A magyar kézilabda-válogatott 28-25-re legyőzte Brazíliát az olimpiai kvalifikációs világbajnokság középdöntőjének második fordulójában pénteken Göteborgban, és ezzel megőrizte esélyét a negyeddöntőbe jutásra.

A brazilok meglepően gyengén kezdtek, ezt – gyors ellenakciókkal – kihasználva a magyar válogatott hét perc után 6-2-re vezetett. A dél-amerikaiak a tizedik percben időt kértek, ám Mikler továbbra is remekül védett. Kettős emberelőnyben némileg lendületbe került a brazil csapat, egy 3-0-s sorozattal megkezdte a felzárkózást, és mivel a 26. percben már csak 13-11-es előnyben volt az egyre több kisebb hibát elkövető magyar együttes, a szakmai stáb időt kért, majd szinte minden poszton cserélt. Egy újabb 4-0-s széria végén egyenlített a továbbra is kevesebbet hibázó Brazília, a szünetben pedig 14-14 volt az állás.

A második félidő elején megint összeszedettebbek voltak a magyarok, egy 5-1-es sorozattal sikerült ellépniük, ám a 38. percben elveszítették Sipos Adriánt, aki a harmadik kiállítása miatt piros lapot kapott. Ez, majd Bánhidi Bence kiállítása sem törte meg a válogatottat, amely ebben az időszakban megint kevés hibával kézilabdázott támadásban és védekezésben egyaránt, így a meccs háromnegyedénél 24-19-es előnyben volt. A dél-amerikaiak továbbra sem adták fel, és egy 5-1-es szériával újra felzárkóztak egygólos hátrányra. Az 53. percben jött a második magyar időkérés, de a balátlövők háromszor is a kapufát találták el. A magyar védőfal újra remekül összeállt, és amikor egy brazil lerohanás végén Mikler bravúrral védett, majd Lékai Máté gólt lőtt, eldőlt a mérkőzés.

A két együttes hetedik egymás elleni mérkőzésén a hetedik magyar siker született.

A magyar csapat a tegnap lapzárta után befejeződött mérkőzésen a Zöld-foki Köztársaság ellen lépett pályára. A negyeddöntőbe a csoport első két helyezettje jut.

Mestermérleg

* José María Rodríguez Vaquero (Magyarország): „Nagyon jó meccset játszottunk, egyáltalán nem volt könnyű dolgunk, hiszen volt lehetőségünk hat góllal is elhúzni, de akkor nem tudtunk betalálni, ellenfelünk pedig lerohanások végén felzárkózott az első és a második félidőben is. A mérkőzés pillanata számomra egyértelműen Mikler Roland védése volt a hajrában, amikor egy brazil lerohanás végén bravúrral hárítani tudott. Ellenfelünk nem okozott meglepetést, úgy játszott, ahogy számítottunk rá, nekünk pedig a továbbiakban meg kell próbálnunk ezt a magas színvonalat produkálni hatvan percen át.”

* Marcus Oliveira (Brazília): „A magyarok jól játszottak, végig kemény volt a védekezésük, meg tudták fogni a támadásainkat. A különbséget két játékosuk jelentette, az irányító Lékai Máté pontosan tudta, mit kell tennie, Mikler Roland pedig parádésan védett, még a kézsérülése ellenére is. Szoros meccs volt, alakulhatott volna fordítva is, de ilyen a sport.”

Kézilabda-vb, középdöntő, II. csoport, 2. forduló: Magyarország – Brazília 28–25 (14–14).

Göteborg, 7317 néző, vezette: Pavicsevics, Raznatovics (montenegróiak).

Magyarország: Mikler R. – P. Rodríguez 1 gól, Ancsin G. 6, Lékai 7 (1), Bánhidi 2, Bodó 5, Bóka 5, cserék: Székely M. (kapus), Sipos A., Ilic Z. 1, Hanusz, Szita, Rosta M. 1, Ligetvári.

Brazília: Da Rosa – Hackbarth, Rodrigues 4 gól, Petrus 1, Moraes, P. Silva 1, Dupoux 5 (2), cserék: Tercairol (kapus), Nantes 2, Abrahao Silveria 1, Chiuffa 4, Monta 6, Torriani, Ponciano 1, M. Silva.

Kiállítások: 12, illetve 6 perc.

Hétméteresek: 1/1, illetve 3/2.

Lékai Máté (k), valamint a brazil Jean Pierre Dupoix (b) és Hugo Bryan Monta da Silva (j) a férfikézilabda olimpiai kvalifikációs világbajnokság középdöntőjének 2. fordulójában játszott Magyarország – Brazília mérkőzésen a göteborgi Scandinavium Arénában 2023. január 20-án. Fotó: MTI/Kovács Tamás