2024. july 2., Tuesday

Románia labdarúgó-válogatottja 5-0-ra nyert a Moldovai Köztársaság csapata ellen vasárnap este, a kisinyovi Zimbru stadionban rendezett barátságos mérkőzésen.

Moruțan már a 9. percben betalált, miután Puşcaş önzetlenül továbbította hozzá a labdát (0-1). Két perccel később a csatár maga is közel állt a gólszerzéshez, de fejese mellé szállt. Moldova büntetőt reklamált a 14. percben, Burcă és Raţă párharca nyomán, de a játékvezető továbbot intett. Egy perccel később azonban megszakította a meccset, és mintegy három percig állt is a játék, mert a szurkolók fáklyái és füstölői miatt nem lehetett rendesen látni a pályán. Miután újraindult a meccs, Drăguş megduplázhatta volna a románok előnyét, lövése azonban a keresztlécen csattant. A házigazdák első említésre méltó gólszerzési lehetősége a 32. percig váratott magára: ekkor Postolachit az utolsó pillanatban szerelte Manea. Damaşcannak is volt egy jó lehetősége (34.), de a büntetőterületen érkező labdát rosszul találta el. Végül a korábban hibázó Drăguş szerzett örömet a vendégek táborában, amikor Cicâldău indításából 16 méterről bevette Celeadnic kapuját (0-2). Az első félidő Moldova újabb gólhelyzetével zárult, Damaşcan fejesét azonban Târnovanu hárította (43.).

A házigazda együttes nagyobb kedvvel játszott a szünet után, játékosai olykor keményebben oda-odaléptek az egyéni párharcok során, ennek dacára nem sikerült veszélyt teremteniük a román válogatottban ezzel az alkalommal bemutatkozó Târnovanu kapujánál. Ehelyett újra Románia szerzett gólt: a 61. percben Cicâldău 22 méterről, szabadrúgásból a pipába helyezett (0-3). Az ugyancsak újonc Daniel Paraschiv is emlékezetessé tette a maga számára a mérkőzést: első labdaérintésével tizenegyeshez juttatta csapatát, miután Armaş szabálytalankodott vele szemben. Az FC Hermannstadt csatára a tizenegyest gólra váltotta a 71. percben (0-4). Románia ekkor sem állt le, további támadásokat vezetett Celeadnic kapujára, a moldáv hálóőr azonban hárította Ştefănescu (86.) és Drăguşin (87.) labdáját, majd Adrian Rus lövését is szögletre tolta (88.). Tehetetlennek bizonyult azonban a következő fázisnál: a sarokrúgásból érkező beívelést utóbbi gólra váltotta (0-5).

A moldáv csapatban négy olyan labdarúgó is szerepet kapott a mérkőzésen, akik a román Szuperligában futballoznak: Igor Armaş, Vadim Raţă és Vitalie Damaşcan a FC Voluntari játékosa, míg Virgiliu Postolachi az Aradi UTA-nál játszik.

A román csapatban Moruțan, Paraschiv és Rus egyaránt első gólját szerezte a válogatottban, míg Ştefan Târnovanu, Alexandru Pantea, Antonio Sefer és Daniel Paraschiv ezzel az alkalommal mutatkozott be a nemzeti együttesben.

Barátságos labdarúgó mérkőzés: Moldova – Románia 0-5 (0-2)

Kisinyov, Zimbru stadion, vezette: Yasar Kemal Ugurlu (török).

Gólszerzők: Moruțan (9.), Drăguş (40.), Cicâldău (61.), Paraschiv (71. – büntetőből), Rus (88.).

Sárga lap: Moţpan (25.), illetve Olaru (26.).

Moldova: Celeadnic – Platica (46. Revenco), Dumbrăvanu (36. Iovu), Bolohan, Armaş, Reabciuk – Raţă, Ioniţă (75. Stînă) – Moţpan (75. Platica) – Damașcan, Postolachi (61. Caimacov).

Románia: Târnovanu – Manea (69. Pantea), Rus, Burcă (69. Drăguşin), Opruţ – Olaru, Băluţă, Cicâldău (78. N. Păun) – Moruțan (62. Sefer), Puşcaş (70. Paraschiv), Drăuguş (62. Ştefănescu).

Két leendő ellenfél, Izrael és Fehéroroszország is kikapott

Egyaránt vereséget szenvedett a román labdarúgó-válogatott két leendő Európa-bajnoki selejtezős ellenfele, Izrael és Fehéroroszország a vasárnapi barátságos mérkőzésükön.

Izrael hazai pályán, Petah Tikvában 3-2-re kikapott Ciprustól. A vendégek a 2. percben Charalampous, majd a 24. percben Pittas góljával 2-0-s előnyre tettek szert, a házigazdák azonban a második félidőben mindössze két perc alatt egyenlítettek, a 66. és a 67. percben Gloukh és Baribo volt eredményes. A 82. percben azonban Ioannou ismét vezetéshez juttatta Ciprust, és ez a találat a végén a vendégek győztelmét szentesítette.

Ugyancsak Fehéroroszország 2-0-ra elvesztette az Omán elleni, idegenbeli mérkőzést.

További, vasárnapi barátságos mérkőzések eredménye: Szlovákia – Chile 0-0, Norvégia – Finnország 1-1, Szlovénia – Montenegró 1-0, Málta – Írország 0-1, Észak-Macedónia – Azerbajdzsán 1-3, Luxemburg – Bulgária 0-0, Ausztria – Olaszország 2-0.