2026. június 26., péntek

Hiteles tájékoztatás, közösségformáló vélemények

Marosvásárhely

*Santa Lolita
Fotó: Bereczky Sándor


Díszvendég a Tompa Miklós Társulat


Pénteken megkezdődött a Magyar Színházak 38. Kisvárdai Fesztiválja. A színházi seregszemle kilenc napja alatt a Kárpát-medence magyar nyelvű színházi társulatai több mint húsz versenyelőadást mutatnak be a közönségnek, de szakmai beszélgetések, workshopok és szórakoztató előadások is várják az érdeklődőket – közölték a szervezők.

A fesztiválon erdélyi, vajdasági, felvidéki, kárpátaljai és magyarországi társulatok lépnek színpadra, a programban újragondolt klasszikus művek, kortárs történetek, monodrámák, zenés előadások, vizsgaelőadások és kísérleti színházi formák kaptak helyet.

Az idei fesztivál díszvendége a marosvásárhelyi Tompa Miklós Társulat, amely fennállásának 80. évfordulóját ünnepli. A társulat két előadással – az Alaszka és a Santa Lolita című produkciókkal, valamint több programmal is jelen van Kisvárdán.

Az idei rendezvény különlegessége, hogy hosszú felújítás után ismét bekapcsolódik a fesztivál életébe a megújult Várszínpad, a korszerűsített játszóhely a fesztivál egyik helyszíneként fogadja a társulatokat és a közönséget. A fesztivál kilenc napja alatt több mint húsz előadás várja a közönséget négy helyszínen – a Művelődési Központban, a Zsinagógában, a Várszínpadon és különböző egyéb játszóhelyeken –, a Kárpát-medence teljes magyar nyelvű színházi térképéről merítve. A programban nagyszínpadi produkciók, kísérleti formák, monodrámák és vizsgaelőadások egyaránt helyet kaptak.

A versenyprogramot idén is Balogh Tibor, a fesztivál művészeti tanácsadója válogatta. Az idei mezőny különösen erős látleletet ad arról, milyen kérdések foglalkoztatják ma a magyar nyelvű színházi alkotókat a Kárpát-medencében: hatalom és kiszolgáltatottság, történelem és személyes emlékezet, diktatúrák öröksége, közösségi erőszak, emberi méltóság, szerelem, hit, humor és túlélés kerül a középpontba.

A versenyprogram előadásait idén öttagú szakmai zsűri értékeli:

Gilbert Edit irodalomtörténész, kritikus, műfordító, a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának habilitált egyetemi docense;

Pregitzer Fruzsina Jászai Mari-díjas, Érdemes Művész díjjal kitüntetett színművész;

Léner András színházi rendező, egyetemi oktató, a magyar színházi élet meghatározó alkotója;

Szabó Attila színháztörténész, tanár, az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet igazgatóhelyettese;

Györgyi Kata, a Debreceni Egyetem kulturális mediáció mesterszakos hallgatója, a Bán Imre Kultúratudományi Szakkollégium alelnöke.

A fesztivál ideje alatt mindennap szakmai beszélgetések is lesznek, ahol az alkotók, a kritikusok és a közönség közösen elmélkedhetnek az előző napi előadásokról. A versenyprogram mellett a fesztivál szórakoztató előadásokkal, szakmai workshopokkal és kísérőprogramokkal várja a közönséget.

A részletes program a www.kisvardaifesztival.hu oldalon érhető el.


Ez a weboldal sütiket használ

A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt: Adatvédelmi tájékoztató