A román sportsajtó mágikusnak és a részben budapesti rendezésű labdarúgó-Európa-bajnokság egyik legnagyobb meglepetésének nevezte csütörtökön a Marco Rossi által vezetett magyar válogatottat, amely szerdán este 2-2-es döntetlent játszott Münchenben a német válogatott ellen, és közel állt a nyolcaddöntőbe jutáshoz.

„Tisztelet, Magyarország!“

Az egyedüli nyomtatásban megjelenő, legrégibb sportújság, a Gazeta Sporturilor kiemelte, hogy a magyarokat is magában foglaló úgynevezett halálcsoport valóban halálcsoport volt, és drámai módon ért véget. A szerda esti német–magyar és portugál–francia mérkőzések idején sorra mind a négy csapat állt továbbjutásra, három közülük (Magyarország, Németország, Portugália) kiesésre is a pillanatnyi eredmények tükrében, végül az esélyesebbek léptek tovább, így Magyarország végzett a negyedik helyen.

Az újság a 65 éves Victor Piţurcă volt román szövetségi kapitányt idézi, aki az Eb-t közvetítő Pro TV kereskedelmi csatorna szakmai elemzőjeként gratulált a magyar válogatottnak, és sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy Rossi csapata nem jutott tovább. „Talán megérdemelték volna ezt a győzelmet, a keretükben szerényebb képességű játékosok vannak, de az edzőnek sikerült egy egységes, erős csapatot összeraknia. Nagy dolog, hogy Németország és Franciaország nem tudta legyőzni őket, gratulálok nekik, emelt fővel távoztak“ – mondta Piţurcă.

A mérkőzés után a legnézettebb román sportcsatornán, a DigiSporton a német–magyar meccset elemezték a leghosszabban. Ilie Dumitrescu korábbi román válogatott csatár a magyar együttes szervezett játékára hívta fel a figyelmet. Kiemelte, hogy a magyarok nemcsak a védekezéssel törődtek, hanem támadni is képesek voltak, és a németek egyenlítő gólja után azonnal vissza tudtak vágni, ami azt jelenti, hogy nemcsak fizikálisan, hanem mentálisan is magas szinten teljesítettek. A szakelemző a magyar együttes taktikai fegyelmezettségét is aláhúzta, majd elemzését úgy zárta, hogy „le a kalappal a magyarok előtt“, miközben a román sportcsatorna képernyőjén „Tisztelet, Magyarország!“ felirat volt olvasható.

Az Eurosport román nyelvű honlapján megjelent írás szerzője „mágikusnak“ nevezte a magyar válogatottat, amely annak ellenére játszott „szenzációsan“, hogy senki nem adott neki esélyt a halálcsoportban. A szerző szerint Marco Rossi megmutatta, hogy egy kis, sztárokat nélkülöző ország is képes esélyesként játszani a nagyok ellen, ha egységes és szervezett csapatként küzd.

Német sajtó: gyengén játszott a Nationalelf

A német sajtó a hazai válogatott gyenge teljesítményét emelte ki a magyar válogatottal játszott Európa-bajnoki csoportmérkőzésről.

A legnagyobb példányszámú napilap, a Bild úgy fogalmazott: „továbbjutottunk, de senki nem tudja, hogyan”. A válogatott a 2018-as világbajnokságon címvédőként már a csoportkörben kiesett, ezúttal pedig egy „felfoghatatlanul drámai Eb-estén” csak „egy hajszállal úszta meg az újabb totális felsülést” – írták.

A legnagyobb hírmagazin, a Der Spiegel a hírportálján közölt kommentárjában ugyancsak azt emelte ki, hogy Joachim Löw szövetségi kapitány csapata az utolsó percekben menekült meg a kieséstől. Az együttes az Eb harmadik mérkőzésén „a harmadik arcát mutatta“, Franciaország ellen „bátortalanul“, Portugália ellen „bravúrosan“, a „derekasan helytálló magyarok ellen pedig tanácstalanul és ötletek nélkül“ futballozott.

A Die Welt című lap kommentárja szerint a nemzeti válogatott ritka nagy szerencsével kerülte el a kiesést, és a magyarok elleni mérkőzés „elsősorban a gyengeségeit mutatta meg“. A csapatból hiányzik az állandóság, a támadások minőségében hatalmas az ingadozás, a védelem túlságosan sebezhető. „Három mérkőzésen öt kapott gól, nulla mérkőzés kapott gól nélkül – ez a csoportkör sokatmondó mérlege“ – írták.

A többi között kifejtették, hogy Joachim Löw a Portugália ellen pályára küldött csapathoz képest rosszul alakította át a kezdő összeállítást, különösen a Thomas Müller helyett szerepeltetett Leroy Sané teljesítménye volt csalódást keltő. A cserék viszont jól sikerültek, főleg Leon Goretzka játszott meggyőzően.

A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című lap kiemelte, hogy Szalai Ádám 11. percben szerzett „szép találata“ révén a német válogatott visszacsúszott a csoport negyedik, kieső helyére, és így „a megsemmisülés fenyegette a német focit“. A csapat az első félidőben nem is tudott teljesen kiszabadulni a sokkhatás okozta bénultságból – tették hozzá. A portugálok elleni mérkőzésen mutatott elszántságnak és a sok gólhelyzetnek „nyoma sem volt“ a magyarok ellen, és „az elbizonytalanodott német csapat“ az egyenlítéssel szerzett továbbjutási esélyt is azonnal eljátszotta. Végül csak az „utolsó erejét“ mozgósítva sikerült elkerülni az utóbbi évek legnagyobb szabású kudarcát és egy „újabb megszégyenülést“ – írta a FAZ.

A magyar csapat az F csoport utolsó fordulójában játszott Németország – Magyarország (2-2) mérkőzésen a müncheni Allianz Arénában 2021. június 23-án. Fotó: MTI/Kovács Tamás

A magyar válogatott Európa-bajnoki szereplései

A magyar labdarúgó-válogatott története során negyedszer szerepelt Európa-bajnokságon, és a tavalyról idénre halasztott kontinenstornán két döntetlennel és egy vereséggel negyedikként zárt a világbajnok franciákat, az Eb-címvédő portugálokat, valamint a németeket felvonultató F csoportban.