* Nem kellett elhalasztani az éremátadót a női műkorcsolyában, hiszen lélektanilag, és ebből következően fizikailag is összeomlott a kűrje során a doppingbotrányba keveredett orosz tinisztár, az olimpiák történetében az első négyfordulatos ugrást bemutató Kamila Valijeva. A rövidprogram után még az élen állt, azonban a döntőben ötször is rontott, kétszer elesett, így lecsúszott a dobogóról. Az eredményt zokogva vette tudomásul, az orosz kommentátorok pedig azonnal nekiestek a NOB-nak és a nemzetközi doppingellenes ügynökségnek, mondván, tönkretették a feltörekvő csillagot. Csak azt felejtették el, hogy nem a NOB és nem a WADA adott trimetazint a sportolónak, orosz doppingvizsgálaton bukott el, és végül is rajthoz állhatott a nemzetközi sportdöntőbíróság határozata alapján. Amúgy az első két helyet így is oroszok szerezték meg. Az aranyat Anna Scserbakova nyakába akasztották, míg az ezüstérmes Alekszandra Truszova lett. Ennél csalódottabb ezüstérmest azonban ritkán látni. „Gyűlölöm ezt a sportágat, gyűlölöm – fakadt ki Truszova. – Soha többé nem húzok korcsolyát a lábamra.” Truszova ugyanis nehezen tudja megemészteni, hogy noha öt sikeres négyfordulatos ugrást mutatott be a kűrben, ismét nem állhatott a dobogó legmagasabb fokára, eddig minden komolyabb versenyen vagy második vagy harmadik helyen végzett.

* Precedens nélküli döntést hoztak a szervezők a férfisífutók királyversenyszáma, az 50 km-es szabad stílusú verseny kapcsán. A nagy hidegre és az erős szélre hivatkozva előbb egy órával elhalasztották, majd 20 kilométerrel lerövidítették a távot, így a versenyzőknek csak 30 km-t kellett teljesíteniük. A döntés többekből heves reakciót váltott ki, hiszen a olimpia ikonikus versenyszámához nyúltak. Képzeljük el, hogy a nyári olimpián a maratonfutás hosszát lerövidítik...

* Hatalmas meglepetésre Finnország nyerte a férfi-jégkorongtornát, az olimpiák történetében először. A finnek a döntőben 2-1-re az orosz olimpiai bizottság csapatát győzték le. A finnek mindig ott vannak az elődöntők környékén, de eddig még nem tudtak nyerni. Sikerük egyfajta gyógyír a finn szurkolók számára, hisz a hagyományosan télisport-nagyhatalomnak számító ország sportolói nem igazán teljesítettek jól az idei olimpián. Előtte csak egy aranyat tudtak szerezni. Szintén premier, hogy a bronzérmet Szlovákia szerezte meg, az első érem, amelyet a szlovákok jégkorongban világversenyen begyűjtenek.

* Panaszt nyújtott be Simidele Adeagbo nigériai női atléta és bobos a nemzetközi bobszövetséghez, amiben azt nehezményezi, hogy a szövetség nemi alapon diszkriminál, azaz kevesebb nőt enged indulni az olimpián, mint ahány férfit. Pekingben a férfiak részéről 28 négyes és 30 kettes bob indulhatott, míg a nőknél csak 20 kettes és ugyanannyi monobob. Adeagbo szerint a nemi diszkrimináció miatt elvették tőle a lehetőséget, hogy az olimpián jelen legyen. A panasztevő megjegyzi, hogy amennyiben a bobszövetség nem rendezi megnyugtatóan a panaszát, a nemzetközi sportdöntőbírósághoz fordul.

* Hatalmas rekordot döntött Norvégia, hiszen a téli olimpiák történetében még senkinek sem sikerült 14-nél több aranyérmet szereznie – eddig. A norvégok a férfiak tömegrajtos biatlonversenyében Johannes Boe révén viszont a 15. aranyukat gyűjtötték be, de csak 16-nál álltak meg, Therese Johaug győzelme után a 30 km-es női sífutásban. A negatív meglepetés Finnország a mindössze két arannyal. Magyarország egy arannyal és két bronzzal a 20. lett az éremtáblázaton, amelyen 27 ország található. Románia nem szerzett érmet, tekintve a téli sportok állapotát az országban, ezt nem is várta senki. A legjobb helyezést, a 9.-et a szánkósok váltócsapata érte el. Téli olimpiai játékokon az egyetlen román érem 1968-ban, Grenoble-ban született, egy bronz kettes bobban, Ion Panțuru pilóta révén.

* A jelenlegi feszült politikai helyzet ellenére sem mond le Ukrajna arról a szándékáról, hogy 2030-ban téli olimpiát rendezzen. Mindezt Vadim Hutcajt sportminiszter jelentette be az ukrán parlamentben. A 2030-as játékok iránt több korábbi szervező is érdeklődik, mint Szapporó, Vancouver vagy Salt Lake City, de spanyol részről Aragónia és Katalónia is pályázna Barcelona vagy Zaragoza révén.

A finn Harri Säteri kapus és Juuso Hietanen, valamint az orosz Anton Szlepisev (b-j) a férfi-jégkorongtorna döntőjében játszott Finnország – Orosz Olimpiai Csapat mérkőzésen a pekingi téli olimpián, a Nemzeti Fedett Stadionban 2022. február 20-án. Történelme első olimpiai bajnoki címét szerezte a finn férfi-jégkorongválogatott, miután a fináléban 2-1-re legyőzte a címvédő orosz csapatot

Fotó: MTI/Kovács Tamás

Német atléta a román bobban

Kurtán-furcsán alakult Magyarország részvétele műkorcsolyában a pekingi téli olimpián. A Magyar Márk/Julija Scsetyinyina műkorcsolya páros versenyének Magyar Márk pozitív koronavírustesztje vetett véget. És ahogy a lengyel Natalia Maliszewska rövidpályás gyorskorcsolyázó mondta (igaz, ő a Valijeva-botrány kapcsán), Pekingben könnyebb pozitív doppingteszttel versenyezni, mint pozitív Covid-teszttel. A Magyar/Scsetyinyina duó révén 66 év után lett volna ismét magyar műkorcsolyázó páros ötkarikás játékokon. (Ne tévesszük össze a jégtánccal, hiszen utóbbiban a Sallay/Regőczy kettős 1980-ban ezüstérmet nyert.) Magyarország utolsó versenyzője a sífutó Kónya Ádám volt, aki a 30 kilométeres szabad stílusú versenyben az 55. helyen végzett.

Románia utolsó versenyzői a női kettes és a férfi négyes bobosok voltak. A női kettes bobban Andreea Grecu társa a Németországból honosított Katharina Wick volt. Mindketten atlétikával kezdték, a futópályán lettek barátnők, és Wick Grecu felkérésére ült be a bobba, illetve lett román állampolgár. Az első menetben csak a szerényebb rajt miatt nem végeztek jobb helyen, mint a kilencedik, a másodikat azonban nagyon elrontotta Grecu, a menetben utolsó lett, és az összesítésben visszaesett a 18. helyre. Innen jelentősen feljebb kapaszkodni pedig szinte lehetetlen.  Az utolsó két menetben az egyre rosszabbul rajtoló páros 16. és 18. időket teljesítve maradt az összesítésben is a 18. helyen. A férfiak négyes bob versenyében Mihai Țentea pilóta mellé Raul Dobre, Nicolae Daroczi és Cristian Radu ült be a bobba. Az első menetben a 10. időt teljesítették, ám hasonlóan a női bobhoz, a következő menetekben egyre szerényebben mentek, a másodikban a 13. időt, a harmadikban a 14.-et, míg a negyedikben a 18.-at, így összesítésben a 13. helyen zártak.

Végezetül még a gyorskorcsolyázó Mihaela Hogaș szereplését kell számba vennünk, aki az 1000 méteres futamban zárta a versenyzést. Akárcsak 500 méteren, ezúttal is a 29. időt szerezte meg a 30 induló közül. Számára azonban már az is hatalmas eredmény, hogy kijutott, tekintve a sportág romániai állapotát.