Albu (80. Borja Valle), Oaida (62. Käit) – Papeau (71. Ioniță), Cirjan (71. Pănoiu), Bamgboye – Dugandzic.

Sepsi OSK: Niczuly – D. Ciobotariu, Bălașa, Tamás M., Oteliță (87. Oroian) – J. Rodriguez, Păun – Ștefănescu (87. Dumitrescu), Matei (81. Alimi), Gheorghe (60. Damașcan) – Safranko (81. Rondón).

Sárga lap: Cristea (9.), Borja Valle (90+5.), illetve Bălaşa (2.), Oteliţă (30.), N. Păun (64.), Niczuly (69.), Rodriguez (69.), Ştefănescu (69.).

Szuperliga, 1. forduló: Galaci Suporter Club Oțelul – Aradi UTA 1-1, Bukaresti Rapid 1923 – Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK 0-0.
Mestermérleg
* Cristiano Bergodi (Rapid 1923): „Az eredménnyel és a második félidei játékkal elégedetlen vagyok, mert nem sikerült felülkerekednünk az ellenfelünkön. De az első félidő nagyon tetszett, nálunk volt többet a labda, számos gólszerzési lehetőséget kialakítottunk. Szeretném, ha idegenben is így játszanánk majd, ilyen ambíciózusan. Ha a második félidőben is úgy játszottunk volna, mint az elsőben, akkor nyerhettünk volna. Még dolgoznunk kell rajta.”
* Liviu Ciobotariu (Sepsi OSK): „Fontos pontot szereztünk egy nagyon jól szervezett csapat otthonában. Nem játszottunk látványos meccset, a show inkább a lelátókon volt, gratulálok a fővárosi szurkolóknak. Elégedett vagyok ezzel a döntetlennel. Igaz, hogy a Rapid a mérkőzés nagy részében uralta a mezőnyt, de menet közben változtattunk a játékrendszerünkön, és nem adtunk nekik több lehetőséget. Többet is elérhettünk volna, ha hamarabb kijövünk a védekezésből. Jól kezdtük az idényt, immár két hivatalos meccsünk van kapott gól nélkül, gratulálok a játékosaimnak. A bírói ítéletről, amellyel megfosztottak bennünket a góltól, nem szeretnék beszélni. Hasonló esetben volt már részem tavaly, Voluntari-on.”